| DenisaNicoletaG a întrebat:

Asa de felul vostru, voi sunteti romantici?

71 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mai degrabă iubitor. Romantismul e un termen cam vag care de multe ori implică sacrificii absurde de timp, nervi și uneori chiar viață.

| cristi202 a răspuns (pentru Bacemi):

Romantismul e atunci cand vezi o bucatica de iubire intr-o floare, in Luna, intr-un zimbet, si impartasesti asta cu cel iubit, si, fara cuvinte, el te intelege. happy

| Bacemi a răspuns (pentru cristi202):

Nu e romantism ăla după mine, e iubire pur și simplu în adevăratul sens al cuvântului. Romantismul e când sacrifici ceva sau îți înfrunți fricile de dragul unei persoane pe care o iubești.

| Drimmero a răspuns (pentru Bacemi):

Sacrificiul geniului, mai bine spus, preocupat de cunoastere care vrea sa cunoasca chiar si prin iubire.

| cristi202 a răspuns (pentru Bacemi):

Cind sacrifici, sau cand iti infrunti teama (sa zicem de zbor, si zbori totusi de dragul lui/ei) e mai mult decat romantism. Vechii grecii aveau cinci termeni pentru dragoste. Cea sacrificiala era denumita "agape", si este net superioara tuturor celorlalte tipuri de dragoste, inclusiv fata de "philia", care ar fi dragostea romantica.

| cristi202 a răspuns:

Sunt un romantic incurabil. Uneori, in cate o seara cand apare Luna pe cer, ii spun sotiei, pe care am cunoscut-o acum exact 10 ani, pe 05.05. 2007: "Uite, te-am mintit frumos cand iti ziceam ca iti voi da Luna de pe cer - e inca acolo." happy

| Bacemi a răspuns (pentru cristi202):

Ăsta e un simț al umorului spiritual, al naibii de fain, nu neapărat romantism. Romantism e că încă ești acolo lângă ea să îi spui asta, deși puteai obține anumite lucruri dacă o părăseai. Experiențe noi, poate alt orizont. Faptul că din toate ai ales-o doar pe ea și continui să o faci, asta e romantism happy

| cristi202 a răspuns (pentru Bacemi):

Cit se poate de adevarat!

| Speed99 a răspuns:

Tocmai ce citisem asta in urma cu 2-3 zile:

"Romantismul este abuzul de adjective" - Alfred de Musset

| cristi202 a răspuns (pentru Speed99):

Doar atit crezi ca e?!?

| Speed99 a răspuns (pentru cristi202):

In mare parte, da. Pot aprecia, si chiar mi se inmoaie picioarele, cand vad un cuplu batran ca stau impreuna pe o banca in parc, insa nu imi plac oamenii care in continuu se adreseaza cu "dragalasenii" unul altuia.

Cererile in casatorie in public ma intorc la stomac, saruturile indelungate intr-un spatiu mic cu o multime de persoane, spre exemplu un autobuz, ma fac inconfortabil, si declaratii de amor in plina strada ma fac aproape sa spun o gluma cu voce tare ca sa inveselesc atmosfera putin.

E in regula daca tie-ti plac chestii d-alea, dar parca mie imi lipseste vreo gena de Leonardo di Caprio din ADN-ul meu.

| cristi202 a răspuns (pentru Speed99):

Cred ca nu ai inteles. Am spus deja aici ca e cazul sa facem distinctie intre dulcegarii si romantism. Nici eu nu sunt de acord cu dulcegariile. Mai ales spuse sus si tare. Prefer profunzimea tortului decat visina de pe el, dulce-acrisoara, oricit de buna ar fi ea happy. Doar doua persoane am cerut in casatorie in viata mea, si cu nici una nu am avut parte si nici nu am dorit multe dulcegarii, pentru ca am cautat amindoi profunzimea relatiei, acel lucru care te face sa imbatrinesti impreuna. Cind am descoperit in prima relatie ce poate fi intre un barbat si o femeie, cit de departe poate ajunge unitatea, comuniunea dintre doua inimi, mergeam pe strada si ma uitam la cei ce se giugiuleau, si aratau cit de mult se iubesc ei, si la cele mai multe cazuri am vazut superficialitate, doar gesturi, cuvinte, chestii de suprafata, "iubire de-o vara", caci stiam, intuiam ca dragostea lor nu va tine prea mult, pentru ca se vedea ca se rezuma doar la dulcegarii.
Cred ca Bacemi, in raspunsul pe care mi l-a dat, vorbind despre romantism, are foarte mare dreptate. De aceea mi-am permis sa raspund la intrebare cu o gluma.

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca pot fi si romantic. Tine minte, am spus "cred" laughing

| DenisaNicoletaG explică (pentru Mayhem666):

Eu zic ca poti.

| lplostonyou a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Taurii sunt romantici happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

De ce esti asa de sigura?

| DenisaNicoletaG explică (pentru lplostonyou):

Sa inteleg ca esti taur? happy

| Desireღ a răspuns (pentru lplostonyou):

Aprobbb.

| DenisaNicoletaG explică (pentru lplostonyou):

Stii cumva si ce zodii sunt perverse? "happy

| gemeni6226 a răspuns:

Da am fost si am ramas in ciuda tuturor asperitatilor vietii.

| cristi202 a răspuns (pentru gemeni6226):

Floarea iubirii romantice, daca este ingrijita, ramane deschisa si frumoasa in ciuda vicisitudinilor vietii.
happy

| untu a răspuns:

Devin romantic, doar in cazul cand sunt indragostit de femeia iubita! (femeia visurilor mele).

| DenisaNicoletaG explică (pentru untu):

Ce frumos a sunat happy

| untu a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Multumesc,Denisa! Esti foarte draguta si cumsecade! Meriti sa ai un barbat bun, frumos, chipes si bun la suflet!

| DenisaNicoletaG explică (pentru untu):

Pentru nimic happy. Iti multumesc din inima kiss. Sa se implineasca vorbele tale big grin

| untu a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

AMIN! ( Inseamna ca,, asa sa fie'')

| DenisaNicoletaG explică (pentru untu):

Atunci asa sa fie. Te pup kiss

| Fumiko a răspuns (pentru untu):

Urma sa spui "ca mine" laughing

| untu a răspuns (pentru Fumiko):

Ce-i de ras? sad Tu nu stii ce inseamna AMIN? Tu chiar intelegi si interprezi gresit?

| Fumiko a răspuns (pentru untu):

Nu interpretez gresit, aici tu nu ai inteles!

| anonimg a răspuns (pentru untu):

Tu ai spus lui deniisanicoleta: "Meriti sa ai un barbat bun, frumos, chipes si bun la suflet!" Iar Fumiko a spus: "Urma sa spui "ca mine"".
Fumiko nu a ras ca ai spus "AMIN", ci pentru ca vroia sa completeze fraza ta in felul acesta: "Meriti sa ai un barbat bun, frumos, chipes si bun la suflet! Ca mine."
De asta a ras Fumiko. ^_^

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Da,asa e! M-ai dat gata! Foarte frumos ca mi-ai explicat frumos si acum am inteles! Multumesc frumos!

| untu a răspuns (pentru Fumiko):

Chiar asa e! De ce nu-mi explici asa ca lumea, pe intelesul meu, asa cum a explicat foarte frumos,, Anonimg''! Imi cer scuze! Ai si tu dreptate!

| cristi202 a răspuns (pentru anonimg):

Ei, si tu acum, ai spus-o direct! Trebuia sa o lasi pe Denisanicoleta sa inteleaga singura. happy

| anonimg a răspuns (pentru cristi202):

Nu m-am gandit. happy Eu m-am setat ca sa aduc la lumina toate lucrurile neintelese.

| Fumiko a răspuns (pentru untu):

:* Ma bucur ca ai inteles, alta data iti voi spune din prima ca majoritate baietilor si feteleor dupa ce spun niste calitati spun "asa ca mine"! happy

| untu a răspuns (pentru Fumiko):

Asa e! Poti sa-mi dai in continuare sfaturi bune! O seara buna!

| Clorox a răspuns:

Da, sunt!

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Asa si asa. laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Sunt romantic ca si o piatra lasata frig

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca un topor intr-o teasta! Cand apar eu se uda tot in jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O,da!
Fara poezie, viata e pustiu!

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

Mi-ai adus aminte de melodia Deliei & Macanache - Ramai cu bine aka Ramai cu Ma-ta. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ma ud toata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi, daca as avea cu cinelaughing

| August99 a răspuns:

Depinde. Pot sa fiu dar nu foarte

Răspuns utilizator avertizat
| CdeMetal a răspuns:

Da, foarte romantic.

| SERIALS a răspuns:

Foarte romantic

| papuciirupti a răspuns:

Eu sunt, dar pana acum n-am avut parte de o fata care sa-mi ofere macar pe jumatate gesturile si afectiunea de care dadeam dovada...tu?

| Aslam a răspuns:

Nu stiu d-astea. laughing

| Omori a răspuns:

Intr-un mod mai camuflat.Am un ego grasut.

| Coquinnnna a răspuns:

Doar la orgazsm.

| Baeatul a răspuns:

Uni suntem Romantici Alti Nepasatori nu Intereseaza Etc

| Baeatul a răspuns:

Uni Suntem Romantici Alti Rai

| Baeatul a răspuns:

Da Sunt Romantic cine Merita