| corbulalbrosu a întrebat:

Astazi fiind 23 August, zi de mare sarbatoare mai demult odata, candva, zi in care eram obligati sa iesim la defilare cu mic cu mare, ma intreb? oare cati dintre voi ai defilat si ati purtat cu "mandrie" ori un steag sau un portret de-a lui Gheorghe Gheorghiu Dej sau ulterior pe cel al celui mai iubit fiu al acestui popor,... Nicolae Ceausescu?

Răspuns Câştigător
| Robi673547 a răspuns:

Nicolae Ceaușescu... iubit? Cărțile de istorie ne spun opusul, a sărăcit populația pentru constructii megalomanice, a facut revoluția ( sau noua revoluție culturală in iulie 1971, dupa ce s-a întors din China aka a început nebunia lui ).

Am auzit ca el cu nevasta sa făceau 11 clase împreună..Si au condus un stat.

Este singurul lider comunist care a murit împușcat ca un câine.

Cam asta se aude prin carti.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am trait 17 zile in comunism, desi pot sa spun ca stiu prea bine cum se traia atunci, aveam un loc de munca, o locuinta, ascultam europa libera la radio pe ascuns, pe 23 august ne scoatea din fabrica si ne faceam ca suntem fericiti,beam o bere un mic la padurea verde,nu a fost nici rau dar nici bine,frica ca te paraseste x sau y, se lua curentul mereu, iarna caldura in visele tale, mancarea pe cartela, cola de craciun si portocale, banane, din ce imi aduc aminte si pe 23 august parca se vindea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O dată am urlat chiar în fața tribunei o lozincă, atât de tare, încât cei din primele locuri au crezut că e atac tero. Iar colegii, că am luat-o pe ulei, ceea ce nici nu eraprea departe de adevăr, doar că eu făceam bășcălie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ti-am vizitat profilul si am dat de intrebarea ta.
Eram in anii de liceu.Trebuia sa vina tovarusul undeva printr-o comuna din imprejurimi.Asa ne-a pus toti elevii intr-un tren si ne-a dus la liceul la locul respectiv.Ne luasem si mancare atata doar ca nu ne-a lasat cu bagaj.Baietii in asteptarea tovasului au mers sa fure mere si ne-au adus si nouaFetele au avut stegulete, baietii portrete.

| corbulalbrosu explică (pentru Fatamuntilor):

Amintiri, amintiri. Mai mult sau mai putin placute. thinking

| Iulian998876 a răspuns:

Nici nu eram născut laughing)))

| Mariosss a răspuns:

Nu am defilat și Nu port cu mândrie niciun portret al nimănui. Am respect pentru cei buni din trecut dar asta Nu înseamnă că trebuie să mă exteriorizez prin defilare sau purtarea vreunei imagini anume.