| SasaSasa2000 a întrebat:

Câți ani ar avea acum Domnului Tovarăș Nicolae Ceaușescu daca nu ar fi fost ucis?
Cum a fost ucis? Unde?
Și de cine?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

105 ani
A fost împușcat, din câte țin eu minte, pe 25 sau 27 decembrie 1989
La Târgoviște, a fost prins și omorât, pentru că el voia să fugă din țară
Trage un ochi aici
https://youtu.be/F3Y1dmq2Hmk?si=-QNGZ_-9ZIA8ECmh

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu cati anisori ai?
Ca lectia asta se invata la ora de istorie a Romaniei, prin clasa aVI sau VIIa.

| DeMicUnCălător a răspuns:

22 Decembrie 1989 a fost ce-a mai fericită zi din viața,
Avem doar 17 ani. A fost ca o eliberare din pușcărie.
Romănia comunistă a fost ca un lagăr de concentrare in care Ceaușescu era Directorul.

| Xox0 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Bietii de voi...

| doctorandus a răspuns (pentru Xox0):

Da, mai, de ce crezi ca fugeau oamenii din Romania, desi granicerii romani erau platiti sa ii impuste?

Daca ai fi scris "Bietii de voi" despre aia care-l laudau pe Ceausescu ai fi fost batut la Securitate.

| doctorandus a răspuns (pentru Xox0):

Sau de ce crezi ca multi RDG-isti au murit incercand sa treaca Zidul Berlinului? Era nevoie de un gard pazit strasnic ca sa-i tina cu sila in cotetul RDG-ist.

Iar Zidul Berlinului a cazut din cauza unei greseli de exprimare a unui lider RDG-ist: cei din Berlinul de Est au crezut ca le da voie sa "calatoreasca" in Berlinul capitalist.

Sau cand Ungaria a deschis granita cu Austria, de ce crezi ca RDG-istii s-au bulucit sa fuga-n Austria?

| Xox0 a răspuns (pentru doctorandus):

In jurul meu unde am crescut, regimul a fost laudat. Tot ce auzeam era "aici a fost fabrica cutare. S-a inchis tot dupa revolutie. Au vandut tot" si am crescut cu ideea, ca regimul a fost bun, dar unii sensibili nu au vazut asta. Cred ca e prima oara cand spun asta public, deoarece nu am idee de realitatea crunta de atunci. A nu se intelege ideea mea gresit deoarece, recunosc, nu am habar. Recent am inceput sa citesc mai multe despre atunci. Si comentariul de mai sus m-a surprins.

Bine ca s-a terminat epoca aia.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Xox0):

Libertatea este cel mai de preț privilegiu pe care-l avem. Iar oamenii care ințeleg asta cel mai bine, sunt cei care-au trăit fără ea.

| FreddieM a răspuns (pentru Xox0):

Vai de steaua noastră. Învățam la lumânare ca se tăia curentul, doua ore de program TV și ala cu propaganda comunista, puneam dimineața la trei sacoșele la laptarie, ca sa prinzi un pic de lapte, era bătaie la carne, daca luai un kil de carne sau salam erai norocos. Radio cu pătura în cap, pușcăria te manca dacă ascultai ceva peste hotare, ascultam cu ochii în patru, radio Europa Libera sau Vocea Americii. Nici nu exista conceptul de,, libera exprimare'', tot ce ieșea pe gura în ambient social trebuia bine filtrat, altfel îți riscai libertatea. Nu va plângeți de vremurile actuale, nimic nu se compara cu ce au trăit bătrânii vostri. Ideea de occident era o himera, un vis irealizabil pentru oamenii comuni, doar sportivii sau unii artiști reușeau sa mai,, fuga'' peste granița sa scape pumnul greu al comunismului. Nici în vis sa nu regreți vremuri de care doar ai auzit, cei care,, o duceau' ' bine erau colaborationisti ai securității, oameni tot din anturajul ala, sau în general cu,, pile''. Nu aveai voie sa mănânci ouăle făcute de găina proprie, erau un bun al comunității, trebuiau date la contract, adică trebuia, în funcție de numărul animalelor din curte, sa contribui lunar cu o cota la stat. Făceai pușcărie dacă tăiai propriul vițel sau oaie. Și mai sunt alte atrocități săvârșite în numele comunismului, găsești materiale pe you tube.
Cheers

| Xox0 a răspuns (pentru FreddieM):

Multumesc pentru raspuns si pentru perspectiva.

| Lightdark a răspuns:

A fost împușcat de marile puteri din Europa după ce și-a plătit TOATĂ DATORIA acum ar avea vreo 109 de ani poate și mai mult sau poate ar fi fost deja mort din alte motive

| RaiderX a răspuns:

Ar fi avut 105 ani, a fost executat împreună cu soția sa, Elena Ceaușescu, pe 25 decembrie 1989 la Târgoviște de către membri ai armatei, dacă asta ar fi adevărul.