| Steregoi a întrebat:

Ateismul e prins si se zbate ca intr-o plasa de păianjen de creștinism dpdv rațional?

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu. Nu e o confruntare, nu e un concurs. Din punct de vedere rațional n-ar trebui să aibă nici o treabă unul cu altul.
Fiecare e liber să creadă ce vrea și ce-i place fără să fie nevoie să dea socoteală pentru asta.
Din punctul meu de vedere, atât creștinii care încearcă să-i confrunte/convingă pe atei cât și ateii care încearcă să-i confrunte/convingă pe creștini, nu sunt decât niște idioți care n-au altceva mai bun de făcut.
De ce nu poate să-și vadă fiecare de treaba lui? Nu mai pot trăi unii de grija altora?

| Steregoi explică (pentru Hammurabi):

M-am referit la ateism si nu la atei.

Ai dreptate, e bine sa existe pace.
Personal nu am nimic contra ateilor. Ce legatura e intre credincios si necredincios? Niciuna. Si eu am momente scurte de ateism si stiu cum e sa fiu ateu. Ateismul din mine e invaluit in plasa cunostintei si credintei despre Dumnezeu. Mergand pe acest rationament as putea spune ca in adancul sufletului meu sunt ateu si asta e de fapt tendinta spre pacat cu care ne nastem fiecare. In adancul sufletului meu e un mormant cu panze ca de paianjen ce ma conduce spre moarte ca pe orice om.

Răspuns utilizator avertizat
| Marius123Alexandru123 a răspuns:

D.p.d.v. rational as zice ca esti obsedat de religie.