| 4b a întrebat:

Pe cine crezi că va ajuta Dumnezeu într-o plasă de păianjen: pe păianjen sau pe muscă?

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dumnezeu iubeste foarte mult musca, dar asa cum la sacrificat pe Isus pentru pacatele noastre asa si pe ea pentru pofta paianjenului, amin.winking

| 4b explică (pentru Hombre):

laughing interesanta paralela ta ma hombre...

| Inferno a răspuns:

Pe cel mai puternic.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E clar ca ajuta musca, sa ajunga mai repede in imparatia Lui.hee hee

| sublime89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ca sa aiba cine sa-l bazaie pe la urechi? laughing

| Musique a răspuns:

Pe mine să înțeleg întrebarea. laughing)
Dumnezeu nu e o forță, nu se poate implica.Ghinionul pradei, norocul prădătorului.

Dacă Dumnezeul ăsta ar fi o forță, ar predomina haosul.Îți dai seama că acum sunt mulți atei, dar după? Vor crede-n nedreptate mai mult decât cred acum în faptul că nu există Dumnezeu.
Până la urmă Dumnezeu e doar creatorul lumii (după cum predică Biblia) te închini Lui, crezi în el și cam atât.
O zi frumoasă!

| RAY a răspuns:

Pe nici unu, cum dumnezeu nu exista nu poate interveni sub nici o forma asupra realitati inconjuratoare, daca musca e prinsa in plasa de paianjen sunt mari sanse sa fie mancata de vie daca scapa va trai, totul e evolutie

| Lizzu a răspuns:

Lasa liberul arbitru la datorie si priveste spectacolul.

| ErrorFound a răspuns:

Pe cine crezi ca va ajuta Dumnezeu? Pe Ronaldo sa dea gol, sau pe copiii din Africa sa gaseasca de mancare?

| 4b explică (pentru ErrorFound):

laughing nu-i corect ce faci tu da las de la mine...Ronaldo sa exerseze mult si bine si poate n-o da in bara, iar pe cei nevoiasi, lumea ii poate ajuta, daca le pasa.

| ErrorFound a răspuns (pentru 4b):

Dar acei nevoiasi cauta de mancare in fiecare zi cate 10 ore.winking
Si de ce ma rog nu-i corect?

| Kalla a răspuns:

Pe musca pentru ca este cea neajutorata.Si de ce sa ajute pe paianjen? Panza este casa lui, nu este in pericol.

| Fridăm a răspuns:

Depinde cât de păcătoasă a fost musca.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

D-zeu l-a creat pe paiangen, deosebit si cu rol deosebit, el (paiangenul )isi face serviciul cu simtul responsabilitatii.

| LordBolton a răspuns:

Păianjenul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

He doesen't give a ***!
Am fost facuti ca sa ne omoram intre noi pentru hrana. Iubirea intruchipata.
Iti dai seama ce mult iubeste Dumnezeu sa vada o antilopa cum este sfasiata de o familie de lei? Groaznic de frumos.
Domnul zeu care isi indeamna poporul sa taie miei si sa intinda sangele lor pe pereti. Domnul zeu care prefera un animal sacrificat in foc in locul unor grane. Domnul zeu care ii lasa pe oameni sa se omoare intre ei in numele lui.
Sfant de 3 ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a hotarat; intr-o panza mica, sa intre gaze mici.intr-o panza mare sa intre insecte mari si chiar pasari.asa pot manca si paianjenii mici si cei mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe nimeni, dumnezeu nu poate interveni in ce se intampla in mediul inconjurator din cauza faptului ca nu exista.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Pe cine ajuta dumnezeu? Pe cel care are vointa mai multa.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Scuze ca spun dar e o intrebare care nu isi are rostul. Dumnezeu este energia din Univers de fapt ele este si universul.
http://www.youtube.com/watch?v=XMdAn5ZIFGY
uita-te la filmul asta, o sa intelegi mult mai bine cum stau lucrurile. o sa te ajute!

| David98TM a răspuns:

M-ai facut praf cu intrebarea asta... laughing)
Musca

| HueyFreeman a răspuns (pentru David98TM):

De ce ar ajuta cineva musca?

| Zurelin a răspuns:

Simplu
pe cine are nevoie, daca paianjenul moare de foame si musca e batrana pe paianjen.
daca paianjenul e satul si musca tanara, pe musca

| TheLastSmile a răspuns:

Daca ar exista acest Dumnezeu crestin ar salva cel mai probabil panza.
http://www.crestinismulexpus.blogspot.ro/

| M600 a răspuns:

Pe cel care ii cere ajutorul.
Nu intervine din cauza liberului arbitru.
Musca a fost avertizata de pericolele plasei de paianjen.
Se pare ca nu a ascultat.Era prea sigura de capacitatile si ratiunea ei.

| M600 a răspuns:

"Aha, deci tu esti budist sau sectant."
Pitagora, Aristotel, Platon, Origene, etc, au fost buddhisti sau sectanti?
rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru M600):

Nu, dar banuiesc ca tu nu esti Elen, nu crezi ca spiritele se duc intr-o lume subterana si nici ca Zeus controleaza lumea, deci nu-mi face tu comparatii cu Pitagora, Aristotel si Platon.

| M600 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu stii mai nimic despre religii.
Nu ar fi fost rau daca in scoala v-ar fi predat religiile lumii in loc de ortodoxie.
Nu era nevoie sa scrii elen cu majuscula.
Se pare ca despre Pitagora, Aristotel si Platon iar nu stii nimic.

| ErrorFound a răspuns (pentru M600):

Ma, sa ma contrazici pe mine e ok, dar cand incepi sa contrazici Wikipedia, deja e groasa rau. rolling on the floor

| M600 a răspuns (pentru ErrorFound):

Wikipedia contine foarte multe materiale eronate si incomplete.
Este o enciclopedie libera unde un tractorist poate scrie despre avioane si un ateu despre religie.
http://www.yoda.ro/......eseli.html