| anonim_4396 a întrebat:

Ati ajuns sa aveti la maturitate ce va doreati in copilarie?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bineinteles, in copilarie credeam ca e mai usor.
Sunt pe acelasi drum, dar mai am destul de mult. Statul romanesc e o mare problema.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca vezi un "minor" ca fiind "problema", atunci nu esti pe drum spre a iesi din "problema". Statul nu da legi de capul lor, sunt pusi de organizatii superioare. Niciodata nu conteaza omul care il vezi, aceasta este imaginea care vor ei sa ti-o arate, toti cei care se ascund dupa acel om. Nu esti tu contra lui, sunt lucruri care nu le intelegi intre "ceea ce vrei" si "de ce nu ai". Omul acela este prietenul celor care nu-i cunosti, tu il vezi pe omul acela care nu te cunoaste pe tine, ci pe ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit de vreo 3 ori mesajul tău.
Nu înțeleg de unde minor, ce organizații, și care oameni.
Situația e așa: mi-am dorit sa fiu mecanic, și să lucrez de acasă. Am luat în calcul munca/pasiunea și investiția necesară pentru a avea condiții optime.
Am ajuns mecanic, cu posibilitate financiară de a face un atelier.
Să zicem că ar fi vorba de un start de 15. 000euro, bani pe care ii pot pune.
Ei bine, aici intervin instituțiile statului. Le înșir pe toate, fără să întru în detalii:
Administrația locală/urbanism
ISU
RAR
Garda de mediu
ANAF
ISCIR
Toți ăștia mă costă cel puțin încă 15.000, pentru că e vorba de condiții speciale, verificări, manopere pe la SRL-uri care lucrează sub aripa statului, atestate pentru mine, etc.
Să zicem că trec peste alea, vine buba dureroasă: anaf te obligă să dublezi preturile, pentru ca 60% din încasări i se cuvin lui. Adică tva pe încasare, impozit pe profit, taxe pe salarii.
In final, ajung să am un service abia deschis, fără renume, și cu preț mare. Cine vine? Nimeni. Mă scutește statul de taxe în primii ani? Nu. Mă înțelege garda de mediu că nu am avut deșeuri, de aia nu am facturi de colectare? Nu. Mă și amendează.
De aia, statul doar le dă în cap celor care încearcă să muncească.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu trebuie sa intelegi acum, o sa dureze. Statul roman este de acord cu "jefuirea celor care muncesc", acest lucru "suporta" (engleza) pe cei care o fac ilegal. Stiu ce scrii, e mult dar cunosc situatia. E cam penibil cum in Romania o tara cu oameni saraci, guvernu scoate toti banii (dar nu face lucruri prea mari pentru tara), cand intr-o tara precum america, guvernul are datorii in afara si lumea traieste foarte bine, in lux superior cu "posibilitati". Aici se poate doar "sa ne fie greu" si care e diferenta? Toti vor america, dar nu se gandeste nimeni, de ce au ei si de la noi se scoate totul.

| SilentRain a răspuns:

Nici 20%, dar e ok

| Sofer a răspuns:

Am ajuns și sunt mulțumit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si apropo, cei care vreti sa faceti ceva pentru tara asta, incepeti cu retele si banci, nu procese, apoi va intindeti (pe internet) in orice alt domeniu vreti.