| AvalohAlyn a întrebat:

Ati auzit de orasul Galati? De unde? Ce va place la el? Galatiul are echipa campioana la fotbal, Otelul Galati, editia 2011-2012, are faleza,Dunare,catedrala frumoasa,Biserica fortificata foarte veche, cativa artisti talentati, muzee sa nu uitam de Gigantul Combinat siderurgic Arcellor Mittal.Ce parere aveti de orasul Galati? PRIVITI UN FILMULET SUPERB:http://www.youtube.com/watch?v=YQI845QXBT4

PS:Sunt din Galati!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are nimic ieșit din comun ca alte orașe ale țării. Numai că tu ești așa, un pic mai patriot.
Pa, pa.

| Alex a răspuns:

Nu vrei sa te muti in alt oras mai mare decat Galati?

| AvalohAlyn explică (pentru Alex):

Categoric nu, as vizita alte orase dar cateva zile sa fiu plecat, maxim 1-2 sapt.Dar nicidecum sa ma mut.Ador orasul si sunt mandru de el, de realizarile oamenilor lui si mai ales de echipa de fotbal Otelul Galati, campioana si supercampioana Romaniei 2011 si participanta in Champions League 2011-2012

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Am trecut doar odata prin oras, e bunicel

| Wøodenpints a răspuns:

Şi eu sunt din Galaţi şi mi se pare un oraş de căcat.

| aumih16 a răspuns:

Eu sunt asa din Galati ce pot sa zic spun orasul asta a fost candva foarte frumos in anii 70-80 cel mult pana in anii 90 dupa 2000 a inceput sa devina neatragator din mai multe puncte de vedere si o sa incep cu combinatul siderurgic de exemplu pentru ca asta era cel mai mare combinat din lume pana si nicolae ceausescu a fost multumit de el si l-a pus printre primele din tara noastra asta la vremea aia in anii 70-80 dupa combinatul siderurgic s-a lovit de o serie de incidente socante printre care niste explozii prima semnalata in 30 august 1993 unde macaragiul stefan zamfir de la sectia convertizoare a fost accidentat mortal dupa ce o oala plina cu zgura a explodat improscand un lichid incandescent utilajul pe care il manevra stefan zamfir a ars odata cu macaraua cercetarile proceraturii au reliefat ca in oala de zgura a existat o anumita cantitate de apa care prin descompunere a dus la producerea exploziei cu toate acestea buletinul de analiza intocmit inaintea turnarii zgurei in oala nu indica existenta unei zone de umiditate dupa opt luni de cercetari procuratura Galati a dispus incetarea urmaririi penale fara a stabili insa pe cei vinovati de producerea acestui accident a urmat explozia de la furnalul sase pe 7 octombrie 1994 a fost insa doar una dintre nenorociri produse in urma dislocarii blindajului metalic in zona cuvei numarul trei permitand deversarea unei cantitati de 2.000 de tone de aglomerat de fonta si cocs incandescent pe platforma de incarcare capacitatea cuvei de 3.500 mc/t asigura 60% din necesarul de alimentare al furnalului au murit atunci urmatorii jenica coman de 44 ani alexandru campeanu de 32 ani emilia burghelea de 46 ani si viorel ciocan de 26 ani dar si trei raniti masa de metal ii surprinsese pe jenica coman si alexandru campeanu care au fost arsi de vii operatoarea podului rulant care asigura incarcarea furnalului emilia burghelea a murit asfixiata in cabina de comanda din cauza gazelor emanate de masa incandescenta ceilalti accidentati au suferit arsuri de gradul unu doi trei pe mari suprafete ale corpului la fata locului s-a deplasat o comisie formata din specialisti ai ministerului de interne procuraturii ministerului industriilor ministerului muncii si protectiei sociale institutului de cercetari metalurgice insa pana in prezent nu au fost stabilite guvernul vacaroiu prin purtatorul sau de cuvant ioan rosca a declarat atunci ca accidentul o premiera nationala nedorita fiind primul accident de acest gen din istoria siderurgiei romanesti in fine a urmat pe 23 mai 1996 o alta explozie la un furnal al combinatului care a fost urmata si de un incendiu ea a fost generata de manevrele gresite efectuate in timpul evacuarii si incarcarii cu zgura a unei oale aflata la primul nivel al furnalului zgura topita s-a revarsat in interiorul halei pe o suprafata de 450 de metri patrati pompierii militari si civili au actionat aproape o ora si treizeci de minute pentru racirea zgurei si inlaturarea ei au fost distruse doua role cu 50 de tone de fonta aflate la baza furnalului paguba fiind evaluata la acea vreme la patru milioane de lei nu s-au inregistrat victime iar procesul tehnologic nu a fost intrerupt doi muncitori de la sidex Galati au murit asfixiati cu gaz de furnal in data de 26 decembrie 1996 in urma unor manevre pe care le executau in tunelul hidro f3 necesare pentru pornirea furnalului trei daniel belu de 48 ani angajat la sidex din 1975 si dumitru severin de 50 ani operator chimist la sidex din 1978 ii surprinsese aparitia brusca a gazului de furnal extrem de toxic murind pe loc un muncitor a decedat iar altul a fost ranit mai grav pe 15 februarie 1997 in urma unui accident de munca fiind loviti de lantul de cuplaj al unei instalatii puse accidental in functiune de catre electricianul de serviciu muncitorul gheorghe popa a murit iar lacatusului vasile buturca i-a fost fracturata mana dreapta gheorghe popa si vasile buturca au fost accidentati in timp ce reparau mecanismul de ghidare al benzii cu racleti din cadrul uzinei cocso chimice doi de asemenea pe 10 februarie 1999 un lacatus mecanic de la turnatoria continua numarul trei a murit dupa ce o piesa in greutate de o tona i-a cazut in cap numele sau era neculai dobrin de 47 ani lucra la un subsol tehnic a decedat in drum spre spitalul judetean din cauza traumatismelor craniene deosebit de grave in urma anchetei efectuate nu au fost descoperite cauzele producerii accidentului o avarie de proportii s-a petrecut pe 31 martie 1999 la furnalul cinci in urma acesteia 20 de tone de fonta si doua tone de zgura revarsandu-se in hala furnalului potrivit pompierilor peretele furnalului s-a perforat fapt ce a determinat curgerea fontei si a zgurii pompierii au intervenit imediat pentru racirea fontei revarsate si a stingerii cablurilor de comanda ale masinii de astupat si destupat furnalul nu au fost inregistrate victime pe 3 iunie 1999 un muncitor de la uzina cocso chimica unu de pe platforma a murit din cauza inhalarii unor gaze toxice cocsarul pe numele lui cozma costache de 51 ani a inhalat gaze toxice si si-a pierdut cunostinta el a fost transportat de urgenta la spitalul judetean dar nu a mai putut fi salvat pe 7 august 1999 a avut iar loc o explozie de data aceasta la furnalul patru al kauperului patru explozia s-a produs la 08:40 dimineata si era socotit acest furnal drept cel mai modern si mai sigur dintre furnalele de pe platforma au murit trei oameni si au fost raniti grav alti zece la cateva minute dupa accident dupa ora 09:00 salvarile au inceput sa curga suvoi dinspre combinat spre spitalul judetean nenorocirea a adunat in curtea spitalului o multime de oameni rude ale celor raniti sau oameni care vroiau sa afle daca printre cei care au ajuns la spital nu se afla din intamplare si membrii familiilor lor ei au asistat la adevarate scene de groaza in care oameni raniti plini de sange si cu hainele rupte si murdare de praf erau carati pe targi in timp ce urlau de durere activitatea spitalului judetean a fost data complet peste cap toate salile de operatie si sectia de urgente fiind umplute pana la refuz cu accidentatii care aveau nevoie urgenta de ajutor dupa cum declarase ieri dimineata directorul de productie al combinatului aurelian mocanu kauperul furnalului a explodat in timp ce o echipa de muncitori efectua o reparatie bucatile de beton armat din cosul de fum fiind imprastiate de suflu pe o distanta de 50-60 de metri deocamdata nu se cunosc motivele care au condus la aceasta tragedie cauza cea mai probabila fiind o acumulare de gaze pntru stabilirea cu exactitate a cauzelor care au stat la baza acestei nenorociri la Galati urma sa se deplaseze ieri o comisie guvernamentala condusa de consilierul primului ministru petrisor peiu la cateva minute dupa ora 09:00 prima salvare cu accidentati de la sidex intra cu sirena pornita pe poarta spitalului judetean din ea au fost scosi patru raniti plini de sange cu hainele rupte si pline de praf si pamant care urlau de durere si cereau cu disperare sa fie ajutati printre gemete in timp ce era transportat cu targa spre serviciul de urgenta unul dintre ei ne-a dat primele detalii despre tragedia care tocmai se petrecuse in combinat lucram pe schela la furnalul patru am auzit la un moment dat o explozie si m-am trezit la pamant am mai apucat sa-mi vad colegii acoperiti de caramizi si trupuri pline de sange aruncate peste tot ne-a declarat lacatusul mihai giusca la scurt timp dupa aceasta discutie el avea sa ia drumul sectiei de reanimare de unde ulterior avea sa fie dus la ortopedie pentru a fi operat suflul exploziei i-a smuls tanarului inginer stefan banica mana si un picior primul decedat avea sa fie inregistrat in jurul orei 09:20 seful de sectie stefan banica caruia suflul exploziei ii smulsese pur si simplu mana si piciorul stang isi daduse ultima suflare in timp ce era transportat spre spital in momentul in care cadavrul tanarului inginer a fost scos din salvare cei cativa muncitori din sidex scapati teferi din explozie care venisera la spital impreuna cu colegii lor grav raniti au izbucnit in lacrimi muncim intr-un pericol continuu insa nimeni nu vrea sa recunoasca acest lucru pe omul asta il asteapta familia acasa pe toti ne asteapta cineva acasa ne-a spus aproape isterizat un muncitor care scapase ca prin minune din cosmarul de la furnal rudele si colegii celor de la furnalul patru s-au adunat in fata spitalului la scurt timp dupa catastrofa in mai putin de o jumatate de ora urgenta spitalului judetean devenise neincapatoare din salvarile care curgeau una dupa alta pe strada brailei fiind scosi noi si noi raniti toti medicii din spital coborasera la urgenta pentru a tria bolnavii specialistii in chirurgie toracica de la spitalul municipal si cei de la TBC venisera si ei la judetean unde au intrat direct in salile de operatie rudele si colegii celor care lucreaza la furnalul patru se adunasera deja in fata spitalului in incercarea de a afla daca nu cumva printre cei ce fusesera adusi nu se aflau si membrii familiilor lor femei cu copiii in brate sotii si mame ingrijorate cerseau celor de la spital informatii despre identitatea celor raniti pentru ca bolnavii erau trimisi insa direct in sectii pentru investigatii fara a li se lua datele de identitate centralizarea acestora s-a facut cu intarziere numele bolnavilor fiind trecute abia dupa internare in registru cele treisprezece nume de pe lista nenorocirii in jurul orei 11:30 se conturase deja bilantul victimelor tragicului accident trei morti si zece raniti grav in urma exploziei furnalului si-au pierdut viata pe langa inginerul stefan banica lacatusul claudia lepsaru de 27 ani si maistrul stefan holmu ion negara de 47 ani vasile negru de 50 ani petrica andronas de 50 ani gheorghe dutu de 48 ani vasile tudose de 47 ani si costel vlase de 28 ani au fost internati in stare grava in sectia de terapie intensiva a spitalului judetean dumitru mohorea de 42 ani a fost internat in sectia arsi cu arsuri in zona toracica vasile tudose de 48 ani si mihai giusca de 44 ani aflandu-se acum la ortopedie cea de-a zecea victima lacatusul dumitru radu de 41 ani care a ajuns la spital cu fractura de coloana cu sectiune de maduva a fost primul care a intrat in operatie medicii dandu-i putine sanse de supravietuire fratele acestuia si el muncitor in sidex venise din combinat direct la spital cu ochii in lacrimi barbatul imbracat in salopeta si cu cascheta pe cap parea sa-si fi pierdut deja speranta el a refuzat sa stea de vorba cu ziaristii care il inconjurasera preferand sa astepte in liniste iesirea din operatie a fratelui sau ultimii raniti internati in spitalul judetean au fost grigoras paraschiv gheorghe causu oprea calistru si stefan sava leziunile suferite de ei au fost mai usoare astfel ca cei patru nu au necesitat internarea spitalul judetean e total nepregatit pentru astfel de evenimente acest accident de proportii a pus la grea incercare spitalul judetean care nu s-a mai confruntat de multi ani cu un numar atat de mare de raniti medicii care au sarit imediat in ajutorul ranitilor s-au trezit ca trebuie sa lupte cu moartea cu mainile goale deoarece institutia este lipsita pana si de strictul necesar celebra camera de stabilizare inaugurata inca de toamna trecuta si care ar fi fost extrem de utila in aceste imprejurari nu functioneaza nici acum disperat ca nu poate vedea cum trebuie ce plagi au bolnavii unul din doctorii aflati in urgenta a fost nevoit sa scoata din buzunar o bancnota de zece mii de lei si a trimis o asistenta sa cumpere lamele de ras cu ajutorul carora sa indeparteze parul ranitilor la fel de nepregatite pentru un astfel de eveniment s-au dovedit si cele trei ambulante ale sidex-ului care nu aveau nici un fel de dotari motiv pentru care in cele din urma s-a apelat la masinile statiei de salvare descindere in iad joi ora 09:45 furnalul numarul patru din sidex la aproximativ 65 de minute de la explozia devastatoare care a spulberat cosul de fum al acestui furnal zeci de ofiteri de la pompieri politie sau protectie civila misunau de colo colo cautand pe sub daramaturi alte posibile victime ale tragediei peste doua sute de muncitori care isi intrerupsesera lucrul in momentul in care s-a auzit bubuitura se adunasera in fata furnalului pentru a vedea ce s-a intamplat cati morti sunt era prima intrebare pe care o adresau muncitorii colegilor care sosisera la locul tragediei inaintea lor chiar in momentul cand reporterii monitorului au ajuns la locul catastrofei o ambulanta in care se afla trupul unei persoane sfartecate de suflul exploziei pleca spre spital mormanul de carne de pe pasarela pe o pasarela aflata langa kauperul preincalzitor din stanga furnalului patru zacea atarnat ceea ce mai ramasese din trupul unui lacatus din cauza faptului ca accesul pe pasarela era blocat cu fiarele care se prabusisera in urma exploziei pompierilor le-au trebuit mai bine de doua ore pana sa ajunga langa gramada de carne si oase care fusese candva trupul unui om de jur imprejurul furnalului erau sute de caramizi desprinse din cosul de fum spulberat de deflagratie din cosul care in mod normal are aproximativ 65 de metri inaltime mai bine de jumatate fusese pur si simplu retezat de explozie nimeni insa nu parea sa dea importanta pagubelor materiale atata timp cat prin cotloanele furnalului inca mai zaceau cadavre scrieti ca saracii oamenii au murit nevinovati dupa ce cadavrul a fost coborat pe targa maistrul lepsaru s-a apropiat in clipa in care si-a dat seama ca privea ceea ce mai ramasese din copilul lui omul a inceput sa vomite doi politisti in civil au reusit cu greu sa-l ia de langa targa pe omul care se clatina si sa-l urce in masina care urma sa-i transporte fata la morga dupa consumarea acestui episod curiosii au inceput sa se imprastie doi prieteni de-ai mei au murit domnule in aceasta catastrofa am venit special de acasa sa vad ce s-a intamplat scrieti ca saracii oameni au murit nevinovati precum cei din explozia de la furnalul sase ne-a spus un siderurgist care a dorit sa-si pastreze anonimatul a fost sfarsitul lumii muncitorii de la furnalul trei care se afla la o aruncatura de bat de locul unde s-a produs tragedia ne-au povestit clipele de groaza pe care le-au trait dupa explozie la inceput nu se putea vedea absolut nimic totul era acoperit de praf se auzeau strigate si oamenii fugeau pe scari plini de sange cereau sa urce cineva sus deoarece sunt multi prinsi printre fiare si daramaturi si se strigau pe nume sa vada cine a mai ramas prins sus ne-a relatat emil hanta furnalist tehnolog la furnalul trei va spun eu ca aici a fost sfarsitul lumii in timp ce politistii si procurorii cercetau de zor imprejurarile in care s-au produs tragedia la poarta principala sidex se adunasera in jurul pranzului zeci de rude ale muncitorilor de la furnalul patru nimeni din conducerea combinatului nu a binevoit insa sa apara in fata rudelor inspaimantate pentru a le lamuri intr-un fel explozia pare sa fi fost cauzata de o scurgere de gaze la elucidarea motivelor care au condus la aceasta catastrofa lucrau ieri reprezentantii politiei inspectoratului de protectia muncii parchetului apararii civile si pompierilor ieri dupa amiaza directorul general adjunct radu nicu lucra la intocmirea raportului preliminar de expertiza surse din cadrul sidex ne-au declarat ca cercetarile urmau sa continue mai ales ca in combinat era asteptata sosirea unei comisii guvernamentale conduse de consilierul primului ministru petrisor peiu muncitorii stransi la locul exploziei vehiculau fel de fel de variante unii spuneau ca este vorba de o manevra executata gresit altii erau de parere ca adevaratul motiv al catastrofei este gradul de uzura al instalatiilor cert este ca in momentul producerii dezastrului furnalul patru functiona sub parametrii obisnuiti deoarece se efectuau revizii si reparatii curente se pare ca explozia kauperului instalatia prin care se introduce aer cald in interiorul furnalului se datoreaza unei acumulari de gaze directorul de productie al sidex aurelian mocanu a declarat ca in urma exploziei bucatile de beton armat din cosul de fum au fost azvarlite pe o distanta de circa cincizeci saizeci de metri cele cateva sute de mii de tone de material din cosul de fum care a fost practic retezat la jumatate s-au prabusit peste oamenii aflati in apropiere in clipa in care a vazut ce mai ramasese din fata lui maistrul lepsaru a inceput sa vomite printre muncitorii adunati in fata furnalului patru circulau tot felul de zvonuri privind identitatea omului care fusese surprins de explozie in timp ce se afla pe pasarela in cele din urma dumnezeu stie cum cineva a recunoscut-o pe tanara care in ziua de salariu o facea pe casiera este claudia asa mi-a zis un sudor care se afla in furnal si care a vazut cum a fost aruncata de suflul exploziei saraca era tanara si de fiecare data cand luam leafa ea ne impartea banii uitati omul de langa masina aia este tatal ei maistrul lepsaru ne-a spus un muncitor de la furnalul doi in scurt timp aveam sa ne convingem ca omul avusese dreptate explozia de la furnalul patru a produs mai multe victime decat cea inregistrata acum patru ani nenorocirea careia i-au cazut victime lucratorii de la furnalul patru este comparabila ca dimensiuni cu cea produsa in urma cu cinci ani

| aumih16 a răspuns:

Bine ca acele furnale au fost demolate! ca sa nu isi mai riste si altii viata!

| aumih16 a răspuns:

Imi place faleza dunarea in schimb! catedralele! muzeele! sporturile! muzica! cinematografia! astea nu a fost niciodata otelul Galati prima echipa a orasului in orice caz dintotdeauna!

| FearOfTheDark a răspuns:

Eu sunt din Braila deci am auzit de Galati.
Nu imi place in Galati cum nu imi place in Braila.Singurul lucru bun e ca orasele astea au port la Dunare, da' nu stim decat sa ne cacam in ele.
Dar traim in tara asta si trebuie sa ne obisnuim.

| Solsagan a răspuns:

Pfai, chiar trebuie să enumeri toate chestiile pe care le mai au 2-3 oraşe? Adică, înţeleg că îţi iubeşti văgăuna, dar nici chiar aşa.
Ce artişti talentaţi? Un exemplu.

| TempusVernum a răspuns:

De unde? De la meteo, de la geografia din ciclul primar, poate am fost pe acolo sau avem rude, cunostinte, etc.
Nu mi se pare chiar asa deosebit in afara de combinatul ala care nu o mai duce asa bine si plus ca e port la Dunare, dar in rest...gasesti populatie mai putina in alte orase ale Romaniei si totusi sunt poli mai puternici ai industriei, economiei, etc. decat Galati(inclusiv tot judetul). Un exemplu foarte bun: Ploiesti sau intregul judet Prahova!