| adrianbalenasmechera a întrebat:

Ati observat ca in general oamenii cu iq bun sunt pasionati de citit,filme, documentare? si astia mai slabi asa doar fotbal?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nenea, inteleg ca esti mandru ca iti plac filmele si serialele, dar las-o mai moale cu lauda de sine.

| Cosminabc123 a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu zic la modul general eu urmaresc si fotbal si filme si seriale dar eu la fotbal nu iti antreneaza mintea, dar nu ma laud.

| Wr3nch a răspuns (pentru Cosminabc123):

Nici filmele si serialele nu antreneaza mintea. Sahul, cititul si jocurile video (reflexe si viteza de reactie plus decizii strategice) antreneaza ceva.

| Catrice a răspuns:

Doar geniile se uita la filme și seriale.

| popescuhertz a răspuns:

Nu este corect sa generalizezi despre oamenii cu IQ bun sau mai slab. IQ-ul (coeficientul de inteligență) este o măsură a aptitudinilor cognitive sau abilităților mentale, dar nu determină neapărat pasiunile sau interesele unei persoane. Oamenii au diverse interese și pasiuni, indiferent de nivelul lor de IQ, și acestea pot varia foarte mult. Unii oameni pot avea un IQ mare și să fie pasionați de fotbal, în timp ce alții pot avea un IQ mai scăzut și să fie pasionați de citit sau de documentare.

De asemenea, este important de menționat că IQ-ul nu este singurul factor care contribuie la succesul sau la realizările unei persoane. Alți factori, cum ar fi perseverența, muncă dură, atitudine pozitivă și abilitățile sociale, pot juca, de asemenea, un rol important în determinarea succesului unei persoane.