NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Aţi observat că odată cu vârsta se schimbă poate nu doar gusturile muzicale, culinare, vestimentare...ci şi culoarea favorită, combinaţiile de culori? Care au fost culorile voastre preferate pe parcursul vieţii? Prin ce culori aţi trecut şi la care v-aţi oprit momentan? Ce culoare vă provoacă acum cea mai multă plăcere?
Pentru inspiraţie.;))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_culori

109 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-i si pe cei care sufera de acromatism daca prefera alb sau negru.E corect si fata de ei.
Cica la cei care percep doua culori, le lipseste aberatia cromatica.Dar trebuia ca mama natura sa ne dea si cativa "aberanti" de top, asa ca daltonistii.
Preferatul meu e #318CE7 sau #2C75FF ti-as fi zis culorile dar nu vreau sa aberez cromatic.
La haine nu ma pricep, prefer aceleasi modele sportive barbatesti.
La culinare, daca miroase bine, are gust placut, este un animal cunoscut ca fiind unul comestibil in Europa si nu penis fish, sau cine stie ce rozator thailandez, il mananc.Nu inteleg oamenii cu repulsie fata de anumite alimente, poate doar pe alergici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hi, hi, galben, de minion nazbatios ce sunt acum.

http://i.imgur.com/be4B7oZ.png

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ioi, era să fac un infarct roz. : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Dar Woodenpints? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine nu s-au schimbat culorile preferate. Tot galben, cyan şi albastru închis îmi plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cazul meu, a fost printre puținele lucruri care nu s-au schimbat.
Culoarea mea preferată a fost și este roșul, de mică, de când mă știu. Roșul cald, coral, intens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine se schimba pentru ca sunt eu sucita laughing. Ce e drept am avut o perioada cand eram mica de eram obsedata de roz, dupa prin clasa a 5 a de negru, pana la liceu nu am mai tinut cont si nu am avut nici-o culoare preferata ca oricum eram nevoita sa ma imbrac in alb asa ca am tot mers pe tricouri albe in prostie. In astia 3 ani de liceu le-am tot schimbat. Rosu, oranj, piersicuta, bordo, roz pastelat, turcoaz si tot asa laughing. Acum imi place bordoul, peste o luna habar nu am laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când eram mic îmi plăceau albastrul si verdele(mai ales nuanţele închise) iar mai apoi roşul(sângeriu) si galbenul(lămâi). Din adolescenţă şi până în prezent au început să-mi placă mai mult nonculorile: Pur şi simplu iubesc negrul si griul. Culoarea mea preferată(exceptând negrul şi griul) este maroul.
Gusturile culinare nu diferă cu mult faţă de acum 10-12 ani.
Gusturi vestimentare nu prea aveam în copilărie, abia de vreo 3-4 ani a început să-mi pese cum mă îmbrac(dar mama mi-a luat haine frumoase mai mereu), gusturile vestimentare sunt tot cam la fel doar că mi-am mai strâmtat gusturile(acum prefer doar hainele negre, maro şi grii şi uneori roşii, excepţie fac doar la blugi.)
Cât despre gusturile muzicale: Nu prea aveam nici gusturi muzicale până în septembrie 2010(până atunci ascultam orice muzică îmi ajungea la urechii(mai puţin manele şi populare). Din 2010 până în vara lui ascultam doar Dance/EDM(Electronic Dance Music) românesc şi uneori pop românesc + comerciale autohtone, apoi am continuat să ascult acele genuri dar în paralel mai ascultam un pic de Mafia şi Paraziţii(Câţiva din băieţii ăstia chiar m-au inspirat), eram pasionat de cultura asta hip-hop într-o anume perioadă, visam să fiu un mare gangster ca ei. Voiam să trec şi la chestii mai profunde gen:Kazi, Deliric, VD, Cedrea sau DOC dar mi-a fost niţel cam lene să descarc melodiile lor de top, iar cu youtube-ul nu sunt aşa familiarizat, plus că o chestie e să le ai prin PC sau telefon iar alta e să le cauţi mereu pe youtube, e mult mai lejer şi în plus aşa parcă le memorezi mai uşor ştiind în ce ordine vin. Mai în toamna anului trecut am descoperit legendele muzicii electronicii româneşti(Deepside Deejays, Deepcentral, J. Yolo, DJ Sava, Chris Mayer, Connect-R, Sonny Flame, Radio Killer, Speak One, Raluka, David Deejay, Lucky Man Project, Fly Project, Sasha Lopez, Adrian Sână, DJ Andi, David Deejay şi mulţi alţii). Cred că am ascultat 85% din muzica Dance/Popcorn/EDM românească în toamna trecută, cum de la şcoală am lipsit vreo 12-13 săptămânii din semestru(18 săptămânii) am avut o groază de timp la dispoziţie să fac treaba asta. Eram mare pasionat de electronicele comerciale autohtone, după ce am ascultat toate alea nu mai ştiam ce să mai ascult. Prin noiembrie-decembrie am auzit câteva melodii de la Avicii şi de la Tiesto şi un pic de Armin Van Buuren care m-au lăsat absolut mască, erau mai tari decât tot ce ascultasem anterior. Luna trecută am petrecut 8-10 ore în faţa PC-ului ca să-mi scot melodii de la cam aproape toţii primii 30 de DJ din top-ul de la DJMAG, în total sunt 629 melodii şi chiar a meritat stresul să le descarc, doar că nu prea am avut timp să le ascult. Un detaliu important despre gusturile mele muzicale mai e şi faptul că TV-ul meu e toata ziua pe Utv şi restul televiziunilor de muzică comercială(cum nu mai e nimic tare pe la TV) dar dau pe acolo doar ca să am zgomot de fundal, melodiile alea le ştiu pe toate pe derost, le tolerez dar nu pot să zic că mă încântă aşa tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am o culoare preferata si nici nu imi amintesc sa fi avut vreodata.Dar am in schimb o alta chestie care imi provoaca mie cea mai multa placere - si anume... fetele de 18-20 de ani-asa.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tânăr şi neliniştit... : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Http://www.youtube.com/watch?v=NQuvaRz41f8
Noapte buna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odată cu înaintarea în vârstă se schimbă multe dar curios lucru este faptul că de mult, mult timp îmi place culoarea albastru. Asta chiar nu s-a schimbat.

| Teardrop a răspuns:

De când am fost mică mi-au plăcut galbenul şi albastrul (ăla regal, din lista de culori pe care ai oferit-o)

Sunt maniac al culorilor. Iubesc să văd culori vii într-o combinaţie nebună, sau culori liniştitoare într-o combinaţie simplă.

Culorile sunt cele care dau viaţă sentimentelor. Atunci când eşti supărat, nu te ajută să stai într-o cameră cu pereţi pictaţi în toate culorile nebune, electrice...

În plus, o atmosferă maronie, vişinie sau mov închis îi va permite sufletului tău să se elibereze, şi o mare cantitate din tristeţe să fie absorbită de culori, şi apoi împrăştiată în toată lumea.

Culorile sunt vii, vorbesc, vibrează, simt, iubesc.

Culorile îţi pot lua tristeţea, îţi pot amplifica ferciriea, te pot calma când eşti nervos/nervoasă, te pot înviora când eşti obosită...

O invenţie genială, DAR GENIALĂ ar fi ca oamenii să îşi poată regla culorile camerei direct din cap. Adică tu să vezi camera roz, altul s-o vadă verde (am scris ceva mai mult despre asta înainte. Poate c-ar trebui să-mi public ideilelaughing )

Mamă, ce cursivă am fost. Ar trebui să scriu mai mult despre culori.

| NOname explică (pentru Teardrop):

Da, asta cu reglatul culorilor camerei e genială. Eu aş extinde-o şi la mobilă, accesorii, haine...

Poate în viitor o să facem aşa ceva prin nişte lentile de contact cu telecomandă. Abia aştept.hee hee

| CannbalCorpse a răspuns:

Acum cativa ani culoarea mea favorita era verde, acum albastru, nu e o asa mare diferenta.

| neca a răspuns:

Acum un an m-am spalat singur pe creier sa imi placa culoarea verde pentru ca aveam impresia ca ma reprezinta
acum imi place visiniu

| DarkAndDreary a răspuns:

'Aţi observat că odată cu vârsta se schimbă poate nu doar gusturile muzicale, culinare, vestimentare...ci şi culoarea favorită, combinaţiile de culori?'
-Am observat.

'Care au fost culorile voastre preferate pe parcursul vieţii?'
-Nu am avut.

'Prin ce culori aţi trecut şi la care v-aţi oprit momentan?'
-Nici una. Acum sunt la negru.

'Ce culoare vă provoacă acum cea mai multă plăcere?'
-Negru. Rosu sangeriu.

| Bøøgey a răspuns:

N-am avut niciodata asa ceva si inca n-am, da' pe bune acum, culoarea "coapsa de nimfa"? Sau "fucsia"? A auzit careva de ele vreodata? Cu ocazia intrebarii tale mi-am marit cultura generala. Acum o sa ma dau mare cu ce stiu in legatura cu cromatica, poate impresionez si ceva fete. laughing

| NOname explică (pentru Bøøgey):

Succesuri! Vezi, să le dai pe spate pe ceva moale.hee hee

| michelia a răspuns (pentru Bøøgey):

Se vede ca esti baiat : ). Fucsia a fost culoarea cea mai vinduta anul trecut la haine. In rest, de acord cu tine, si eu am aflat multe minunatii pe care sper sa le uit deja.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

BUna, ai perfecta dreptate! Cand eram mica imi placea foarte mult culoarea crem, iar acum ador culoarea bleu. Cu timpul omul se schimba atat psihic cat si fizic, in toate. Viata ne schimba pe toti.

| IAmTheLegendary a răspuns:

De la un timp cand eram mica..pe la 4 ani acum am 11..Imi placea rozul si rosul.Dar de cand mi-a murit mama mea adevarata numai negru si alb imi place! Nu stiu de ce.

| NOname explică (pentru IAmTheLegendary):

Condoleanţele mele.

| IAmTheLegendary a răspuns (pentru NOname):

Multumesc.

| Salahadin73 a răspuns:

Am preferat si prefer nonculorile.

| MissDevilish666 a răspuns:

De când eram mică îmi plăceau culorile închise, și acum e la fel.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Crestem/.

| Byucc a răspuns:

La mine, cronologic e ceva de genul
roz-rosu-roz-verde-CURCUBEUUUU-albastru-verde-albastru-negru happy

| NOname explică (pentru Byucc):

Ce de salturi... Ţi-a scăpat doar oranjul şi galbenul (şi câteva coapse de nimfă şi şolduri de zână).hee hee

| Byucc a răspuns (pentru NOname):

Oranjul si galbenul fac parte din curcubeu
Hei. Are cineva niste coapse de nimfa?

| わたなべ久美子 a răspuns:

In trecut: roz,rosu,verde,galben,mov
Prezent:gri, negru, crem, roz, alb thinking

| LiviuStefan a răspuns:

Cand eram mic ne adunam mai multi copii si pictam(evident nu aveam talent).Tin minte ca pe atunci imi placea asa de mult albastrul si nu imprumutam nimanui. Apoi a inceput sa-mi placa rosul iar apoi galben. Dupa ce am mai crescut a inceput sa-mi placa NEGRUL foarte multe si inca imi mai place, dar acum ceva timp numai negru imi placea.Ehh am avut si o perioada cand voiam sa fiu gotic dar bine ca am trecut peste laughing. Acum chiar imi place culoarea negru dar imi place si alb si rosul si galben si albastrul si si verdele si portocaliul. Aproape toate! laughing

| LiviuStefan a răspuns:

Iar culoarea care imi provoaca placere este culoarea rosie. Pentru mine simbolizeaza iubirea pe care o port fata de cineva anume.

| Porttocalaaa a răspuns:

Mie cand eram mica imi placea foarte mult culoarea MOV.
Acum ca am mai crescut imi place foarte mult ALBASTRU desi nu e mare diferenta, adica nu mi s-au schimbat gusturile atat de mult. Si inca o culoare ca imi 'provoaca'placere sa zic asa este verde, pentru ca ma duce cu gandul la natura, la lucruri fresh si care miros a flori, daca intelegi. happy

| HiddenWorld a răspuns:

Când eram mică, culorile mele preferate erau galben şi portocaliu.Acum îmi place foarte mult albastrul, albul şi negrul.Îmi place cerul albastru, în zilele însorite, dar mă inspiră un cer alb/gri.Albul/negrul îmi dau o forță intelectuală. Momentan, mă simt în elementul meu când văd mai multe nonculori decât culori happy.

| FelipeR a răspuns:

Nu am observat, cel putin la mine, ce mi-a placut cand eram mic imi place si acum dupa multi ani. De mic mi-au placut foarte mult albastru marin, albastru de caraibe si rosu aprins spre portocaliu. Adica marea si coniacul! (Daca se poate marea egee si coniac Alexandrion)...romantic nu? big grinbig grin

| NOname explică (pentru FelipeR):

Aha. Sau o mare de coniac.hee hee

| xFaBu a răspuns:

La mine s-a schimbat doar muzica.
Mancarea mea preferata a ramas piureul de spanac.Culoarea la fel - indigo si combinatia indigo cu verde primaire.Nu imi place galbenul si niciodata nu mi-a placut!

| izabela202020 a răspuns:

Da intradevăr odată cu varsta se schimbă multe. Initial culoarea mea preferata era rosul acum imi place negrul

| Skovgsravn a răspuns:

In timp ce te maturizezi apar diferite placeri/gusturi. Este normal ca omul sa-si schimbe parerile din cand in cand. Si totusi trecand la subiect: - culorile mele preferate ar fi...Albastrul si rosul thinking *in fine nu prea stiu sunt mai incurcat de felul meu big grin *, iar cand eram mic eram nebun dupa culoarea verde si da, da asta suna cam ciudat. Si totusi cum spuneam, m-am maturizat (nu am facut asta, dar asta e un secret) si mi-am schimbat opinia :3.

| asdfkhjl a răspuns:

Imi placea roz laughing) evident ca imi placea cand eram mica pentru ca eram fata, apoi imi placea negru, mov, gri, si acum imi place albastru big grin