NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Aţi observat că odată cu vârsta se schimbă poate nu doar gusturile muzicale, culinare, vestimentare...ci şi culoarea favorită, combinaţiile de culori? Care au fost culorile voastre preferate pe parcursul vieţii? Prin ce culori aţi trecut şi la care v-aţi oprit momentan? Ce culoare vă provoacă acum cea mai multă plăcere?
Pentru inspiraţie.;))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_culori

109 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Da, totul se schimba, fiindca te maturizezi, ai alte prioritati, alte principii, apar responsabilitatile etc.

NOname
| NOname explică (pentru FemeiaPisică):

Ok...şi culoarea ta favorită (cea/cele din trecut şi cea de acum)?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru NOname):

Cea din trecut era, rosu, si inca mai este, dar imi place si combinatia de culori galben-verde.

| neca a răspuns:

Acum un an m-am spalat singur pe creier sa imi placa culoarea verde pentru ca aveam impresia ca ma reprezinta
acum imi place visiniu

| mgtow a răspuns:

Galbenul imi place cel mai mult, inainte eram fan al albastrului. Dar mi-a captat atentia galbenul pana la urma si fostul coleg de munca rade de mine cand aduc subiectul despre galben care il vreau pentru 2 bucati de plastic negru.

| HiddenWorld a răspuns:

Când eram mică, culorile mele preferate erau galben şi portocaliu.Acum îmi place foarte mult albastrul, albul şi negrul.Îmi place cerul albastru, în zilele însorite, dar mă inspiră un cer alb/gri.Albul/negrul îmi dau o forță intelectuală. Momentan, mă simt în elementul meu când văd mai multe nonculori decât culori happy.

NOname
| NOname explică (pentru HiddenWorld):

Interesant. : )

| わたなべ久美子 a răspuns:

In trecut: roz,rosu,verde,galben,mov
Prezent:gri, negru, crem, roz, alb thinking

| Daalalifnuunalif a răspuns:

BUna, ai perfecta dreptate! Cand eram mica imi placea foarte mult culoarea crem, iar acum ador culoarea bleu. Cu timpul omul se schimba atat psihic cat si fizic, in toate. Viata ne schimba pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verdele(culoarea mea preferata), albastrul, rozul(de obicei acele nuoante care ''sar in ochi'' si starnesc imaginatia...

| Wehrmacht a răspuns:

Gusturile vestimentare, culinare si muzicale nu mi s-au schimbat mai deloc.
Stiu ca acu' ceva timp imi placea albastrul.Imi place si acum da' a inceput sa-mi placa mai mult negrul si crem-ul care duce spre negru sau...un amestec intre ele.Un crem peste care parca s-a aruncat cu un strat subtire, aproape transparent de negru, in unele parti negrul fiind mai intens in altele aproape inexistent.

| izabela202020 a răspuns:

Da intradevăr odată cu varsta se schimbă multe. Initial culoarea mea preferata era rosul acum imi place negrul

| Kaℓi a răspuns:

Cand eram mica-mica, imi placea rosul. Dupa ce am mai crescut, mi-a placut mult Princewinking asa ca mi-am umplut camera si dulapul de chestii violet, de fapt si acum cred ca e o culoare frumoasa...
Intotdeauna mi-a placut verdele. In vestimentatie e o culoare destul de dificila, dar, cum spui tu, e culoarea care imi provoaca cea mai mare placere happy natura, padurea, florile sunt de ajuns.
Am vrut sa-mi fac odata suvite verzi... violet am avutwinking

NOname
| NOname explică (pentru Kaℓi):

Eu am fost toată mov în cap (vreo săptămână).hee hee

| Narcis2007 a răspuns:

Nu am culori preferate dar parca imi placea portocaliul cand eram mai tanar

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Wow! happy
Eu mi-am decolorat cateva suvite subtiri si le-am vopsit violet... nu se prea vedeau, pe brunet happy doar la soare...

NOname
| NOname explică (pentru Kaℓi):

Eu eram aproape ca Narcis de deasupra ta (şi am apucat să ţin vopseau pe cap doar vreun sfert din timpul recomandat, că m-au prins ai mei).hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Oare cum era daca o tineai cat trebuie? laughing

| Seepty a răspuns:

Culoarea mea favorita era rosie acum este verde, s-au schimbat multe odata cu timpul dar nu stau sa le enumar acum.

NOname
| NOname explică (pentru Kaℓi):

Asta mă întrebam şi eu. : ))

NOname
| NOname explică (pentru mgtow):

Să-ţi vopseşti camionul în galben (şi să-i pui un inel pe ţeava de eşapament).hee hee

| Mihaela1964 a răspuns:

Buna intrebare! In adolescenta am purtat multe haine rosii, mai tarziu am facut o fixatie pentru negru, acum imi plac hainele portocalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat sa ma abtin!
In mare parte nu puteam vedea decat alb negru. era trist. apoi mi-am dorit sa fiu umil ca pamantul:)), ca sa poti calca sigur pe mine. as putea fi o vaca buna sau singurul franciscan indeajuns de nimeni si nicaieri de la care ai fi de acord sa primesti binecuvantare:)). maro isi ascunde cartile sub pat si nu face decat sa iti fie servitor si sa te hraneasca, fara sa vrea sa te sfatuiasca sau sa te invete ceva. combinat foarte inconstient cu un albastru intens, spune primar, care transcede limitele umane. ceea ce ar trebui sa imi spui ca jumatate inger ar trebui sa fie albastru, albastru e vorba care te ajuta la rascruce, ironia lui beckett cu ficatul si inima lui, credinta oarba de a-l aduce pe albastru la propria expresie, e vena mea gata sa se mareasca si sa dea sange.
https://www.flickr.com/photos/gsfc/12771340933/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-i si pe cei care sufera de acromatism daca prefera alb sau negru.E corect si fata de ei.
Cica la cei care percep doua culori, le lipseste aberatia cromatica.Dar trebuia ca mama natura sa ne dea si cativa "aberanti" de top, asa ca daltonistii.
Preferatul meu e #318CE7 sau #2C75FF ti-as fi zis culorile dar nu vreau sa aberez cromatic.
La haine nu ma pricep, prefer aceleasi modele sportive barbatesti.
La culinare, daca miroase bine, are gust placut, este un animal cunoscut ca fiind unul comestibil in Europa si nu penis fish, sau cine stie ce rozator thailandez, il mananc.Nu inteleg oamenii cu repulsie fata de anumite alimente, poate doar pe alergici.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Frumos...

| sublime89 a răspuns:

Mie tot timpul mi-au placut culorile albastru si verde. Culorile predominante in natura. Cerul albastru si natura verdehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Tu in ce culori mai vezi acum?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Încă nu m-am decis. Sunt în perioada de tranziţie.

| mgtow a răspuns (pentru NOname):

Cam mult, inelul ar veni bine pe cabina vopsit inconjurul ei, oricum nu ajung eu acolo (sa lucrez pe cont propriu) macar un autotren/camion al firmei sa fie sa pot munci ca sofer atat.

| Wøodenpints a răspuns:

Meh, eu de când mă știu mi-au plăcut culorile galben, bej, verde, maro și negru. În special galben.