| neanicu a întrebat:

Ati prins cutremurul din '77? eu aveam 5 ani, si imi aduc aminte parca ar fi fost ieri, cum se misca puternic, candelabrul din sufragerie (dar pe de alta parte eram in Ardeal!)

3 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

L-am prins si eu la 10 ani in Brasov la casa. S-a rasturnat regalul cu flori (era el mai subred si avea ghivece grele pe el) si citeva pahare din vitrina, dar am supravietuit cu totii fara pagube majore. Doua saptamini mai tarziu am fost la Otopeni si am vazut ce prapad mare a facut la acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am prins! Aveam sase ani si jumatate, si ma uitam la tv cu fratele meu si tata, mama era la bucatarie si facea sarmale, tin minte ca i-am zis lui frate-meu:uite ce se leagana tablourile si ce rosie este luna! De huruitul puternic nu mai spun ca, am crezut ca este trenul, stam intr-o zona apropiata de calea ferata.Ne-a luat tata speriat pe amandoi in brate si am iesit afara, o intrebam pe mama ce e si mi-a spus ca e cutremur, ca se misca pamantul, apoi am vazut la tv cati morti si raniti au fost, a fost jale mare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu l`am prins... dar mama da[si matusa mea] erau in casa, singure, parintii erau la cinematograf.era aproape seara... apele se linistisera, cand dintr`o data. a inceput sa se cutremure tot in jur, iar ele erau speriate, nestiind ce sa faca, totul se prabusea in jurul lor. pe geam a venit un vecin, le-a luat in bratze si le-a scos afara, in siguranta, iar casa s`a prabusit sub ochii lor.