| anonim_4396 a întrebat:

Ati sta cu o persoana geloasa si posesiva doar pentru ca o iubiti?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Gelozia se naște din frică și nesiguranță, nu din iubire, cum spun alții.
Nu mi-aș pierde timpul cu o astfel de persoană, care nu numai că nu are încredere în mine, dar nu are nici în ea.

| universe3 a răspuns (pentru LoveSleep):

Posesivitatea se naste din iubire, cei care nu se simt gelosi au probleme. Noi, astia gelosi, suntem normali.

| LoveSleep a răspuns (pentru universe3):

Nu ma refeream la gelozii minore, cand te oftici ca gagica-ta zice ca nu stiu ce tip arata bine sau ii da mai multa atentie vreun tip. Cand toate astea se intampla fara sa aveti certuri, doar nu te simti comod cu lucruri de genul, mi se pare normal.

Dar felul in care a pus intrebarea denota faptul ca vorbeste despre gelozie si posesivitate la "cote" mari, deci, daca aceasta gelozie o consideri normala, vorbesti prostii.

| universe3 a răspuns (pentru LoveSleep):

Aia e gelozie minora? Pai daca iubita mea ar fi spus ca ii place de o colega de munca ar fi iesit un scandal enorm, si de ce sa ii dea atentie? Nu mai aveti dreptul la prietenii cand intrii intr-o relatie.

| LoveSleep a răspuns (pentru universe3):

Pff, stai usor ca ajungi la europa fm.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sotia mea a fost geloasa si dupa 2 ani am reusit s-o schimb.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Da-mi si mie reteta te rog. happy

| RAY a răspuns:

Iubirea mereu care sacrifici,compromisurii cel care nu face sacrifici nu va avea in veci o relatie de durata lunga, da as sta cu o iubita geloasa din moment ce nu-i dau motive nu vad ce motive ar avea,dar daca are probleme gen obsesie compulsiva atunci vb de o boala,plus ca fara incredere nu poate exista o relatie cu adevarat,dar nu as sta cu una cu care nu ma inteleg,sacaitoare,care imi taie libertatea de a trai, si vrea sa stau la fundul ei non stop aia e nebunie nu-i normalitate, sa ne fereasca zeus, afrodita de persoane de astea si sa nea dea persoane normale, mature

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa ma fereasca si pe mine Aladin.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Amin

| Mădă0611 a răspuns:

Depinde cum ma face sa ma simt. Pana la un punct gelozia si posesivitatea sunt chiar romantice, apoi devin sufocante.

| Doub a răspuns:

Depinde de cât de geloasă e.
Am şi eu o limită.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu as iubi o persoana prea posesiva si geloasa.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

De cand alegem pe cine iubim si pe cine nu?

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de cand 'noi'.
Eu stiu ce m-ar atrage si ce nu la o persoana.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Nu este vorba despre ce stii tu, este vorba despre natura umana si lucrurile pe care nu le poti controla, indiferent de ce stii sau nu. Faptul ca stii ce te-ar atrage la o persoana de asemena nu are nici o legatura cu decizia constienta de a te indragosti sau nu de cineva. Ideea este ca daca te vor atrage suficiente lucruri la o persoana nu va mai cantari atat de mult daca va fi geloasa si asta din doua motive principale. Primul ar fi ca ar avea suficiente calitati (din punctul tau de vedere, desigur) ca sa ii poti trece cu vederea defectele (oricum la inceputul relatiei doar calitatile sunt cele pe care le vei descoperi). Al doilea ar fi ca ti-ai spune ca poti schimba respectiva persoana sau te-ai astepta sa se schimbe ea de la sine, in numele iubirii pe care v-o purtati. Tu chiar crezi ca cei care se afla in relatii cu astfel de oameni au fost atrasi de crizele de gelozie si scandaluri? Au fost atrasi de calitatile respectivilor si de iluzia ca lucrurile pot sta si altfel. Daca as avea un banut pentru fiecare om pe care l-am auzit intrebandu-se cum de a ajuns sa aiba ca si partener o astfel de persoana, as avea suficienti bani sa hranesc copilasi africani.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,nu alegem pe cine iubim, dar ajungem sa iubim acea persoana datorita calitatilor pe care credem ca le are si care ne atrag.Mai tarziu daca descoperim ca are alte 'calitati' care nu ne atrag, normal ca relatia se raceste.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu as putea din start sa iubesc asa o persoana pentru ca mi-ar ingradi dreptul la libertate.Si eu libertatea pretuiesc mai mult decit orice pe Pamint.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

în primul rând nu m-aș îndrăgosti de un astfel de om. mi se pare o prostie să fii posesiv, e ca și cum te-aș obliga să nu mă înșeli. eu o să dau mereu libertate deplină, dacă el vrea să mă înșele e ok, asta înseamnă că nu mă merită și că nu mai are rost. pentru ce să îi impui tu unui om să te iubească? e o tâmpenie.