| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea e posesiva! Ce inseamna pentru voi o persoana posesiva?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O persoana care te vrea doar pentru ea, nu vrea sau chiar ii e imposibil sa te vada apropiat/a si de alte persoane.

| RAY a răspuns:

O persoana obsedata de cineva care vrea sa i te daruiesti permanent

| Florentina9210 a răspuns:

O persoana pe care trebuie cu ORICE pret sa o tii la distanta!

| UnBroken2016 a răspuns:

O persoana care as sta la 12 m de ea, cu atat mai putin sa imi fie iubita.

| seth2016 a răspuns:

Pe scurt: daca nu vrei sa te transformi in psihoterapeutul de serviciu non-stop cauta alta prietena.

Stilul de atasament al unei persoane se dezvolta in copilarie: siguranta, anxietate sau evitare.

O persoana care a crescut in siguranta are incredere in ea, "se poseda pe sine", isi poate satisface nevoile personale si stie cum sa satisfaca nevoile altuia.

O persoana care a dezvoltat un stil de atasament anxios are nevoie de asigurari permanente si trebuie sa fie in permanenta cu persoana iubita pentru a se simti in siguranta. Un asemenea stil il indeparteaza insa la un moment dat pe partener.

| Cσcσ a răspuns:

Pentu mine, o persoana posesiva este o persoana sufocanta, care nu-mi da libertate.
Prefer sa nu ma apropii de asemenea persoane.

| UzOm a răspuns:

Cancer!

| MorganaM a răspuns:

Pai eu cred ca toti suntem posesivi fata de partenerul nostru, dar nu foarte exagerat desi uneori din cauza lipsei posesivitatii apare infidelitatea.

eu cred ca o persoana posesiva este o persoana cu care nu poti purta o discutie relaxanta si linistita, cu logica, fara ca persoana posesiva sa nu reactioneze in feluri ciudate si sa interpreteze aiurea. o persoana posesiva crede ca toate persoanele de sex opus cu care vorbesti iti sunt amanti/amante si uneori chiar face ceva in privinta asta in sensul ca le psune lor in fata sau iti face tie circ din cauza asta.

Răspuns utilizator avertizat