| chiftelutacrocanta a întrebat:

Atunci cand cineva se crede urât si tu ii spui adevarul ca nu e urât asta inseamna ca il dezamagesti sau a dezamagi se refera doar atunci cand distrugi sperantele frumoase ale cuiva?

4 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Bineinteles ca a doua varianta, dezamagire e doar atunci cand cineva iti spulbera sperante sau vise frumoase.Dar daca tu sau altcineva crede ceva mai rau decat este si altii spun de bine inseamna ca iti lumineaza sufletul.

| justanotheruser99 a răspuns:

DEZAMĂGÍ, dezamăgesc, vb. IV. Tranz. A face pe cineva să-și piardă speranțele, iluziile; a deziluziona, a decepționa.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu il dezamagesti. Din contra, ii dai sperante noi si il incurajezi. Mai tarziu acea persoana ar putea chiar sa-ti multumeasca.

| kta1999 a răspuns:

Nu il dezamagesti,ba chiar il incurajezi, il dezamagesti numai daca ii spuneai ca era urat, dupa ce ca el se credea urat, iar tu il faci urat, acea persoana se simtea mult mai prost.