| DarknLight a întrebat:

Este adevărat că Luna se îndepărtează anual de Pământ și că în viitor luna nu va mai fi satelitul Pământului, dar și că Soarele crește în putere?
Dacă e așa, ce se va întâmpla cu Pământul fără Lună? Adică fizic vorbind, ce rol are Luna pentru Pământ, în afară de a lumina nopțile?

Și oare așa să se explice fenomenul de "încălzire globală"? Dacă da, nu vi se pare că asta nu e din cauza "poluării și ecologizării" și a reciclatului diferențiat, așa cum susțin activiștii ăștia de mediu și ecologiștii? Ci de fapt să fie un fenomen în toată regula, de încălzire, mă refer la un fenomen pe care noi nu-l putem controla, oricât am avansat pe tehnologie?
Așadar poate chiar suntem niște piese mici, în Universul ăsta mare, pe care-l controlează cineva mai mare? Nu cineva precum ONU sau ocultiștii, ci mă refer la o energie imensă, o energie primordială, care ține echilibrul în Universul lui și tot el îl și destabilizează când e nevoie. Oare să fie pe bune asta?
L-aș fi numit Dumnezeu, dar cum nu toți cred, hai să-i zicem energie. Energie primordială, dar la care oricât aspirăm să ajungem, acea energie nu ne lasă să-i dezvăluim tot Universul. Oare asta să fie cu plecarea Lunii și creșterea Soarelui?
Și dacă e așa, de ce atunci în Biblie și prin religii, se spune că Dumnezeu va lua pământul prin foc a doua oară? Prima dată luându-l prin apă și a jurat prin Curcubeu că nu-l va mai lua niciodată prin apă. De aici deducem că va mai veni oricând o Apocalipsă, dar nu prin apă ci prin foc.
Sunteți siguri că astea nu sunt semne destul de evidente, ba chiar dovezi fizice, științifice? Ce semne ar fi cazul să mai primim ca să cam punem datele cap la cap și să ajungem toți la concluzia că Dumnezeu chiar există?

Și de ce oare, cred, că până și cei care au făcut aceste descoperiri, oricât de științifice ar dori să le "îmbrace", cred de fapt că Dumnezeu e în spatele a tot?

Și mă mai gândeam... oare oamenii ăia care au străbătut planete, ani lumină și galaxii poate chiar, să chiar nu fi descoperit ei pe Dumnezeu și împărăția Lui? Iar dacă asta ar fi posibil, credeți că ar fi posibil ca cineva să-L dea jos pe Dumnezeu de acolo și să-L "răpească" sau "sechestreze"? Ar fi posibil așa ceva pentru cineva omniprezent, omnipotent și omniscient? Întreb asta pentru un proiect personal, deci chiar aștept niște răspunsuri.

23 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

What? Cine zice ca incalzirea globala e din cauza lipsei culturii de a colecta selectiv in vederea reciclarii e ecologist de carton.Sau poate ai inteles tu gresit? Cine e ecologist adevarat stie ca reciclarea e o tampenie la unele capitole, indeosebi al plasticului, materialul suprem care ne defineste ca umanitate acum mai mult ca niciodata.laughing

In realitate toate industriile contribuie la fenomenul schimbarilor climatice, printre care si incalzirea globala, nu poti arata cu degetul numai spre o singura problema, e o caracatita gigant.

https://vectormine.b-cdn.net/......_set-1.jpg

https://dailyinfographic.com/......arming.png

https://timeforchange.org/......Sector.jpg

| DarknLight explică (pentru dullcat):

Păi tu spui adevărul.
Dar TV-ul și toate campaniile lui, din ce în ce mai OzNiste susține că noi suntem de vină, oamenii și plasticul ce-l aruncăm pe unde apucăm. Până la un punct și ei spun adevărul. Oceanele chiar s-au îmbâcsit de peturi, dar de aici la a spune că încălzirea globală e din vina peturilor, da, e cam mult. Și da, și aici ai dreptate, toate industriile și nebuniile de azi contribuie la unde s-a ajuns tot azi. Dar să nu uităm, de fapt cine șade în spatele acestor invenții, nebunii și industrializare?
Noi! happy Scumpii de noi, dragii de noi, omuleți gălbiori, căci pe ăia verzișori încă îi mai așteptăm, proabil tot noi o să-i descoperim prin alte Galaxii sau cine știe, dacă vom descoperi în final că ne-am înșelat și nu există, îi vom crea, că doar de aia am creat noi totul de la 0. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pamintul e plat, remember? Ce tot atita...

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci dv, nu credeți în God, dar credeți că pământul e plat? laughing)
Funny laughing)
Dar da, eu îmi pun întrebări, mai ales că aseară am citit despre acest subiect, deoarece am nevoie de niște informații pe această temă. Încerc să scriu un roman, în care unii fac un ritual și trebuia întrunit la un anume interval de timp, inițial am vrut să fie la an bisect, dar cum ritualul e despre sinucidere și efectiv cercul meu trebuie să determine pe cineva să se sinucidă, ca ritualul să aibă putere, nu uitați că sinuciderea e ultimul pas către moarte veșnică, așa practic suflete multe erau trimise în iad happy m-am gândit că undeva la 4 ani, dacă ar exista câte o sinucidere printre oameni, ar cam bate la ochi și m-am decis să fie la eclipsă de soare totală, dar mă mai gândesc dacă o las așa, deoarece din ce am citit și văzut pe net, eclipsele de soare totale sunt destul de rare, deci ar însemna cam un sacrificiu, maxim 2, 3 pe un un secol. straight face Nu, nu-mi place nici așa. Trebuie să mai caut ceva prin știința astronomică sau astrologică de care să mă leg la un anume ciclu pentru a putea avea ideea finală. laughing)
Dar revenind, citind despre eclipse, am citit și despre luna, de care au zis că se îndepărtează de pământ sad și că soarele astfel prinde noi puteri sad ce naiba?! Deci Apocalipsa chiar e pe aproape. Au și dovezile ăștia și ei tot ne mint că e știință și că God nu există. Pe bune?! :/

P. S. Văd că nici TPU nu răspunde curiozităților mele astronomice/astrologice/ezoterice. laughing) Cam enervați TPUniștii și TPU ăsta, în ultima vreme. laughing) Deși nu știu de ce presimt că cei de pe TPU de aici se pregătesc deja de decolarea prin spațiu, deci de aceea nu dorește nimeni să-mi răspundă dilemelor astronomice, dar nici să mai răspundă pe aici. straight face

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Eram sarcastic, desigur. happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ah, si legat de dilemele tale... probabil nu ti se raspunde pentru ca sunt in general triviale si gasesti raspunsurile pe Wikipedia...winking

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce vi se pare trivial?! sad Faptul că întreb de lună și astre sau faptul că întreb dacă Dumnezeu (măcar fictiv) poate fi coborât, prins și subjugat? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Triviale sau puerile. Pentru ca de luna si astre gasesti pe site-ul NASA mult mai mult si mai detaliat decat ti se va raspunde aici vreodata. Iar legat de prinsul barbosului, o putem da in sf-uri la infinit. happy

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi SFistică și ezoterică e și povestea mea.
Spuneți că deci pe site-ul NASA găsesc tot ce am nevoie? happy
Mulțumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

NASA, Wikipedia, ESA (Agentia Spatiala Europeana), etc.

| VoidEternal a răspuns:

Hai sa nu amestecam astronomia cu religia, pls. Dogma cu știința.

Luna se îndepărtează de Pamant cu aproape 4 centimetri pe an. In ritmul asta, in 50 de miliarde de ani o sa se mai îndepărteze inca vreo 190.000 de km și apoi o sa fie tidaly locked și nu se va îndepărta mai mult. Adică o sa vedem mereu aceeași parte a lunii, ne vom roti in tandem cu ea. Avem destule exemple chiar în sistemul nostru solar de genul asta de luni, Io a lui Jupiter fiind cea mai celebra și Saturn are cel puțin una nu mai știu cum o cheamă.

Dar calculul asta nu are oricum niciun sens, pentru că in 4.5 miliarde de ani hidrogenul din interiorul soarelui o sa fie epuizat. Apoi nucleul va începe sa se contracte, presiunea din interior crește și Soarele va începe să folosească drept combustibil pentru fuziunea nucleara, heliu, care se găsește din belșug în straturile următoare. Atunci o să înceapă să crească în volum devenind eventually o giganta roșie. În punctul ăsta pământul nu o sa mai existe, soarele va creste atât de mult încât efectiv pământul se va "prăbuși" pe suprafața soarelui. Mă rog, de fapt gravitația o să-l facă bucăți mai înainte, dar ai înțeles ideea.

În punctul ăla, viața oricum este deja dispărută de milioane de ani, oceanele evaporate iar pământul un fel de iad (ironic, știu) cum e Venus. Deci nu-ți fă griji pentru lună. happy

Crezi că luna are singurul rol de a ne lumina nopțile? laughing Parca ai fost profesoară/învățătoare.
Ai auzit de maree? Marea este provocata de lună și fără ea nu am fi putut naviga pe mare și ecosistemul marin nu ar fi existat așa cum există acum, sau poate deloc.
Luna mai ajuta și la stabilizarea axei pământului care și asta la rândul ei influențează clima. Din cauza inerției, apa din oceane are tendința de a răspunde la vectorii de maree, provoacă o mișcare care acționează ca o contragreutate asupra mișcării de precesie a axei Pământului, dacă mai știi de ea. Cam aceeași mișcare pe care o vezi la un titirez când începe să își piară echilibrul. Luna stabilizeaza axa de rotație a Pământului, o împiedică să se incline prea mult, chestie care ar afecta grav clima planetei.

Ca să-ți răspund la cealaltă întrebare, nu, încălzirea globală de acum nu este cauzata de faptul că ar fi soarele mai puternic. Încălzirea provocata de soare o să aibă loc când ți-am zis.

Ca idee, la profilul meu de mai bine de un an, e un link cu un video care povestește in detaliu exact sfârșitul planetei Pamant, și nu doar sfârșitul, ci tot stagiul vieții ei, de la formare, la ciocnirea cu Theia care era o planetă cam de mărimea lui Marte și care în urma impactului cu Pământul a devenit fix Luna, toate erele glaciare (au fost de fapt vreo 5) și în final cum o sa fie înghițită quite literally de către soare.

Îți mai las câteva video-uri, dacă interesul tau pentru astronomie e real, o sa ai răbdare să le urmărești, primul e chiar în română.

https://youtu.be/7fd6cCq8zhY?si=_1epzImGYXmaRN12

https://youtu.be/S7TUe5w6RHo?si=pu3uOQeVCTxszmtm

E ironic cum strecori religia aici. Religia doar a îndobitocit lumea, e doar Doamne ajută să facem 10 mătănii și să sperăm că-i bine, religia nu îți explică nimic din tot mecanismul asta extraordinar de complex și de frumos de formare a unei stele, a unei planete, altfel ai fi știut toate astea, dar din păcate la biserica ți se spune că pământul are 6000 de ani, și că Dumnezeu vine a doua oară să ne facă game over imedia, acuși-acuși da nu zicem exact când, să fie surpriză. Deși dacă nu mă înșeală memoria, in biblie acum 2000 de ani când se făcea referire la apocalipsă exprimarea suna de genul "că vine vremea și acum este". Deci cam pe când acum? Te rog eu, nu amesteca credințele astea arhaice, înapoiate și grobiene cu eleganța și precizia științei. Dacă era după religie și acum eram o civilizație medievală și le pupam mâinile popilor pe stradă.

| TheGentleman a răspuns (pentru VoidEternal):

Parțial adevărat, doar că astronomia are la bază astrologia. Ca să citești astrele și să interpretezi voința divină trebuia să studiezi cerul și corpurile cerești. În plus, navigatorii s-au bazat întotdeauna pe soare, lună și stele pentru a naviga, în paralel cu animale precum corbi, șobolani, delfini și foci; iar navigatorii sunt superstițioși.

Până să devină știință de sine statătoare, era o extensie a religiei

Și la final, las un joc interactiv util

https://www.solarsystemscope.com/

| DarknLight explică (pentru VoidEternal):

Voiam să-ți mulțumesc și să te laud măi Void, că ești și tu din rasa masculină cea care încă mai gândește și e pasionată de citit, dar las-o baltă. straight face
O să, doar îți mulțumesc pentru info. happy
Deja am ajuns la alt punct al vieții, în care chiar nu-mi mai pasă să vă salvez sufletele, salvați-vă singuri. Eu am lăsat pe aici argumente ok și chiar experiențele personale prin care Dumnezeu a fost cu mine, iar când pare că nu a fost, am fost decât un alt Iov, ce trebuia să primească acel rău ca să mă mântuiesc sau cresc în viață. E dacă vrei fix ca în viață, nenorocirile și greutățile de azi, devin puterile de mâine. Dumnezeu uneori are și rol de spân, nu doar rol de domn. happy
Nevermind, mersi!

| DarknLight explică (pentru TheGentleman):

Spui că astrologia nu e același lucru cu astronomia?
Cam așa știam și eu, dar totuși acum tot oamenii de știință susțin că mersul Universului pe alocuri au efecte secundare asupra organismului și psihicului nostru, deci ce să mai credem? Că are și astrologia interesul ei.

Dar mi se pare și mai fain ce spui cu orientarea happy înainte oamenii chiar se orientau după soare și stele pe unde sunt sau la ce meridian au ajuns? Adică eu mă gândesc la tot ce se vede azi, o îmbârligătură de stele. Adică eu chiar sunt ahtiată după privit pe cer nopțile și am încercat mereu să văd și eu ce văd oamenii care au numit constelațiile și tot așa, dar din păcate nu am văzut decât un cer plin de stele. Deci mi se pare ceva foarte greu să te orientezi după planete și stele și soare laughing) De aceea, dacă ce spui e adevărat, înseamnă că mai deștepți erau oamenii medievali decât modernii ăștia.

| SkandallKamataru a răspuns:

"credeți că ar fi posibil ca cineva să-L dea jos pe Dumnezeu de acolo și să-L "răpească" sau "sechestreze"?"
Ba frate unii de pe site-ul asta ori faceti la misto cum fac eu cand pun intrebari cretine pentru oamenii cretini, ori sunteti retardati de-a binelea laughing

| DarknLight explică (pentru SkandallKamataru):

Ești dintre cei cu glumele, am priceput. happy
Nu ești însă din stilul meu. Cel reflexiv. Eu am pus întrebarea destul de serios. Fix subiectul ăsta îl abordez în romanul meu, pe care mă chinui de 2 ani să-l creez, dar a stagnat fix din acest motiv. straight face Că Dumnezeu nu poate, cică, fi dat jos, coborât și sechestrat ca apoi oamenii să-i ia locul. După ce am spus ideea familiei mele cele îndoctrinate. straight face Nici măcar nu știau să intre în poveste straight face pur și simplu au început să se minuneze și să spună că Dumnezeu e Dumnezeu și El nu poate fi dat jos de nicăieri. Ei bine uite că în romanul meu se poate, dar de fapt nu se poate pentru că e doar o fabulație tot în roman. Mă rog...
Acum mai par doar la mișto sau retardată?! În orice caz, nu mă supăr, orice-ai spune despre mine. M-au călit oricum oamenii, cei de pe viu, cât și trollii de aici. happy
Nu mă mai supăr așa repede, la critici, ca-n trecut. Au rolul lor se pare și criticii ăștia existențiali.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru DarknLight):

Ce persoana sanatoasa la cap sau cu un iq mare mare de 80 isi pierde timpul cu asta si isi pune problema așa? Auzi cica cine il poate da jos pe Dumnezeu, de parca ar fi vreun om care sta pe un tron si daca ajungi la el il tragi de pe scaun te pui tu si esti Dumnezeu laughing e o întrebare cretină, se vede ca iti lipsesc noțiuni elementare de știință și ai lacune mari in logică. Iti creezi niste întrebări și niște probleme de-a dreptul ficționale si e o ficțiune dinaia retardata rau de tot sj fara sens, care pur si simplu sfideaza orice rațiune si rationament laughing
Eu zic sa faci ceva mai productiv cu timpul tau, sa inveti să gătești, sa înveți skilluri... Nu sa îți creezi scenarii imaginare tampite fara pic de noimă, ca îl răpești pe Dumnezeu sau mai știu eu ce
E ca si cum as intreba "De ce 1L de benzina arde si se consuma si nu arde la infinit? Ar fi oare posibil sa cinstruim o navetă spațială care merge pe benzina laughing? Si care cu 1L de benzina sa străbată tot universul la de 2 ori viteza luminii"
Cam asa de retardata e intrebarea ta.

| DarknLight explică (pentru SkandallKamataru):

Vom vorbi peste 10 ani. Când tu o să deții skilluri cu căruța, iar eu o să dau autografe pentru cărțile mele. Vom vedea...
Eu am drumul meu și am întâlnit numai din ăștia ca tine, care mi spuneau că scriu doar frustrări. Ei bine, uite că am casa plină de cărți, citesc și stau numai cu dex ul în brațe și vizionez tot ce se poate cu fix aceste subiecte. Dacă tu oricum ești fan comedie, mergi către alți scriitori sau potențiali scriitori, eu sunt pe zona SF, satanistă, horror, triller și de astea. Și la naiba, dar o să audă tot Mapamondul, cândva de poveștile și romanele mele, că nu de pomană trăiesc pe aici. Iar să știi că eu nu fac asta din lipsă de ocupație ci din pasiune și unică treabă ce mă animă și face să simt că trăiesc. În rest toate le fac doar pe pilot automat și că "trebuie" sau pur și simplu la unele am și renunțat să le mai fac, deoarece știu că și cu ani de studii sau chin, nu voi deveni femeia aia (sociabilă, căsătorită, Alfa, friendly, senzuală, bossy.) So, this is I am (nebună, în lumea mea, mai mult prin mental decât prin social, mai mult pe lună decât pe pământ, căutătoare și iubitoare de metafore și povești și cuvinte happy asta mi-e menirea, am acceptat-o și acum lupt pentru a-mi duce menirea în lume și după moarte să las ceva în urmă (poveștile și poeziile mele).

P. s. Nu uita că oamenii care au trăit prin ficțiunea lor și ce mai spui tu pe aici, sunt oamenii care au fondat azi Netflixul sau mă rog, oamenii care azi vă animă vouă senzațiile audiovizuale și au pus n scenarii în scenă sau le-au făcut să fie posibile.
O să iau doar critica ta, constructivă de aici, cea în care spui că e absurd să-L prinzi pe Dumnezeu. Ei bine, dar eu tot o să-l prind, la naiba. Și o să-L fac șmecher de tot, să pară, ce o să lupte alături de o gașcă de studenți plini de pasiune și abilități, ca să prindă Îngerul iubirii, cel care de când a luat-o razna, a fugit din regat, la fel ca Lucifer și gonind nebun prin lume și turbat după iubire, a decis să pice/arunce prea multă iubire în lume și în final de fapt să facă ravagii? Cam de altfel, tot ce vedem azi în lume, oameni turbați după iubire, fugind după iubire, dar ne simțind iubire și ne ajungând la ea, dar mai ales oameni care ucid din iubire, fix tiparul de azi. Asta e vina îngerului iubirii fugit din Eden laughing) iar Dumnezeu trebuie să lupte alături de discipolii lui credincioși să-l prindă. Ca să restabilească pacea în lume și iubirea să fie trăită normal, cu bune și rele, cu pasiune, dar și rutină, dar la naiba, să existe și să existe echilibru în lume. happy
Deci sună-mă peste vreo 10 ani, când o să vezi povestea mea la Netflix. Până atunci mă reîntorc în întunericul meu și bârlogul meu de scris și imaginat ficțiune, care cândva o să devină realitate.winking Dar voi ține cont de critica ta, de altfel ceva ce deja mi-au spus ai mei, dar mna, credeam că la ai mei e de înțeles să nu înțeleagă ficțiunea, ei trăind doar în ficțiunea numită Biblie. Nu și jignirea în schimb în care ții și morțiș să spui unei persoane necunoscute până la urmă că e proastă sau că are un IQ mic. Din bunele maniere, mă rog, azi au apus, dar mna, ca și basic bune maniere unele lucruri nu se fac. Nu le spui străinilor, mai ales celor cu care nu ai nimic în comun sau nu ți-au cerut ei sfatul că e prost, omul. Și omul o știe, oricumwinking Unei femei că e grasă sau anorexică, adică pe scurt nu te iei de o femeie prin greutatea ei, la fel cum de un bărbat nu te ei de dimensiunile lui (cele de jos și cele din portofel) și nici nu faci remarci usturătoare pe seama mărimii unui bărbat, mărimea de jos, cât și cea din portofel. Cam astea sunt cele mai importante maniere, care ar trebui să existe mereu printre noi.
Aaa, că ți-am cerut părerea legat de greutatea mea-femeie, dimensiunea mea-bărbat sau prostia mea-om, atunci da, raportul se schimbă și omul are dreptul să-și exprime părerea fix așa cum vede el lucrurile și să-și lase părerea.
Deci ne auzim peste 10 ani, să-ți las un autograf. happy

| SkandallKamataru a răspuns (pentru DarknLight):

Nu citesc toata aia... Ca sa intelegi si tu pe scurt diferenta dintre o carte/film sf bun si unu prost, e ca ala bun e foarte realist, are treaba cu lumea reala, are explicatii logice, nu apar tot felul de chestii tampite asa random (eu le numesc pokemoni).
E ca si cum ai scrie o poveste despre o tornada care a ajuns de pe Marte, pe pamant, nu are nici o logica, nici un sens, sfideaza orice lege si e efectiv doar fabulatie si nebunie, si daca n-are chestia asta atat de importanta, devine fix un rahat de 2 bani.
De la filme carora puteam sa le dau nota 8-9, am ajuns sa cobor direct la 3 pentru faze de genul. Trebuie sa fie realist, sa nu se incerce prea mult fix pe lucrurile care conteaza cel mai putin si sa creeze ceva dubios.

nu stiu daca urmareai The Vampire Diaries si The Originals, eu am urmarit cand eram mai mic, eh de la astea 2 seriale care aveau cateva faze de genul, de joasa calitate, per total le-am dat o nota mare, in special in The Originals, pentru ca totul era simplu si cu SENS, iar de la aceste 2 seriale atat de faine, a urmat continuarea cu Legacies, de la ceva simplu cu vampiri si varcolaci, s-au dus in **** mea de retardati la dragoni, monstrii si goblini si zane si mai sunt si efecte sf de o calitate complet inferioara.
De la nota 8-9 cat le dadeam serialelor antecedente, am ajuns sa ii dau nota 2 serialului Legacies, si asta doar pentru respectul fata de seriale, sa nu zic nota 1, ca e un serial pokemon.
Asadar daca vrei sa scoti ceva de calitate, fa ceva simplu, sa aiba sens, si nu fabulatii si tot felul de cretinitati care sfideaza orice realitate si nu se leaga absolut de nimic, in caz contrat devine un gunoi infect toata creatia.

| DarknLight explică (pentru SkandallKamataru):

Nici eu nu m-am obosit să mai citesc tot, căci ce să vezi, părerea ta ți-o respect, dar nu mă va opri să scriu și mai ales să scriu ce vreau eu sau în ce cred.

Logic și evident dacă vrei să crezi, God există și ce să vezi ce promovez eu în romanul meu e tot ce vreți voi ateii să faceți de fapt, să-i luați locul.

P.s. oricum destinul mi-e în frunte nu scris în cuvintele cuiva necunoscut de pe net. Iar la mine se traduce în scriitor sau dacă nu sinucigaș. Doar fantezia mă împlinește, iar dacă destinul va decide că nu sunt făcută nici măcar pentru asta, eu aleg sinuciderea în final, pentru că o viață anonimă, plictisitoare și măcar în care să nu-mi fi făcut vocea auzită, nu e pentru mine. Iar dacă destinul ăsta mi-a fost scris, la dracu dar asta se va întâmpla. Tot Dumnezeu spune că noi toți eram deja însemnați în cartea vieții și că El știa deja tot ce se va întâmpla, eu oricum mai vreau să trăiesc doar vreo 10, 12 ani, până pe la vreo 40, dacă până atunci nu am succes, finalul e gata, iau pumnul de pastile sau o injecție letală și mă duc.
Așa că, adios!

| SkandallKamataru a răspuns (pentru DarknLight):

Fereasca-ma dumnezeu ce bolnavi sunt pe internetu asta, voi in ce familii ati trait ma? Vad tot felul de ciudati si de handicapati, in ce dracu familii de retardati ati trait? Nu toti handicapatii ar trebui sa se reproduca deoarece apar copii d-astia cu probleme si tendinte sinucigase laughing

| Standt a răspuns:

Stii ca pe Pamant a existat o era glaciara? Cand totul era acoperit cu gheata?
Cine a incalzit-o si a topit-o? Ce tehnologii existau pe atunci care sa polueze planeta?

| VoidEternal a răspuns (pentru Standt):

Nu știu exact unde bați cu răspunsul tău, pari că vrei sa spui că e vina soarelui și că încălzirea globală de acum e tot vina soarelui, dar teoria general acceptată de acum în legătură cu (cea mai recentă) era glaciară, (nu, nu a fost doar una,) e următoarea.

În urmă cu aproximativ 20.000 de ani, marile calote de gheață care acopereau o mare parte din Asia, Europa și America de Nord și-au oprit avansul treptat. În câteva sute de ani, nivelurile mărilor în unele locuri au crescut cu până la 10 metri - mai mult decât dacă calota de gheață care acoperă încă Groenlanda ar fi topită astăzi. Inundația asta cu apă dulce a umplut Atlanticul de Nord și a oprit curentele oceanice care transportau apă mai caldă din regiunile ecuatoriale spre nord. Căldura ecuatorială a încălzit regiunile Antarcticii în emisfera sudică, reducând gheața marină din jur și schimbând vânturile. Ca rezultat - și mă rog și din alte motive care rămân neexplicate (geofizica este incredibil de complexa)- apele Oceanului de Sud ar fi început să elibereze dioxid de carbon, suficient pentru a crește concentrațiile în atmosferă cu peste 100 de părți per milion - echivalentul aproximativ al creșterii din ultimii 200 de ani. Acest CO2 a încălzit apoi globul, topind calotele de gheață continentale și aducând climatul actual.