| Joker3134 a întrebat:

Au fost multi soldati raniti? Adica in timpul antrenamentului la serviciu nu la războaie.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 16 ani in functia de comandant am vazut doar un soldat mort la instructie. Raniti usor in 27 de ani de armata am mai vazut. Dar nu cred ca afost peste 5! Nu mai tin minte bine. Oricum erau soldati cu serviciu militar obligatoriu si nu profesionisti.

| Dismally a răspuns:

Nu, sunt cazuri rare si ma refer la rani usoare, in nici un caz nu la rani provocate de arme. De cele mai multe ori ranile sunt provocate din neglijenta si prostia soldatilor, spre exemplu: un grup de soldati au gasit o "racheta" de AG-7 neexplodata si s-au gandit ca e o idee buna sa o loveasca cu un bat... Iti poti imagina care au fost urmarile.

| CarlosAttila a răspuns:

Nici vorbă, astfel de incindente sunt extrem de rare.
O zi bună!