| neanicu a întrebat:

Avand in vedere cresterea si dezvoltarea copilului ma refer aici strict la ochi/ vedere, cata expunere zilnica in fata monitorului de PC, oboseste /dauneaza privirii scolarului (inclusiv liceeni)?

2 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

CRed ca mai mult de 5 ore nu este recomandat! in mod normal ar fi 2 ore dar se mai trece si de la regula! grav este pentru aceea ce petrec noptile la pc deoarece noaptea ar trebui sa se odihneasca in nici un caz sa ''butoneze'' la tastatura! Poate acum nu se observa, dar mai tarziu se vor vedea si consecintele! NU FITI OBSEDATI DE CALCULATOR!

| georgesur a răspuns:

Timpul de"expunere" fara sa dauneze depinde si de tipul monitorului:CRT-ul oboseste mai mult decit LCD-ul.
Ideal este ca pe zi sa nu depaseasca 2 ore(si aceasta in minim 2 reprize, deoarece in fata monitorului privirea este folosita intens). Timpul poate fi mai scurt daca copilul are un mic defect de vedere(poarta ochelari) sau isi foloseste intens vederea la scoala, si la teme(licee arte plastice, etc).