| anonim_4396 a întrebat:

Avem un fel de protectie anti-ganduri negative desi sunt rationale, aceste reprimari constiente sunt cauza de instinctul de supravetuire?

1 răspuns:
| Mosotti a răspuns:

Pai nu, un om sanatos nu prea are ganduri negative asa fara motiv, daca are motiv e normal sa le aiba dar nu in mod exagerat, in mod exagerat face sa apara cand apare anxietatea si depresia.
De exemplu un gand negativ okey e ca avionul e posibil sa pice la o adica, asa ca te duci cu avionul mizand ca e mica probabilitatea sa pice, iar daca o pica, aia e. Decu asta e rational.
Exagerat e sa ai frica sa mergi cu avionul gandind ca pica, aia e o frica exagerata care nu apare la un om sanatos, si simti frica exagerata, o teama intensa, iar rationalul ca nu e asa, nu te ajuta.
Un om sanatos e optimist de fapt, dar asta nu inseamna ca nu are si ganduri negative.

Dar descrie putin mai exact la ce te referi, ca nu e foarte clar. Da un exemplu concret, sa vedem.