| Andreeaioan115 a întrebat:

De ce am atâta ghinion in dragoste? Din cauza acelor gânduri negative din partea mamei?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e vorba de ghinion.
Ceva faci gresit. Incearca sa-ti dai seama ce.
In primul rand fii rabdatoare ca printul perfect n-o sa cada din cer.
E normal sa interactionezi fara sa vrei cu tot felul de idioti, dar nu-ti pierde rabdarea.

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai în primul rând ghinionul adică neșansa de a gândi în termeni de șansă, noroc, ne noroc, ghinion.
Acest mod de gândi concepe așa. Soarta, șansa îți este pre dtereminată, astfel orice ai face, nu te poți pune cu ea, nu o poți schimba. Apoi ca să justifici propria gândire, interpretare, cauți factori externi care ar putea determina această orientare a venimentelor, de exemplu gândurile mamei.
Această modalitate de a gândi din partea ta, elimină din analiză responsabilitatea personală, propria ta atitudine și comportare defectuoasă și dacă abordezi o nouă relație, procedezi la fel, cum o vrea soarta, cum o vrea Dumnezeu, um o fi să fie, de vină e el, e de vină mama, sau mătușa, etc,

| oglindasultanului a răspuns:

Poate din cauza la fitosii cu care ai de a face. Sunt alte probleme, tu ai doar atentia pe vorbele ei.

| Werrich a răspuns:

Și eu am ghinion în dragoste fără sa îmi fi spus mama mea vorbe negative.

| Panamax a răspuns:

Din cauza gandurilor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, din cauza ca nu arati ca Emma Watson (fara suparare), dar intr-o zi vei gasi pe cineva care sa te iubească in felul tau.
Mai e un băiat aici, tot blestemat vai de capul lui, care ar vrea să fie si el iubit de cineva, si te-as pune pe bune cu el(daca doresti asta), ca poate, poate...o sa mai scapati din blesteme.

| rapandula a răspuns:

Trebuie sa fi realista. Vorbele, oricine le-ar folosi, nu vor putea avea nicio valoare daca tu le respingi si esti contienta de gravitatea lor si ceea ce pot face si ce nu pot face. Faptul ca relatia dintre tine si mama ta a mers prost la un moment dat iar de atunci te tot gandesti la asta cu obsesie, fapt ce iti strica starea de spirit care iti influenteza ziua arata si de unde vine ghinionul atat in dragoste cat si in alte domenii. Sfatul meu este sa iti pui gandurile in ordine, sa meditezi toata treaba asta, sa faci un plan pe viitor incepand cu maine, daca vrei, gandindu-te la solutii pentru a eradica aceste probleme si ii poti da bataie. Te poti duce la psiholog, poti incepe sa cunosti noi persoane cu care ai putea lega prietenii noi ajutandu-te sa iti restructurezi viata. Eu ti-as recomanda sa citesti carti de dezvoltare personala si carti de psihologie. Sunt foarte benefice si vei stii cu stiguranta ce vei avea de facut in orice situatie sociala te-ai afla. Pe mine ma ajuta foarte mult si am capatat cu ajutorul lor o gandire realista nemai afectandu-ma lucrurile astea care nu conteaza cu adevarat.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Dumnezeu știe de ce te oprește in a fi fericită intr-o relație
Nici eu nu am avut fericire in relații, stii de ce? Fiindcă am trăit fără Hristos, am curvit și păcătuit grav
M-am pocăit și mă simt liniștit sufletește, știu ca Dumnezeu e cu mine și ca îmi pregătește o viitoare soție, nu doar partenere pentru sex cum îmi doream mai demult. dacă vrei sa auzi povestea mea îmi poți trimite mesaj privat
Fii binecuvântată

| rapandula a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Adica noi sa stam in fund in fata televizorului dar cu credinta la activ si acest Dumnezeu le va face pe toate? Adica in loc sa ne revizuim comportamentul, sa meditam asupra propriilor fapte si ganduri in incercarea de a determina motivul pentru care nu ne gasim relatii sau nu stim sa le mentinem la acelasi nivel ca in prima zi tot restul vietii, sa ne perfectionam, sa cerem sfaturii cum trebuie sa ne comportem si cum sa cautam, sa citim carti de dezvoltare personala, inter-umana, si psihologice pentru a face fata oricarei situatii cu brio si eleganta maxima, sa stim sa comunicam, sa știm sa ascultam, sa stim sa fim oameni adevarati pentru ca o femeie poate fi cucerita si prin vorbe dar si prin fapte daca acestea sunt bine alese, de fapt ar trebui doar sa ne rugam la Dumnezeu ca el sa le faca pe toate in timp ce noi mergem la biserica fiind aceiasi oameni care au fost refuzati?
Tu din ce spui, esti singur. Esti in cautarea iubirii. Ai fost probabil refuzat, probabil ai avut relatii si nu s-au concretizat mai deoarte. In loc sa iti revizuiesti comportamentul, gandirea, sa determini cauzele pentru care te aflii in situatia asta, sa incerci sa te schimbi intr-un om mai bun, mai pregatit pentru orice situatie, alegi sa fi acelasi om care a fost refuzat doar ca de data asta mai religios? Asta crezi ca te va salva? Pe asta te bazezi?
Nu va inteleg cum de sunteti atat de diferiti ca gandire si lipsiti de logica doar pentru ca practicati religia la nivel fanatic. Asta rezulta clar ca religia este vinovatul. Iar cand posesorul credintei fanatice este prost, atunci religia este de vina pentru ca ea iti modeleaza gandirea.

| StrongHeart a răspuns (pentru rapandula):

Gresesti radical, modul in care percepi tu lucrurile nu e dictat de religie ci de propria ta constiinta si judecata, nu te tine nimeni cu forta in biserica si nu te obliga nimeni sa citesti biblia.
Intelegi gresit si fanatismul.In timp ce unii sunt in stare sa omoare pentru religia lor, eu, de exemplu sunt gata sa mor si sa sufar pentru ceea ce cred si ce simt, daca asta ma face fanatic nu ma deranjeaza eticheta.
Iti spun un secret, credinta este mai presus de ratiune.

| rapandula a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu n-am spus ca religia dicteaza, religia influenteaza gandirea. Ea ti-o modeleaza, si ma refer la fanaticismul religios. Ce m-a deranjat pe mine la acel user a fost sfatul lui dat. In loc sa se vorbeasca despre lucruri reale, despre problemele care duc la despartire sau neajunsurile care nu-l lasa sa-si faca o relatie, ce trebuie facut si cum, dansul ne vorbește doar despre credinta. Cum ar veni, tu nu trebuie sa te schimbi ca gandire si comportament, e de ajuns sa incepi sa te rogi si Dumnezeu te rezolva. Vrei sa spui ca asta ce spun eu nu este adevarat?

| StrongHeart a răspuns (pentru rapandula):

Toate problemele pe care le experimentam pe plan fizic sunt cauze ale unor fenomene spirituale pe care noi nu le intelegem pentru ca realitatea are multe substraturi, cand vezi doar un substrat nu ai cum sa rezolvi problema in profunzime.
Rugaciunea sincera este singurul mod prin care omul poate comunica cu Creatorul.
Da, sunt convins ca Dumnezeu le rezolva pentru ca am avut si eu foarte multe probleme si obisnuiam sa dau vina pe toti din jur, pana am facut o analiza clara si niste introspectii si am realizat ca absolut toate problemele vin din spirit si ca spiritul cand nu are liniste, se agata de orice ii poate oferi fericire si de multe ori raul vine deghizat in ceva bun si de asta continua sa sufere.
Obisnuiam sa am probleme cu somnul, sa am probleme in realtiile cu ceilalti, sa fiu convins ca cineva m-a blestemat pana sa realizez ca toate sunt cauze a unor decizii ale mele si chiar de imi face cineva rau trebuie sa iert si sa las divitatea sa aranjeze lucrurile pentru ca eu ca fiinta umana sunt limitat in multe aspecte.
Cea care a pus intrebarea, are niste probleme de foarte mult timp si nu asculta de sfaturi, doar se plange ca ii merge rau.Nu vrea nici sa se roage,nici sa mearga la psiholog,nu vrea sa schimbe nimic,asa ca e vina mamei.Ok,poate si cei din jur au o vina, dar cea mai mare vina o ai tu prin felul in care reactionezi la lucruri si faptul ca nu asculti de niciun sfat.
Eu stiu foarte de bine ce inseamna sa suferi, dar ghici ce, nu stau sa ma plang, caut o rezolvare, pentru ca dupa un timp te saturi sa induri aceleasi chestii si sa te invarti in cerc.
Oricum toate problemele psihice au undeva o cauza in spirit, deci oricat ai cauta solutii exterioare, toate pornesc din interior si acolo trebuie lucrat, chiar si cand esti bolnav fizic.
Nihil Sine Deo.

| rapandula a răspuns (pentru StrongHeart):

Am inteles ce vrei sa spui si asta arata ca suntem doua gandiri diferite. Tu iti pui bazele in credinta, eu imi pun bazele in puterea creierului uman de a rezolva probleme de orice natura, unele acum altele mai tarziu prin evolutie, pentru ca poate si a dovedit ca poate. Credinta nu poate rezolva totul, stii prea bine asta. Mai mult poate rezolva problemele psihologice deoarece creierul omului poate fi pacalit sa creada ceva ce ii face bine, astfel dandu-ti o stare de bine care te face sa crezi ca totul s-a rezolvat, dar problema reala inca e acolo dar nu mai are efect. Este ca la persoanele cu dereglaj psihic. Ei cred ca au probleme mari, ca lumea e intr-un fel dar totul este doar in capul lor pana nu le vorbesti intru-un fel in care le schimbi parerea - ori le spui ceva real ca sa-si dea seama de greseala, ori ceva fals (ca religia) care sa-si dea la fel seama ca s-au inselat, doar ca de data asta sunt intr-o lume falsa unde cred ca totul are un sfarsit bun in bratele divine, problemle lor parand infime. Daca maine ma imbolnavesc, religia nu va mai putea face nimic. Este o aberatie sa spui ca poate face. Hai sa nu vorbim despre asta ca stim ce era in evul mediu cu medicina si religia si cum sunt in zilele noastre amandoua. De-asta ne ducem la farmacii si spitale, nu la biserici. Pe mine asta ma frustreaza cel mai mult, cand religiosii nu inteleg cu adevarat puterea creierului uman. Ei nu contientizeaza cu adevarat ca problemele noastre, de orice natura ar fi, daca avem vointa si puterea pishica de a le rezolva si sa stim unde sa le cautam, vom putea sa ne rezolvam problemele usor fara sa asteptam aprobarea rugaciunilor de la divinitate, putand sa fie in zadar. Pentru voi creierul este doar un organ de la care pleaca toate functiile celorlalte organe, sustine memoria omului, creeaza ganduri si atat, desii vedeti puterea adevarata a lui in realitate. Tot ce avem in lumea asta, de la un simplu pix la o adevarata inginerie cum ar fi acceleratorul de particule de la CERN este facut cu puterea creierului. Voi n-ati fi stiut sa-l folositi la adevaratul potentuial. N-ati fi ajuns voi religiosii sa faceti asemenea lucruri pentru ca nu ati fi avut incredere in voi, pentru ca despre asta e vorba. Nu incercati sa va rezolvati problemele singuri cu adevarat, cautati rezolvarea in mainile divinitatii si cu cat va avantati in religie mai mult si vedeti ce promisiuni si consecinte ofera uitati de toate problemele, unele dispar intre timp sau nu mai par atat de grave. Va creati propria voastra bula de realitate alternativa, vedeti ca functioneaza pentru voi si incepeti sa ne judecati pe noi cei care facem ceva cu adevarat cu puterea noastra neuronala sau incercati sa ne impuneti treaba asta. Zi tu "zau" ca ai o parere buna despre cei ce fac toate lucrurile complexe din lume dar nu sunt apropiati de Dumnezeu, nu cred in el sau l-au lasat de o parte pentru a se concentra pe adevaratele lor puteri sau zi tu "zau" ca nu i-ai ruga/sfatui sa lase astea si sa se apropie de Dumnezeu? Atat am avut de zis. Nu mai reintru in discutie pentru ca discutia asta deja incepe sa duca nicaieri, doua parti total opuse ce incearca sa-si tina partea fara sa ajunga la un numitor comun.

| Andreeaioan115 explică (pentru StrongHeart):

Dar de ce ma judeci? De unde știi ca nu îmi fac rugăciuni? De unde știi ca nu lucrez pentru dezvoltarea mea persoanala? Sa știi ca ma simt jignita din partea ta. Numai bine.

| StrongHeart a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cand persisti intr-o problema inseamna ca nu cauti solutii sau ca nu vrei sa fii ajutata, e o deductie simpla la activitatea ta de pe site.Nu te judeca nimeni mai mult decat te judeci tu pe tine insuti.Numai bine.

| StrongHeart a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Intentia mea nu a fost sa te jignesc ci sa te fac sa intelegi ca trebuie sa iti asumi unele lucruri in viata si sa asculti de sfaturi, atat.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru rapandula):

Nu am nici o treaba cu religia
Eu cred doar in Hristos Isus care a murit pentru mine și care știe totul, de ce nu am relație ( poate nu is pregătit pentru asta)
Nu pot sa îți spun anumite lucururi pentru ca nu le—ai suferi. Eu gândesc duhovniceste
Pe mine Dumnezeu m-a schimbat și nimeni de aici și de oriunde altundeva nu o sa poată sa nege ca nu e așa
Am fost eliberat de țigări, alcool, drog, curvit, blestemuri
Și tu habar nu ai de unde m-a scos Dumnezeu
Ca vrei tu sa crezi, ca nu vrei : Dumnezeu exista și te va judeca intr-o zi
Cerul fără tine e același dar tu fără Cer ești... in foc

| Rihanna20B a răspuns:

Stai calma. O sa apară acel cineva. Important e sa nu fi rea cu el sau să te schimbi pentru a încerca să-l cucerești. Mai târziu te va cunoaște și te va părăsi pentru ca va realiza ca nu ești acea fata.

| OniChan666 a răspuns:

Ai ghinion in dragoste pentru ca asta e...
Iti vei gasi intr-o zi pe cineva...