| Pamflezistul a întrebat:

Aveţi 15 minute libere (că de atât aveţi nevoie ca să citiţi http://www.alinfarcas.ro/2010/03/03/povestea-primaverii/ şi să aflaţi cum s-a luptat Ghiocel cu Zmeul, care-s părinţii domnişoarei Primăvara şi altele asemenea, într-un basm în versuri, asupra căruia o să vă las pe voi să comentaţi)?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Mi-a placut enorm de mult povestea Primaverii, iar versurile tale sunt minunate.
Esti foarte talentat si mi-asi permite sa-ti propun sa scoti o carte pentru copii, cu povesti scrise in versuri si cu o grafica adecvata. Cred ca ar avea o mare trecere si ai reusi sa bucuri o multime de prichindei.
Eu am copiat poezia ta pentru a o spune nepotilor mei, cred ca si ei vor fi fericiti sa asculte o asemenea poveste frumoasa, pe care pana acum nu au mai auzit-o.
Daca vei fi de acord, as da poezia ta, unei educatoare pe care o cunosc, pentru a o prezenta copiilor la gradinita de limba romana din M. Ciuc unde locuiesc eu. Daca esti de acord scrie-mi un mesaj privat pentru acest lucru.
Iti multumesc pentru ocazia oferita.
Si pe mine ma pasioneaza Primavara si mai jos o sa-ti trimit o poezie pe care am compus-o cu aceasta tema.
Multa sanatate iti doresc si spor la munca, pentru ca talent ai, esti un om harazit de Dumnezeu si sper ca te bucuri pentru acest lucru.

Miracolul primăverii

Iubirea este, precum am vrea,
Miracolul ce ne convinge,
Să ţinem pasul cu vremea rea,
Chiar dacă afară mai ninge.

În calendar e primăvară iar,
Afară plouă, ori e iarăşi soare,
Mai ninge, bate vântul chiar,
Dar mie mi se pare cam răcoare.

Se încălzeşte vremea?
Visez mereu şi sper,
Să fie iarbă iar în loc de nea,
Natura să îmbrace un verde efemer,
Cu irizări de galben şi stropi de catifea.

A câta primăvară este aceasta oare?
De ce mă mai întreb acum?
De ce e bine dacă este soare?
De ce am vrea să fim mereu pe drum?

Când totul va renaşte,
La fel ca-n alte daţi,
Gândeşte-te la „Paşte",
Nu te gândi la plăţi.

Miracol spun că-i viaţa,
Miracol suntem noi,
Cu zâmbetul pe faţă,
Cu buzele mai moi,
Şi sufletul deschis,
Spre mângâieri senine, de vis.

Miracol este primăvara,
Miracol este vara chiar,
Iar toamna ce este apusul,
Aduce iarna-n dar, cu plânsul
Florilor dalbe de nea,
Ce-aduc varietate-n viaţa mea.

2 răspunsuri:
| arn64 a răspuns:

Mi-e lene sa-l citesc...

| Pamflezistul explică:

Mariana, e foarte draguta poezia ta! Despre restul, in mesajul privat ce va sa vina.