| FirstState a întrebat:

Aveţi 2 pahare.

Primul conţine un litru de apă, al doilea, un litru de lapte.

Din paharul cu lapte, luaţi o lingură si turnaţi-o în paharul cu apă…

Din paharul cu apă (în care aţi turnat lingura de lapte), luaţi o lingură şi turnaţi-o în paharul cu lapte.

ÎNTREBARE: Este mai multă apă în paharul cu lapte, sau mai mult lapte în paharul cu apă.

2 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Mai mult lapte în paharul cu apă.
Apa din paharul cu lapte, mai mult îl 'înmulţeşte'. big grin

| push2gl a răspuns:

Este mai mult lapte in apa deoarece laptele este mai gros (are vascozitate mai mare) ca apa si se dilueaza