| anonim_4396 a întrebat:

Aveți curaj să povestiți o gafă (mai mult sau mai puțin semnificativă) pe care ați făcut-o vreodată la locul (locurile) de muncă? big grin

Vă spun eu una de-a mea. happy
S-a petrecut în timpul în care am lucrat ca ajutor de bucătar la un resturant din zona unde stau.
Într-o zi, la scurt timp după angajare, mă cheamă șefa (bucătarul chef) în birou să-mi arate ceva.
Eu de colo îi zic cu (ușoară) sfială:
"Într-o zi, vreau să vă iau locul (ca bucătar chef)". Se uită la mine mirată. Îi spun "Am glumit" apoi adaug "Nu am glumit". Nu a râs de mine sau să mă certe, ci mi-a zis că mai am de lucru până să ajung acolo.
După aceea, venea pe lângă mine și îmi zicea zâmbind că ea are n ani de experiență și știe tot ce se prepară acolo și nu numai.
Nu a râs de mine sau să se supere, are simțul umorului și e destul de echilibrată încât să nu facă tam-tam din chestii minore. Totuși, am simțit la început, după mărturisire, un oarecare sentiment de rivalitate pe care mi-l transmitea. big grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici nu-mi aduc aminte toate gafele, ca am lucrat cu miserupism, mai ales la hotel, unde am stat cel mai mult. Pe drumul pana acasa uitam absolut tot ce se intampla in timpul serviciului.
Acum un an si ceva, cand deja stiam ca plec, am intrat in tura de noapte. Mi-am facut patul pe o canapea din holul receptiei, si m-am culcat fara nici o jena. Era extrasezon.
Dimineata pe la 5 si ceva, ma trezesc intr-o liniste tulburata de multe fosnete. Ma ridic, un nene imbracat in fas, statea cuminte pe o alta canapea, si astepta sa ma trezesc, ca sa il cazez.
Era fiul (adult) al unei prietene de-a patroanei. Ajunsese de la ora 3, a asteptat sa-mi termin somnul.
Nu mi-a reprosat nimeni nimic, oricum miserupismul meu era vizibil si in ochii patroanei.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Lucram intr-un depozit mare de piese de masini, si un coleg mi-a blocat vestiarul, cand sa plecam acasa, mai schimba-te daca poti, am reusit intr-un final, am si fugit la autobuz, el deja era urcat radea de mine. Ziua urmatoare, randul meu, afara dadeam de mancare fiecare angajat pe la caini, inainte cu 10 minute sa terminam munca, ies mai repede, iau un maidanez, era asa mai micut si il bag in dulap la el, se deschideau usor dulapurile cu surubelnita laughing Vine colegul, deschide dulapul, cainele hat pe el, cade asta pe spate, cainele o ia la fuga. Se ridica, fuge din vestiar, eu urcam scarile spre vestiar cu cativa baieti, se opreste la noi si face "ba baieti, mi-a iesit satana din vestiar", sa mor laughing

| Emma30555 a răspuns:

Nu știu dacă e gafa sau un minus al meu, întârzii la program dar lumea s-a obisnuit, compensez cumva prin alte lucruri în sensul ca ma implic și îmi fac treaba, mi am propus de ceva timp sa schimb și acest obicei, sper ca la un moment dat sa mi iasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea multe pentru a ( putea ) fi mentionate happy, mai ales intr-un interval scurt de timp...