| DonEduardo a întrebat:

Aveti sau ati vrea sa aveti copii? De ce?

Răspuns Câştigător
| Pnin a răspuns:

Nu merita efortul.

32 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu am, inca sunt tanar big grin

Dar o sa am candva.
De ce? Nu prea stiu exact, probabil ca o sa vreau sa simt si bucuria asta. Poate chiar o sa si adopt unul, sa stiu ca am "salvat" si o viata la viata mea, desi suna cam ciudat big grin

| AnaMariaAle2000 a răspuns:

Nu aș vrea deoarece trăim într-o lume ciudată, fără viitor..ar fi încă un suflet chinuit la cum e societatea de azi.
Dar mă gândesc să adopt în viitorul apropiat!?

| cristi202 a răspuns:

Nu am, dar as vrea. Doream echipa de fotbal happy, dar acum datorita virstei (51), m-as multumi si cu unul singur.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu vreau sa am copii ca sunt urat si nu vreau sa semene cu mine! Asta si plus ca sunt o mare bataie de cap!

| Mayhem666 a răspuns:

Nu.

| Hammurabi a răspuns:

Deocamdată doar mă antrenez, ca să stăpânesc foarte bine procesul de producție... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

Nu am, insa mi-ar placea sa am in viitor. (peste un deceniu si ceva)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa cresc niciodata un copil

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

De ce ai vrea?

| DonEduardo explică (pentru isemilia):

De ce ai vrea asta?

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Doar antrenament? Nu e cam anost? laughing

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

E singurul "lucru" ce ramane cu adevarat in urma ta.

| Mosotti a răspuns:

Nu as vrea sa am copii pentru ca ii consider un balamuc, urla, tipa, imi mananca banii si imi strica deci viata.
Nu am inteles niciodata ce vede lumea asa simpatic la ei.

Pe langa ca poate strica si relatia, ca femeia ba se ingrasa, se deformeaza dupa ce face copil, ba ii da atentie obsesiva lui, si neglijeaza barbatul, nu mai are chef de sex, si altele, dar asta e cunoscuta problema de f multi barbati, deci numa pacoste aduce de multe ori un copil, sau pacoste poate sa aduca.
Si un psiholog zicea, ca un copil este egal cu 50 % divort.

Daca era, voiam o partenera de viata cu care sa ma inteleg, sa ma respect, sa comunic, sa ne simtim bine in liniste, si atat.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Si daca nu ramane nimic in urma ce?

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Mori, si rămîi uitat din start.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Si daca raman uitat ce? Interesu meu este sa-mi traiesc viata cat pot de frumos si atat, dupa aia nu mai conteaza nimic.
Nu are sens sa-mi f viata ca sa nu fiu uitat, ce sa zic, de parca cine sunt eu ca sa nu fiu uitat?!

Sa nu fiu uitat daca am realizat ceva maret, daca am facut ceva care sa ramana, sa ajute omenirea, dar nu asa.

| SG1995 a răspuns:

Nu am copii.
Dacă vreau, nu știu, mixed feelings, îmi plac copii, dar I am not sure I would be a very good father, de ce?
Gând crești într - un mediu disfuncțional, există 50% sanse să perpetuezi acele modele de comportament toxice, deci chiar nu îmi doresc să traumatizez o altă generație.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa zicem ca ai dreptate. Insa, pana la maretie, mai e cale lunga. Si pentru tine, si pentru mine. happy

| Celcestietot a răspuns:

Funda acordata pe baza faptului ca ganditi la fel, logicaaa...

| Celcestietot a răspuns (pentru Pnin):

De ce? Pot spune ca neamul tau a facut greseala sa se reproduca, sau ce sa inteleg.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu trebuie man sa te gandesti la asta, nu isi are locul ratiunea in treaba asta... trebuie sa faci ce iti spune corpul happy.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Ca sa nu fii uitat cand mori nu e motiv sa faci copii.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Mori si ramai uitat zici tu? Afla ca dupoa 100 de ani indiferent cati copii ai avea si ce urmasi, deci dupa 100 de ani nimeni nu va mai stii nimci de tine,pur si simplu no sa stie nimeni ca ai existat.
Numa in cazul in care esti vreo personalitate,ceva vedeta, geniu, etc sa te bage prin carti, atunci o sa mai stie cate cineva ca ai exista, in rest pace si liniste laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai daca faceam asta... muream de foame de mult laughing

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

E adevarat, nu e singurul motiv.

| Ofiintă a răspuns:

Depinde de mai multe aspecte. Contează să poti intretine un copil, respectiv si o relatie armonioasa care să-i ofere grija de care are nevoie.
Momentan, nu este cazul sa imi adresez asemenea intrebari.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Nu va stii de mine, dar sigur va stii de urmasii mei. Ei vor ramane. Tu stii cine a fost stra-stra-stra-strabunicul tau? Nu. E uitat, e adevarat. Dar, ca tu sa existi, el a trebuit sa conceapa un copil. Nu era acel copil? Era altul in locul tau sau nu ai fi fost deloc. Chiar daca se asterne uitarea, amintirea ramane vie prin copiii tai. E chiar ceva palpabil ce lasi in urma.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Pai da, zici ca suntem uitati ca si cum ar conta ca am fi uitati, normal ca pana la maretie e cale lunga, dar daca eram un mare om, important, sa zicem ca mi-ar pasa sa nu fiu uitat, insa daca faci ceva maret, nu o sa fi uitat si daca nu ai copii, asa ca aia e.