| Anonim13265464 a întrebat:

Azi am vazut filmul Shutter Island dar nu am prea inteles finalul care este dupa parerea voastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe actiuni in care e greu de realizat ce se intampla dar, aparitia fortelor naziste era decat in mintea lui sau sunt 2 concluzii de tras in acest film mai vrea cineva sa lamureasca altfel decat ca el a fost criminalul si a recunoscut doar pentru un moment, sau este un film in care chiar iti lucreaza in creier, oricum urmatoarele filme vor fi numai de genul asta pentru a vedea reactzii, super film oricum, si in curand vor fi si mintzi controlate prin filme si cartii...

3 răspunsuri:
| darkeyes a răspuns:

Si eu l-am vazut.Pai pana la urma ala inebunise si l-au omoratwinking Atunci cand au ramas ei doi si se dadeau drept nebuni ala era impotriva lui happy ...Deci in concluzie tipu ala a fost omorat pana la urma la turnu ala nu mai stiu cum se numea big grin (scuze pentru: "ei","aia","ala" etclaughing ...nu mai stiu numele personajelorbig grin )

Papa. Un Paste fericit!:X

| casy14channel a răspuns:

Executor al agenţiei federale de aplicare a legii - US Marshals, Teddy Daniels ajunge împreună cu partenerul său Chuck pe mica insulă Shutter, unde se află un ospiciu pentru tratarea condamnaţilor cu tulburări mentale. Cei doi investighează evadarea unei criminale, dar nimic în acest ospiciu nu este ceea ce pare. Şi nici Teddy Daniels nu este. Se află acolo pentru a găsi o pacientă disparută? Sau a fost trimis pentru a investiga zvonurile care denunţă practici extreme de tratare a bolnavilor? Pe măsura ce Teddy şi Chuck se apropie de adevăr, acesta este din ce în ce mai greu de surprins, iar cei doi încep să se teamă că nu vor mai părăsi niciodată Shutter Island. Pentru că cineva încearcă să-i facă să-şi piardă minţile...
eu n-am vazut filmul dar poate intelegi ceva de mai sus, un final anume, am vrut sa ajut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era vorba de un pacient ce-si crease in mintea lui o realitate ce-i putea oferii alinare, refuzul realitatii e des intalnit mai ales in ziua de astazi, multi se cred zei sau incep sa creada in divinitati ocrotitoare ce ii poate ajuta in problemele lor la care nu au rezolvare.
Finalul e unul realist, el isi accepta pana la urma identitatea doar in fata doctorilor, dar banuiesc ca nici nu l-ai vazut pana la capat.Mesajul e unul foarte important pentru privitori, resemnarea care intarzie sa apara si la noi, nu vom recunoaste niciodata nimic.
Poate pe unii ii pune pe ganduri sau din contra lasa comentarii de genu "ce film prost, ce pierdere de timp". Oricum nici aici nazistii nu au fost uitati din moment ce avem scene cu soldati aliati americani, cadavre de nemti, se pare ca Franta a ramas datoare in mintile lor nu vor uita asta prea repede.Recunosc ca imi place Quentin Tarantino dar nici aici la Martin Scorsese nu m-am plictisit.