| SergiuBoss11 a întrebat:

Ba,am asa:5000 de lei haine multe carti un calculator.Maine ma mut cu chirie,iau viata in piept, sa speram ca totul va fi bine.M-am chinuit destul de tare sa gasesc un loc unde sa stau, intr-un confort decent si sa platesc si cat mai putin.(100 de euro pe luna, dar am si net, paradis!).Am 19 ani, sper sa reusesc sa intru la buget la facultate, iar daca nu...din astia 5000 de lei 2000 pa.N-as suporta sa muncesc un an ca sa intru dupa la buget.Recunosc,m-am enervat destul de tare cand i-am sunat pe astia de inchiriaza apartamente/garsoniere.Cand le spuneam ca am 19 ani imi inchideau si mai faceau si ironii de oameni retardati.Nu merita sa fie insultati, dar ma intreb cum de au case de inchiriat cand sunt niste tarani fara cultura.Asta e viata in Romania.
Sa trecem la subiect...de abia ce am terminat clasa a 12-a si am luat bac-ul cu o medie maricica(8, 48). Vreau sa stiu cat este indemnizatia pentru somaj, pensie, sau cum naibii se numeste.Stiu ca o primesc cateva luni 8-9, dar nu stiu cat de mare e.Imi e buna, mai ales pana imi gasesc un loc de munca.Aici intervine a doua problema:pentru mine ar fi o dezonoare sa muncesc ca paznic intr-o farmacie sau sa bip-uiesc produsele prin Cora,mai bine mor.Ce job imi recomandati pentru inceput? Sunt bun de munca, sparg si lemne daca trebuie, cand e vorba de munca fizica nu ma dau inapoi.Sa castig 1500 de lei pe luna, asta ar fi pragul de jos, cu mai putin n-as avea ce sa fac.Este si mai ok fara carte de munca pentru ca voi castiga si banii din somaj,Sa nu incepeti sa comentati:"Ba, traiesti pe banii statului, fgm" ii merit din plin.Sunt un tanar care intra la facultate,viitorul acestei tari mirobolantelaughing. Deci,daca intru la facultate,mai primesc somajul asta? Nu cred,dar nu le inteleg logica tontalailor care conduc statul.Le dam bani la parazitii care n-au luat bac-ul,iar celorlalti... Poate gresesc eu.
Pe mine ma intereseaza foarte tare ce loc de munca as putea obtine.A mai trecut cineva prin situatia asta? Cum a fost? Ba, accept si raspunsuri stupide care sa ma inveseleasca, dar funda primeste numai acel raspuns care sa nu se abata de la subiect si sa fie corect.Sa-mi lumineze intunecata cale!
A,da! Voi sta in mare parte cu lumina stinsa, iar iarna imi voi pune doua plapume pe mine sa nu inghet de frig.N-am bani de asa ceva.Ce ma voi cali la iarnalaughing.Voi stati, nepotilor la caldura si eu inghet.

44 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Cauta prin ziare...nu stiu

Fara lumina si caldura? Nici aia din epoca preistorica nu traiau asa laughing)

| raMLesS a răspuns:

Poţi venii la mine =)) să ştii că ultima frază chiar m-a făcut să vărs o lacrima.

Uite poţi vedea aici câteva job-uri convenabile zic eu :
https://www.youtube.com/watch?v=WohpgnECAuA

Depinde de unde eşti, încearcă să vinzi limonadă =))) Glumesc, undeva la mall să lucrezi o zi sau mai multe, să faci curat şi chestii sau la un hotel să lucrezi ca ospătar sau să faci curăţenie în camere... angajează-te la un hotel, dacă faci curat în camere câştigi cam 10 milioane (1000lei) pe lună, dacă eşti ospătar tot vreo 10 milioane(1000lei) pe lună ( nu pe soare :)) ) Caută prin sat pe acolo să îngrijeşti o curte ceva, stai 2 luni şi faci 16-25 de milioane, depinde unde lucrezi. Du-te la sapă :)) La cules porumb, la cules struguri, îngrijeşte bătrânii, spalăi la c*r de rahat =)))).
Angajează-te ca vânzător ( Piese auto, sau medicinal dela care vinde medicamente :)) sau vânzător, dinăla care primeşte bonuri la pariuri sportive =)). Gaseşti tu.

| SergiuBoss11 explică (pentru raMLesS):

Toate meseriile astea sunt dezonorante.sa spal batrani la gaoz? serios?

| raMLesS a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Cum dezordonate? Lucrează şi tu la hotel, mall ceva cum vrei tu să strângi bani cu youtube? în 2 săptămâni să faci câte 5€-10€ care nici ăia s-ar putea să nu-i faci? Angajază-te pe şantier sau mergi să faci case ai 19 ani, n-ar trebui să primeşti sfaturi de la un "copil" de aproape 16 ani.

| SergiuBoss11 explică (pentru raMLesS):

Dezonorante nu dezordonate

| raMLesS a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Păi du-te pe şantier.

| SergiuBoss11 explică (pentru raMLesS):

Nu am experienta in constructii ba.numai daca ma pun aia sa car toata ziua.asa da

| raMLesS a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Du-te pe şantier pune-i să te pună să cari sau mergi la corcoduşe să le-aduni laughing.

| syd2 a răspuns:

Nu raspund.

| SergiuBoss11 explică (pentru syd2):

Fiindca am pus "...deabea" in loc de "de abia"?

| TrăieşteClipa a răspuns:

"doua plapume "
Cumpara-ti si un DEX.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ce viață de #boss laughing

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

laughingda! nu vrei sa vi sa stai cu mine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

da, mai aduc vreo 5 plapume, să fiu sigură că nu mor de frig rolling on the floor

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Iti tin eu de cald, dar acum e varalaughing. trebuie sa vi sa traiesti clipa alaturi de boss

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

fie cald, fie furtună
eu cu Sergiu dorm de mână laughing

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Toate bune si frumoase, numai o problema avem.stii sa gatesti?straight faceDaca nu, mancam omlete arse necomestibile facute de mine sau fast food toata ziua pana se rupe patul cu noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

nu. gata, nu mă bag laughing murim amândoi rolling on the floor

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

laughingmacar in vizita sa vii pe la minelaughing.te primesc cu bratele deschise.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

vin, cum să nu? laughing îți aduc de mâncare. nu te las eu să mori laughing

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Invat sa gatesc, ma jurlaughing.m-am saturat sa depind! voi face pe aragazul ala scoici saintjack rigoletto si alte delicatese.ciorba de burta.Vei veni la mine ca la restaurantsurprisesi te voi servi cu tot ce am eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

era să te cred rolling on the floor

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui macar sa-mi apreciezi vointa uluitoare.stiu ca primele ciorbe de burta pe care le vei manca vor fi de-a dreptul hidoase, dar nu te chem pentru mancare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

atunci mă chemi pentru băutură? rolling on the floor

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Nu,te chem sa ma sustii in aceste momente de cumpana! nu beau sau cel putin nu mai beau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

bine. dacă nu te susțin eu, cine să o facă? laughing deci ne vedem curând.

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Am un prieten care, tot asa, a fost sustinut si a ramas fara laptop, bani si telefon!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

ah. de unde știi ce voiam să fac? crying

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza ce vrei sa faci, ia-mi tot, numai inima lasa-mi-o intacta(si restul organelor...laughing ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

nu-ți mai las nimic. laughing

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Atunci,vreau o noapte de neuitat, cel putin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

o să îți fur tot. chiar crezi că o să uiți așa noapte? rolling on the floor

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Ca sa imi furi tot trebuie mai intai sa ma orbesti cumva.nu prin mijloace violente

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

nu mai fur nimic. prea complicat laughing
paaa.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Cu avantul impetuos pe care-l ai, si experienta aferenta din CV, nu te vad cu mai mult de 1000 lei ca new entry.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah, ar fi chelner daca vrei sa castigi 1.500 lei pe luna, altceva nu stiu. big grin
Sunt destule restaurante sau terase care au nevoie de asa ceva happy

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Merge si chelner, dar urasc mofturosii, nu cred ca imi pot controla nervii daca sunt prosti de gura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti lucra pe la telefoane sau depozite.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Pe centura cu tine!laughing)

| EnvyU a răspuns:

Unde ai gasit 100 euro pe luna? Stai intr-o cutie de chibrit?laughing Daca dau pe anunturi primele 10 pagini vad numa 3-4-5 sute de euro de zici ca suntem in Anglia.

| SergiuBoss11 explică (pentru EnvyU):

Indemnizatia aia pentru somaj e 100 de eurolaughing

| Cσcσ a răspuns:

Ba, mult noroc!
Sa stii ca viitorul tau job depinde de facultatea pe care o urmezi.
Si de ce este o dezonoare sa muncesti in Cora? Din ce am vazut eu, alora de lucreaza acolo le place, adica ei sunt mandri de asta, mai ales atunci cand isi pun poze pe facebook de la "servici".

| Kirschen a răspuns:

Bravo, "ba"! Noroc în viață. Muncește, e onorabil!

| SergiuBoss11 explică (pentru Kirschen):

Onorabil,onorabil,dar nu e de ajuns!