| anonim_4396 a întrebat:

Băieți, la o nunta se poarta obligatoriu cămașă în pantaloni? Eu știu ca se poarta și in afara. Tot îmi zice mama sa port cămașă în pantaloni.
Scuzați întrebarea asta ciudata :-D

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e ciudată. Cămașa afară la nuntă se interpretează că ai poftă să faci striptease. Așa că e preferabil să asculți de mama.

| Drimmero a răspuns:

Nu, e o prostie. Se vede si ca dracu camasa bagata in pantaloni, n-am suportat niciodata sa o tin asa si o tineam doar afara, stiu ca aveam pe atunci conflictele cu mama pe tema asta dar tot iesea ca mine, mi se parea ca arata intr-un mod ciobanesc, era si incomod sa mergi cu ea asa. La nunta mergi cum vrei, cum te simti tu comod, nu exista vreo norma de respectat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica obligatoriu? Incalci vreo regula scrisa pe undeva daca faci invers lucrurile?

Poti sa te duci si fara sa porti un costum, nu te inchide nimeni pentru asta.

Insa nu trebuie sa o iei in nume de rau, stiu ca te-ai referit ca la un "daca se obisnuieste" sau "cum este de preferat".

Si acum, legat de subiect, cum nu este ceva scris clar si nu se poate raspunde ca atare cu da sau nu si atat, consider ca nu totusi big grin

Poti merge cum vrei, in special se poarta in pantaloni, ca este mai elegant si mai frumos. Dar poti sa o porti si afara.

Pe langa asta, acum ca stii asta, ce o sa faci? thinking Ii zici mamei tale ca unele persoane de pe TPU considera asta sau cealalta?
Din cate stiu si am experimentat, este greu sa te intelegi cu parintii. Daca tot nu este de acord cu asta, fa ceea ce vrei pana la urma, ce poate sa si faca big grin

Numai bine! ^_^

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mai suntem pe vremea lui bunicu sa stam cu camasile in pantaloni

| Lukasssz a răspuns:

Nu poti sa mergi la nunta si in slapi si maiou, eventual sa mananci si niste seminte

| CIaudiu a răspuns:

Nu te obliga nimeni dar asa este elegant. Este o regula vestimentara.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu este obligatoriu, poți merge cum vrei. Asta depinde, sigur, și de cămașă.
Uită-te în partea de jos a cămășii. Dacă e dreaptă, de obicei se bagă în pantaloni. Dacă e mai lungă la spate decât în față, în mod normal se lasă pe dinafară. Așa m-a învățat tata. Tu, desigur, fă cum vrei!

| CassiusAlexander a răspuns:

Teoretic poți să mergi și cu buzduganul la vedere, nu există regula asta. Cămașa în pantaloni te pune într-o poziție vulnerabilă.