| anonim_4396 a întrebat:

Poate exista egalitate între bărbați și femei?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Da, sigur ca poate exista si chiar exista! Eu traiesc si observ aceasta egalitate, cum o numesti tu, zilnic, in colectivul de la serviciu, in cercul de prieteni, in relatia de cuplu a parintilor mei. Mai mult, in 34 de ani de existenta, nu m-am simtit niciodata discriminate (negativ sau pozitiv) pe criterii de gen, nici eleva/studenta fiind, nici la examenele/inspectiile pentru ocuparea unui post, nici la sustinerea doctoratului, nici la obtinerea permisului de conducere, nici in timpul liber, in grupul de colegi si/sau prieteni. Intotdeauna am fost apreciata si admirata pentru munca mea, de femei si barbati deopotriva, intotdeauna am beneficiat de aceleasi oportunitati de studio/burse/avansare in cariera de care au beneficiat si colegii mei de sex masculin, intotdeauna am dezvolat relatii de prietenie apropiata atat cu femei, cat si cu barbate, alegandu-ne dupa cu totul alte criteria, ce tin de character, inteligenta etc, si nu de gen. Deci, exista!

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Exista egalitate de sanse si tratament egal in toate domeniile vietii sociale si mai mult, poti si sa iti schimbi si sexul daca vrei.

| RAY a răspuns:

Egalitate trebuie sa fie indiferent de sex, asta trebia de mult timp, cu toti suntem oamenii

| T0T a răspuns:

Teoretic, nu practic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poate. Chiar exista.
Nu exista inegalitate privitor la sex(m/f) decat pentru oameni limitati si cu prejudecati.

| DataSoft a răspuns:

In principiu da.dar acum depinde in ce context pui aceasta intrebare.