| anonim_4396 a întrebat:

Bruh... Daca imi doresc sa fiu bogata, sa am bani multi și sa îmi permit aproape orice(sau chiar orice) asta înseamnă că sunt materialista? Aici se potrivește replica "banii n-aduc fericirea" sau "banii nu-ți dau sănătatea" pentru ca multă lume folosește o replica dintr-asta. Ei bine eu gândesc altfel, chiar dacă ai bani și sănătate nu mai bine asa decât fără bani și fără sănătate, cel puțin asa te bucuri de viata pe care o mai ai sau aici se mai folosește și "mai bine sărac și sănătos decât bogat și nesănătos", aici e o regula ca dacă ești bogat ești nesănătos sau ce? Dacă ești sărac asta înseamnă că poți fii tun sănătos? Și de ce dacă ai fi bogat ai fi trist? Cum? Adica sunt o gramada de familii fericite care sunt bogate sau chiar dacă ai fi single, ai bani, distrează-te.

Nu vreau sa mai stau cu grija ca rămân fără bani și ca nu ii fac ușor înapoi, sa nu mai zis "neh, mai bine păstrez banii ca poate găsesc altceva pe care pot s-l cumpăr", nu, vreau ca atunci când vad ceva de imi place nici sa nu ma gândesc la bani și sa zic "gata, il/o iau" știind ca am bani și ca nu trebuie sa stau cu griji. Sau când merg în Mall, mereu cand vad ceva mai frumos mai întâi ma uit la preț și dacă e prea scump indiferent de cât de mult îmi place... Hai bafta, caut altceva și la scump nu ma refer la haine de firma de la Gucci și mai stiu eu de unde, de exemplu și la Bershka, dacă vad un tricou care costa 100 de lei deja îmi iau gândul de la acel tricou. Din nou, aici când găsesc ceva care sa îmi placa nu vreau sa ma uit nici măcar la preț și sa il/o iau instant știind ca am bani. Sau acasă, când vin obosita de nu știu unde as vrea sa stau cu gândul ca acum merg la o vila de lux, ma relaxez etc nu ca ajung acasă, în aceeași camera am sufrageria și bucătăria, o baie minuscula și nici măcar nu am camera mea proprie, va dati seama ca la orele online maica-mea ma trimitea în camera și eu ii ziceam "da ma, toti colegii mei sa scrie pe birou sau pe masa și eu în pat, nu?" si nici nu ii păsa, asculta muzica tare, nu tăcea și normal ca nu puteam sa particip la orele online din cauza ei.

Efectiv nu ii înțeleg pe oamenii care au o gramada de bani, cum? De unde n-aibă fac rost de bani asa ușor mai ales în România? Am plăcut un baiat care provenea dintr-o familie bogata, avea Porsh ultimul model, Range Over, vila, Curtea superba și tata cu fratele meu împart aceeași masina(un golf) si nu il placeam pentru bani pentru ca începusem sa îl plac pana sa aflu unde locuiește și ma simțeam atat de prost pentru ca eu nu sunt bogata și mereu evit sa vin cu prietenii mei în fata porții mele sau în curte. Sau când mai vin un prieten/o prietena în care am încredere le zic "vin imediat" si ii las sa aștepte în fața porții ca dacă ii invit în curte se sperie și se întreabă "unde m-a adus asta?".

Imi pare rau dacă va deranjează gandirea mea dar chiar îmi doresc sa am și eu familia bogata și sa îmi permit multe lucruri fără sa ma gândesc la bani. Eu nu le cer părinților mei bani pentru ca știu ca nici ei nu au asa mulți și nu vreau sa aibă nici măcar 5 lei bani în lipsa din cauza mea, în fine, uneori le mai cer dar va zic sincer, foarte rar pentru ca afara ori îmi iau de la mine, ori nu imi iau deloc ori v-am zis, le cer lor(gen unui părinte) foarte rar și maxim 6 lei. Unii își iau haine de firma și majoritatea hainelor mele sunt de la sh sau mi-am comandat acum cateva saptamani de pe Facebook niște nike-uri fake și va dati seama cum ma simt când prietenii mei fac mișto de persoanele care își cumpără fake-uri sau haine de la sh? Unii mananca în fiecare zi ce au chef și mama imi spune "azi mâncăm ce am mâncat și ieri/aseară" sau mereu ținem ce rămâne în frigider și mâncăm câteva zile aceeași mâncare. Probabil aici o sa ziceți "unii mananca din gunoaie sau nu au ce manca" evident ca nu e bine nici asa și ma mulțumesc cu atât.

În fine, poate ca sunt materialista dacă vreau mulți bani sau ca familia mea sa fie bogata dar nu stiu, e mai bine sa fii bogat decât sărac, nu inseamna ca dacă ești bogat nu ai suflet și ești rău sau cum am zis și mai sus, dacă ești bogat asta nu înseamnă că ești nesănătos.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Frumos.

Nu esti materialista. Este normal sa te intrebi asta. Toti ar trebui sa ne intrebam aceste lucruri. In primul rand, felicitari ca stii ce vrei. Nu multe persoane o fac.

Cum ai scris un text asa lung, o sa scriu si eu big grin.
Te intrebi cum de altii au multi bani? Cum altii sunt saraci? Cum reusesc anumite persoane si cum alte nu reusesc? Trebuie sa intelegi ca totul este o linie continua, de cand a aparut lumea asta. Nu exista o a doua cale, o a doua alegere, ce a trecut, a trecut.
Acum tu, te-ai pune in locul lor? Tu in secunda asta, te-ai pune in locul persoanei respective cu miliarde de euro in cont, DAR fara sa fii tu. Sa fii acea persoana, cu gandirea acelei persoane. Nu cred. Ideea este ca, omul acela care a ajuns asa cum a ajuns, asa a trebuit sa ajunga. Nu stii ce a facut. El poate gandeste intr-un anumit fel, el a trebuit sa provina dintr-o alta familie, sa faca alte alegeri, sa iubasca si sa insele alte persoane, sa ridice o nuca de jos, peste care ar fi calcat altcineva, s-ar fi impedicat si ar fi facut poate un accident si cine stie ce s-ar intampla in celalalt colt de lume (teoria haosului). Poate omul ala sta 20 de ore la serviciu, poate nu are familie ca nu are timp, poate este un arogant infect sau poate este cel mai de treaba om de pe pamant ^_^. Fiecare face ce trebuie facut. Tu esti asa cum esti acum, pentru ca asa a trebuit. Esti rezultatul tutor lucrurilor care ti s-au intamplat. Asa si restul persoanelor.

Acestea fiind spuse, asta nu inseamba ca nu o sa fii bogata, o sa fii. Noi, daca ne dorim ceva cu adevarat, asta o sa se intample. Cand ne spunem subconstientului ce vrem, acesta face tot posibilul sa se intample. Pentru ca ne ghideaza in directia respectiva fara sa vrem.

Si eu m-am gandit la asta si si eu vreau sa fiu bogat. Si alte persoane vor asta. Dar am gost constient ca asta depinde doar de mine. Am stiut ca parintii mei nu au avut asa multi bani, taicamiu alegea sa dea banii pe altceva, pe bautura sau pe alte prostii fara sa stie maicamea. Nu este vina lor. Ei au fost asa cum au fost pentru ca eu sau altcineva sa faca anumite lucruri dupa si sa devina bogat, sau alte astfel de combinatii. Ma uit si la alti oameni, la colegi din facultate, de la lucru si vad urmele lasate asupra lor de catre parinti. Vad cine vine cu BMW-ul facut cadou de la parinti si cine nu. Dar vad si munca lor proprie pe alte persoane. Vad cum team-leaderul nostru a ajuns acolo unde este si si-a cumparat casa si are o familie frumoasa pentru ca asa a trebuit. Dar eu nu vreau sa fiu ca el. Eu vreau sa fiu ca mine. Fiecare om ar trebui sa fie ca el si sa isi formeze propria sa viata. Nu a altora.

Cand o femeie dintr-o familie este nefericita in relatia cu sotul sa zicem... ea isi doreste sa fie fericita, nu? Mergi, o intrebi si o sa zica asta. Si ii spunem ca... desparte-te de el. Si o sa zica ca "ehe." si nu face nimic in privinta asta. Una este sa vrei sa faci ceva, sa fii cineva, alta este sa vrei. Acea femeie vrea dar nu cunoaste. Nu a depasit acel pas. Asta este.

Am dat acest exemplu sa subliniez faptul ca, daca vrei si cunosti, o sa poti si o sa si faci asta. Indiferent despre ce este vorba.

Da, este mai bine bogat decat sarac. Dar nu trebuie sa faci o delimitare clara intre cele doua lucruri. Gandeste-te ca daca toti ar fi saraci... daca acea persoana care are nevoie de bani si face asta pentru ultimii bani, nu ar mai vrea sa vina sa iti repare cada (sa zicem), un om bogat nu ar veni. Si ai ramane cu cada asa su au face dus in... ai prins ideea big grin. Toata lumea asta este intr-o ordine pe care nu o vedem asa usor. Toate se leaga.

Poti sa fii bogat cu un suflet minunat. Poti sa fii o persoana excelenta. Poti sa nu te stresezi din orice, poti sa gandesti cum vrei tu. Si toate lucrurile care tin de persoane in special, sunt lucruri care pot fi, indiferent de categoria persoanei respective.
Doar nu uita, ce presupune acest lucru, de la persoana la persoana.

Pune-ti in minte un scop clar, ce vrei tu cu adevarat? Bani. Bun. Perfect chiar. Mai departe, ce mai vrei? Ce presupun acesti bani? Un job in care sa faci ce? Cat timp liber sa ai? Ce relatie sa ai cu familia? Unde sa te aflii?
Dar gandeste totul realist, la fel ca intrebarea asta happy

Eu iti urez succes si sper sa reusesti tot ceea ce iti propui. Doar asigura-te ca ai un scop clar, ca ai totul in minte. Ca stii ce VREI. Cum am spus mereu, eea ce vrem nu este uneori si ceea ce ne face fericiti. Si aici nu ma refer la bani, ma refer la orice.
Spor happy

PS: Si nu uita, de cada laughing

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu iti alegi scopul in viata,nu are importanta daca esti in turma sau e imoral,desigur ca aduce fericirea,eu cand am avut menginita daca nu aveam asigurare de sanatate si nu dateau ai mei cv sute de euro acum era mort,bani deschide porti,intelegei ideea,aprecieaza fiecare clipa,asta e scopul cel mai important si ai grija de sanatate,bani, socializare, pasiuni, meditatie, in fiecare seara un film de comedie

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: aplauze, ești realistă

| relian a răspuns:

Aia care au spus ca banii nauduc fericirea probabil era popa,primaru, oamenii genu asta, sa le dai lor banii, ca ei stiu ce sa faca cu ei laughing
Normal ca banii aduc fericire, ba cu cat is mai multi cu atat esti mai fericit laughing
De ce? Pt ca iti poti permite multe cum ai zis si tu, iar cand iti doresti ceva si il ai atunci te face sa te simti bine.In caz contrar te simti naspa de tot laughing
De sanatate nu mai vorbesc, daca ai bani poti sa fii sanatos.Sanatate nu tine de ce bani ai,poti sa fii sarac si bolnav putred,la fel bohat si sanatos tun sau invers,dar daca ai bani multi si patesti ceva poti imediat repara,cu f putine exceptii oprice se poate repare in ziua de azi,deci ai nu stiu ce problema si ai bani,o rezolvi si te simti bine,adica esti fericit laughing pe cand daca esti vai mama ta si te mai loveste si mai stiu eu ce boala ala esti, dus de suflet laughing amarat vai de tine, stai si uite asa o lungesti, stai si suferi ca prostu ca nai bani sa rezolvi.
Voi cati din astia bogati ati vazut ca sufera de boli? Car au abut boli din astea care nu pot fi rezolvate, cum e canceru, da acolo poti sa fii si sarac si bogat ca nu prea mai ai cei face.In rest privitii pe aia bogati cum arata,is sanatosi tun,ai bani iti faci analize regulat,te duci la clinici cu doctori nu vraci laughing altfel sta treaba.
Deci nu esti materialista,aici este vorba despre altceva,ca gandesti si vrei sa iti fie bine.
Materialista se refera in cazul relatiilor dintre oameni,ajuti pe cineva doara daca iti iese ceva,alergi dupa mai stiu eu ce mosneag ca are milioane laughing chestii de astea.
Stii cei naspa? Cand gandesti,cand esti constient ca si tu ai putea sa ai de toate dar nu ai pentru ca esti sarac,asta te face sa te gandesti mult si sa te amarasti, de aici si zicala sau vorba, sau mais tiu eu cine a scos fraza aia Ferice de cel sarac in duh laughing asta e din biblie si se refera ca e mai bine sa fii prost laughing daca esti prost, vezi lumea prin prisma ta, gandesti ca asa cum esti tu, asa e toata lumea si deci esti fericit laughing

| Freya1 a răspuns:

Nu e vorba ca esti materialistă, e normal in fond sa vrei sa ai o viata usoara.Dar o singură chestie am de specificat, ai răbdare cu lucrurile astea, invata si munceste, ridicate pe picioarele tale si fă-ți bani de care ai nevoie.Pentru ca multe fete au gandit ca tine de mici si cand au ajuns la o varsta mai adolescentina au facut numai alegeri proaste pentru bani (moși bogați, prostituție etc) si prea putine au luptat sa faca ceva pe puterile lor.
Nu zice nimeni sa nu ai bani, ca nu esti fericit cand ii ai etc, ideea era ca trebuie intai de toate sa iti prețuiește sănătatea, sa te prețuiește pe tine însuți si pe cei dragi tie nu sa faci orce pentru bani si sa calci pe cadavre.

E o greșeală să asociezi "bogat" = mulți bani. Dacă ești nefericit, neîmplinit fără bani la fel o să fii și cu ei, doar că o să te poți păcăli temporar că nu. Asta e singura diferență.
Bineînțeles că cel mai bine e să fii bogat și cu bani, mai bine decât bogat fără bani sau sărac cu bani sau sărac fără bani. E cea mai bună variantă.

Doar că nici una nu garantează pe cealaltă.
Nu degeaba se spune că cele mai importante lucruri nu au un preț, ci doar valoare. Doar că trebuie să ai mulți bani să îți dai seama de asta, uneori.

| Jade20 a răspuns:

Ai o gandire normala, cam toata lumea gandeste asa doar ca sunt multi lasi ipocriti in lume de frica sa nu fie etichetati materialisti sau superficiali de catre niste oameni cu aceleasi dorinte materiale ca si ei dar fiindca majoritatea nu isi permit sa isi traiasca viata pe care o vor e mai usor sa te minti singur ca "banii nu conteaza". Ca doar milioanele de copii care mor de foame in fiecare an sunt doar un vis urat.

Iar materialist/a esti cand te casatoresti pentru bani si statut. Daca muncesti si ti-i faci singura sau impreuna cu partenerul atunci nu, nu esti.