| Jose21 a întrebat:

Buna all.
Voi cum reusiti sa "va tratati durerea sufleteasca"sau macar sa va simtiti un pic mai bine?
Deci nu mai am pe nimeni, nici-o prietena, cel mai dureros fiind faptul ca cea pe care o credeam de incredere si prietena s-a dovedit a fi, nu am cuvinte sa spun cum, nici nu m-am gandit vreodata ca se va ajunge la asa ceva, credeam ca si dupa ce vom termina liceul vom tine leg si va fi o prietenie pe viata. Dar gresit:
Acum in ultimul an de liceu, parca nu o recunosc, parca e alta fata. S-a luat cu alte 2 colege si de mine a uitat si se comporta si aiurea cu mine, nici nu ma mai baga in seama, are mai mult tupeu
Asa eu cu cele doua din banca din spate vb dar cand se duc la cantina de exemplu nu ma cheama sau in ore acum asa zisa prietena nu vb decat cu cele din spate(daca zice vreo gluma sau ceva)mai ales ca ea si cu cea din spate merg acasa amandoua, si discuta tot timpul filemele cu vampiri si cartile cu vampiri pe care si le cumpara.Acum 2 ani(pentru ca din clasa a 10-a a venit la noi in clasa)cand cu mine a vb prima data, ca de nu sgtatea mult si bine singura, ne intelegeam
In fine au fost mai multe faze
Ideea e ca lucrul asta ma doare si ma face sa plang, nu mai pot invata, vreau sa mor
Cum as putea trece peste asta? Cine vrea sa vb sau sa povestec mai multe poate sa imi lase un mesaj pe privat
O seara buna

2 răspunsuri:
| AnonimulxD112 a răspuns:

Poii... Incearca sa trecii pestewinking Cateva sfaturiwinking :
1. Nu o baga in seama
2. Vino la ora elegant.
3. vb vulgar. adica sa fie geloasa
4. fate fitoasa.winking
5. imprietenestete cu vechiile ei prietene
O va dureawinking
Si daca vrea sa se inpacve cu tine spune-i ca nu se poate si spune-i pa :*
` ia atitudine :*
funds?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te înţeleg.
În primul rând,ar trebui să-i spui ceea ce te deranjează la ea,dacă nu ştie/nu i-ai spus încă. Poate nu e conştientă că s-a schimbat.
Dacă după nu dă niciun semn cum că s-ar schimba,înseamnă că nu-i pasă de părerea ta,aşa că las-o să îşi piardă timpul cu noile ei prietene,o să îi dea de gândit faptul că [aparent] nu te deranjează noua ei atitudine.Te va pierde pe parcurs şi doar după ce faptul va fi consumat îşi va da de fapt seama ce prietenie a spulberat.
Apropo,nu lăsa acest lucru să îţi strice rezultatele la învăţătura,mai ales acum, în ultimul an.

Mult succes, ştiu prin ce treci!