| Mihalache_Iulia_Gabriela_2000 a întrebat:

Buna!
Am 11 ani si plâng din orice,ma stresez foarte tare don nimicuri, încep sa plang si cand ma cert cu o prietena. Cand vorbește cineva mai tare cu mine mai aprins încep sa plang, si cand dau lucrări la scoala ma consum foarte mult si imi tremura mâinile.
M-am gândit la un pshiholog asa cum s-au gândit si părinți mei dar nu stiu sigur ce sa fac.
Deja s-a agravat un poc situația cand ma enervează cineva plang si tremur.
Nu stiu ce sa m-ai fac. Nu vreausa am probleme pe viitor. Eu sunt o fire energica si vesela dar si plang des si asta nu vreau sa ii facă pe cei din jurul meu ca sunt cea mai slaba persoana, s-au ca am nu stiu ce probleme : )
Vreau niste sfaturi care sa ma facă mai puternica.
Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Daca asa ai fost dintotdeauna nu poti face mare lucru.Asa e personalitatea ta, esti mai sensibila.Incearca sa fi mai hotarata, nu mai pune la suflet.Nu te gandi la urmari, traieste clipa si spuneti: "Pot s-o fac!"
Nu te subestima, esti puternica.Iti trebuie doar motivatie.
Incearca sa-i tratezi pe cei din jurul tau cu raceala, fi mai infipta intr-o discutie aprinsa, spuneti parerea si incearca sa pari indiferenta. Daca o sa-ti pese vei da semn de slabiciune. Poti realiza ceva doar cu vointa si speranta.Schimbarea incepe de la tine.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Se numește isterie. Ai nevoie de psiholog. Desigur dacă ai avea și tu voință să fii mai calmă lucrurile s-ar rezolva încet, încet.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Depinde. Si eu sunt o persoana sensibila care plange des, dar nu ajung la stari de isterie.

| IJustDeath a răspuns:

Gândește-te că și tu ești puternică, nu contează ce spun celelalte persoane, tot oameni sunt și ei.
Nu au nici un drept sa te sperie, încearcă sa crezi că toți oameni sunt la fel, iar tu ești mult mai puternică decât ei.