| AdinaADina1998 a întrebat:

Am 13 ani, sunt fata si de cateva zile m-am apucat de fumat.Imi puteti spune care sunt cele mai slabe tigari?(Eu acum fumez Vogue)

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Cele mai slabe tigari sunt Virginia Slims si dupa aceea Vogue-urile tale. Acum ca ti-am captat atentia, sper sa ai rabdare sa citesti pana la capat. Totusi eu nu inteleg, de ce tu la 13 ani, presupunand ca faci parte dintr-un anturaj cu o minima doza de fite, vrei sa fumezi cele mai slabe tigari? Care-i problema ta? Acum fumezi! Esti smechera, lumea te considera superioara idiotilor de varsta ta si tu te umilesti fumand Vogue... Uite ce-ti propun eu, fumeaza Marlboro Red. Sunt tigari cu traditie, tigari mult mai curate, adica nu contin adivi si alte substante chimice adaugate.Asta o sa te scuteasca de unele afectiuni, o sa te bucuri doar de cancer. Pretul e foarte bun, atata timp cat iti permiti sa dai cel putin 1200-1300 lei pe an pe tigari. Banii de un iphone 5, dar ce-ti pasa, probabil il ai deja. Eu zic sa-i ignori pe cei ce-ti spun sa te lasi cat mai repede si te innebunesc cu povestile lor de fumatori cu experienta. Daca te lasi influentata esti o proasta. Gandeste-te, decat sa te lasi, decat sa fi proasta acum, nu mai bine peste vreo 15 ani cand nu o sa mai poti avea copii si o sa cheltui mii de euro pe tratamente, bani pe care nu o sa-i ai pentru ca ti-ai pierdut slujba din cauza ca esti cu gandul in alta parte si pentru ca nu te mai poti concentra la nimic si nu mai faci nimic cu succes, apoi intri in depresii si probabil treci la alcool. Mai bine sa fi proasta atunci cand nu mai poti face nimic si bineinteles ca nu o sa fie vina ta, ci asa ti-a fost destinul. Eu zic ca nu ai motiv sa te lasi, adica de ce sa nu-ti controleze intreaga viata?! Pe langa asta de ce sa nu-ti influenteze viata sociala, de ce sa nu-ti puta gura si sa tusesti pana iti ies ochii din cap? Merita sa te lasi? Clar nu! Si de ce sa nu-ti afecteze si viata sociala, pentru ca iti spun clar, negru pe alb, lumea, in afara o parte din prietenii tai fumatori o sa te evite pentru simplul fapt ca fumezi sau pentru al doilea logic simplu fapt ca fumatul e asociat cu alte vicii si tulburari de comportament specifice rebelilor ca tine. Nu intelegi ce-ti spun, stiu e greu! Dar daca la 35-45-55 de ani nu o sa-ti blestemi singura soarta ta si sfintii, sa nu-mi zici pe nume! Sa fi tare, sa nu te lasi si sa-mi spui de unde esti, promit ca iti fac un pachet de ce vrei tu cand ajung pe acolo!

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De la 13 anişori vrei să devii dependentă de ţigări?
Mai bine papă nişte prăjiturele, Prajitureleee. Sunt bune, dulci şi potrivite vârstei (deşi nici aici excesul nu l-aş recomanda). : )

| Carmen100 a răspuns:

Mai bine lasa'te. Stiu ca tu zici ca nu patesti nimic daca fumezi din astea slabe, dar sa stii ca [,] chiar si daca inhalezi fumul de la altii e nociv. Fumatul nu aduce nici un beneficiu, practic te sinucizi. E pacat sa faci asa ceva, mai ales daca ai 13 ani, daca aveai 20 mai ziceam ca erai constienta de ce faci, dar o faci doar ca sa pari interesanta.

| motan444 a răspuns (pentru Carmen100):

Bv bun rasp nu ca altii de pe aici

| Carmen100 a răspuns (pentru motan444):

Multumesc. Pai stiu pentru ca tata fumeaza de la 14 ani si acum nu o duce prea bine sad

| motan444 a răspuns:

Ma copila nu sunt bune crede-ma eu sunt unul dintre putini fericiti care au renuntat la tigari sunt daunatoare rau o sa ti se inglabeneasca dintii nu o sa te mai dezvolti o sa ramai mica fara sani si fara fund posibil sa mai faci si ceva la inima

| Ionescu_Liliana_1999 a răspuns:

Vogue sunt cele mai slabe

| motan444 a răspuns (pentru Ionescu_Liliana_1999):

Bv ma incurajeaz-o sa fumezi ca doar ce pl mea nu faci tu cancer pulmonar nici tbc

| Wøodenpints a răspuns (pentru motan444):

Atâta timp cât fumează pe banii și plămânii ei nu văd care ar fi problema. Doar nu te crezi atât de important ca om să iei decizii pentru alții sau să știi ce-i mai bine pentru ei. Și nu cred că suntem o specie pe cale de dispariție ca să conteze starea de sănătate a fiecărui individ.

Cele mai slabe sunt Dunhill alb, Kent 2 și Pall Mall portocaliu (cred că se mai găsesc doar slims-uri).

| motan444 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Mars la pl nu vezi ca e doar un copil

| Wøodenpints a răspuns (pentru motan444):

Așa, și?

| motan444 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pofta mare