| jade_7951 a întrebat:

Am 22 de ani, locuiesc in elvetia cu iubitul si parintii lui si am cateva probleme. Stau toata ziua in casa sad el munceste, pleaca dimineata si vine la 6 seara, apoi are antrenamente si cel mai devreme vine la 9 seara cel tarziu chiar 12 noaptea. Ma plictisesc de mor si chiar ma supar cateodata pe el. De iesit afara in weekend nu prea iesim pentru ca nu ne ajungem cu banii, dar i-am zis ca sunt si alte modalitati de a petrece timpul afara, nu numai cheltuind banii. Eu nu am servici deoarece astept inca pentru permisul de munca pe care autoritatile elvetiene il dau pierdut (dosarul). Prietene nu am, in satul in care locuiesc ori prin imprejurimi nu am ce sa vad. Nu mai stiu ce sa fac! crying Pur si simplu creierul meu refuza sa mai gandeasca. Va rog dati-mi cateva idei, sau poate eu gresesc undeva si nu vad. Parca prevad ca relatia noastra se duce la naiba, pentru ca devin din ce in ce mai nervoasa, si nu vreau... il iubesc foarte mult happy

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Inteleg ca iti este cumplit de greu, dar incearca totusi sa-ti gasesti niste preocupari care sa te acapereze cat de cat si sa te ajute sa rezisti.Probabil ca, dupa ce vei incepe sa lucrezi, te vei obisnui acolo si altfel vei privi lucrurile.Trebuie sa mai ai putina rabdare deoarece ai pornit pe un drum si e pacat sa il abandonezi.Nu cred ca te asteapta nici in Romania prea mare fericire! Esti tanara si ai timp sa te intorci daca te convingi ca e cazul, dar nu renunta la jumatatea drumului!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata limba, sunt sigura ca nu o stii la perfectie. Ia-ti manuale de pe net si invata macar de 3 ori cate 3 ore pe zi, luandau-ti notite, lucrand exercitii in scris, repetand pronuntia in timp ce te inregistrezi. Fa curat in casa, gateste zilnic ceva bun. In plus, citeste cat mai mult. E incredibil ca o femeie de 22 de ani se poate plictisi cu toata literatura care exista in lume.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Jade, poate ar trebui sa fii mai putin egoista tu. Daca te mai plangi mult in fiecare zi, intr-o zi omul se va satura, si iti va arat usa, sa te duci sa fii fericita unde vrei. Crezi ca vrea cineva sa stea cu o femeie care se vaita in fiecare zi desi nici nu rabda de frig si foame, nici nu e batuta, nici nu e bolnava?

| Parintele a răspuns:

Spune-i ce ai scris aici si lui. daca nu intelege.pleaca acasa.

| hugo a răspuns:

Ar trebuii sa fi multumita ca ai ajuns acolo, plictiseste'te tu cat mai poti si pana iti va veni permisul de munca, dupaceea o sa te gandesti"oare dc nu mai am zile ca acelea cand postam pe www.TPU.ro?"sper ca intelegi ideea raspunsului! stai pe net cu luea de vorba... picteaza, compune, invata photoshop sa te poti juca cu imaginile ...etc! Salutari!

| dof21 a răspuns:

Salut,

Pot sa spun ca si eu sunt in aceiasi situatie. Tot in Elvetia (Lauasnne), toata ziua pe net, dar a inceput sa imi ajunga. Eu in schimb mai plec la antrenament (joc rugby) si este destul de simpatic. Mi-au fost refuzate actele de munca si cred ca ma voi intoarce intr-o luna in Romania. Sper sa gasesc ceva bun de munca acolo. Jade, vezi ca banii nu fac totul in viata. Eu am stat aici 4 ani, am facut cursuri de limba si un master. Mie mi-a ajuns ma intorc in Romania. O zi placuta.

| jade_7951 explică:

@ Parintele: I-am spus si lui, stie, ma plang in fiecare zi sad de inteles ma intelege si cauta deja solutii dar parca tot il vad egoist.

@ Brigaela: am fost si la scoala la cursuri de germana, am carti de germana, invat si online, de curatenie am devenit obsedata, iar cu gatitul avand in vedere ca nu suntem noi cei ce cumpara mancarea in casa nu ma pot baga in frigiderul oamenilor gatind ce vreau eu sad. Iar de citit am devenit foarte nervoasa si nu am rabdarea necesara, nu ma pot concentra sad Am momente cand ma apuc de citit si nu mai termin dar asta se intampla foarte rar.

@Afrodita: daca as intelege ca viata e grea asta ar putea usura cu ceva situatia?

VA multumesc pentru sprijinul acordat happy

| jade_7951 explică:

@anad: sunt de 6 luni aici si parca nimic nu s-a schimbat, din contra devine din ce in ce mai greu. In Romania nu m-as intoarce deoarece inainte de a veni la iubitul meu am lucrat in alte tari si am avut o situatie financiara foarte buna, eram independenta, ma rasfatam cu banii pe care ii aveam si ma distram zi si noapte dar nu aveam iubire. Deci se pare ca acesta a fost pretul iubirii sad

| jade_7951 explică:

Nu este vorba numai despre bani, altfel ramaneam unde eram. Am renuntat la tot pentru el si am zis daca am iubire nu-mi trebuie nimic altceva, ca vom reusi impreuna sa avem un viitor frumos, dar eu nu am nici macar atentie din partea lui. Cand vine de la serviciu, daca nu are antrenamente, prefera sa stea la calculator pe motiv ca la serviciu nu poate, asa se relexeaza el... Iar uneori cand se joaca vreun joc stupid si se enerveaza, sunt supusa sa-l aud cum injura si da cu pumnii in birou. E bine totusi ca nu-si varsa nervii pe mine laughing. Dar sa nu cerdeti ca si eu sunt un ingeras big grin, de multe ori am injurat si am trantit mai mult ca el pentru ca ma provoaca, mi se ridica parul in cap cand il vad ca se agita prosteste si mai ales ca stie ca nu-mi place.

Cine ar fi multumit de o viata ca a mea? Si ce daca sunt in Elvetia, cu ce imi foloseste? Cand vine acasa e mereu obosit, uita ca eu sunt aici pentru el. Cand facem dragoste eu trebuie sa iau mai mereu initiativa. M-am saturat sa fiu eu barbatul, mama si iubita in acelasi timp.

Totusi nu vreau sa-l fac vinovat de toate cele, ma gandesc ca poate fi intimidat ca sunt mai impunatoare, dar daca eu tac si ma complac in situatia asta, si el face la fel. Adica pe el nu-l deranjeaza cu nimic viata pe care o ducem, cu toate ca mereu imi zice ca stie cum ma simt. Nu stiu cum sa ma mai comport ca sa ne fie bine la amandoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gresesti, mai mult decat sa intelegi ca viata nu este usoarawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu ai ce face si eu ma aflu in aceiasi sitoatie ca si tine ma numesc carmen din buc si stau cu iubitul el este foarte ocupat cu serviciu si nu prea mai are timp de mine pleaca dimineata si vine seara si in weekendsta cu prietenii lui si eu m-am saturat! pffff

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O viata ai, nu merita sa stai ca bibelou, pleaca! sint de acord cu tine e plictisitor...si ce daca e Elvetia...altfel trece timpul si ajugi ca mine, astepti si dupa 45 de ani ca se va schimba.pe naiba!

| vanesa_9375 a răspuns:

Pot spune ca acceasi problema am si eu. locuiesc in elvetia de un an cu prietenu meu el este elvetian, el lucreaza iar eu stau tot timpul acasa pur si simplu am innebunit nu am gasit nimic de munca. urmeaza sa ne casatorim si dupa as putea sa lucrez ceva de multe ori ma apuca nebunile ca nu mai rezisc si as vrea sa renut sa plec in Romania. de iesit afara in weekend iesim, dar in cursul saptamani mor ca nu pot lucra si eu sa am bani mei sa pot iesi afara din casa.

| ovidiu_5747 a răspuns:

As vrea si eu sa vin in elvetia...imi poti spune mai multe, te rog despre munca, plata, oameni.ce limba - eu stiu engleza. merci!

| gabriela1983 a răspuns:

Buna Jade, si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine, numai ca noi nu locuim cu parintii tongue mi-ar place sa luam legatura, sa-mi spui ce ai facut in final pentru ca vad ca au trecut 3 ani de cand ai postat mesajul.In orice caz sper ca esti bine happy