| inteligenta a întrebat:

am auzit de o pestera cu corali in muntii retezat la o atitudine de 2000 m, acum intrebarea cate ore faci pana la pestera si unde se afla? pentru cele mai bune raspunsuri

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! pai faci cam o jumatate de zi sa te urci depinde de tine daca ai ambitie sa te sui sus si de corp daca este puternic.

| Speolog a răspuns:

Pestera cu Corali se afla pe Jiul de Vest. Ca sa ajungi la ea trebuie sa mergi, cu masina, dinspre Lupeni in directia Campusel. In dreptul cheilor Scorotei, pe versantul opus celui in care sunt sapate cheile se urca pe o poteca (destul de greu de gasit daca nu mergi cu cineva care nu cunoaste zona) cam 10-15 minute pana la pestera. Din pacate nu vei putea vizita pestera pentru ca este inchisa cu poarta. Ca sa vizitezi pestera te-as sfatui sa contactezi o asociatie speologica locala: Rhinolophus Lupeni.