| anonim_4396 a întrebat:

Buna am nevoie de un rasp serios cum se face diferenta intre adjectiv si verb la participiu. funda

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Draga mea, este o mare diferenta intre un adjectiv si un verb la participiu. Adjectivul este o parte de vorbire flexibila, care exprima insusirile (calitatile, proprietatile) unui obiect, ființă, idee. Insoteste totdeauna un substantiv, cu care se acorda in gen, nr. si caz. Adjectivul este de doua feluri: adjectiv propriu-zis (Ex. frumos, urat, mare, mic, bun, rau, destept, lenes, harnic, alb, albastru etc.) si adjectiv provenit din alte parti de vorbire, cum ar fi: a) verb la participiu (citit, citita, scris, scrisa, desenat, desenata, calcat, calcata, etc); b) verb la gerunziu (fumegande, tremurande, lacrimand, etc); c) pronume (acel, acest, oricare, alt, nici o, etc.). Verbul este o parte de vorbire flexibila, care exprima o actiune, stare. Participiul este un mod nepersonal sau impersonal al verbului. La aceste moduri impersonale, verbele nu-si schimba forma dupa persoana si nu au functie sintactica de predicat. Ele au doar functia de parti de propozitie (subiect, nume predicativ, atribut, complement, etc.). Modul "participiu" ajuta la formarea unor moduri si timpuri compuse, a atributului adjectival (inverzit, inflorit, inmugurit etc.) si a numelui predicativ. Deci ca sa fiu mai concreta, verbul la participiu seamana cu adjectivul, prin faptul ca poate exprima o insusire, ca si adjectivul, dar are in constructia lui un verb + o terminatie (at, ata, is, isa, it, ita, ut, uta (ex. mancat/mancata, baut/bauta, ascultat/ascultata, citit/citita, scris/scrisa etc.). Sper ca m-am facut cat de cat inteleasa.