| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am nevoie urgenta de ajutorul unor oameni care cunosc domeniul cat de cat: vreau sa ma duc la o facultate care se ocupa cu protectia mediului inconjurator, poluatea, schimbarile climatice etc. Toate chestiile care sunt ignorate in mare in Romania. Nu ma astept sa gasesc cine stie ce scoala in tara, dar totusi intreb: care este cea mai buna scoala care chiar te invata ceva despre cum sa impingi o tata intreaga sa ajute? E in Romania asa ceva? Trebuie sa caut in strainatate? Care sunt sansele mele de a reusi sa produc o schimbare si de ce depind acestea? Astept nerabdatoare niste ajutor, fiindca situatia noastra este pur si simplu jalnica si nu am de gand sa stau si sa nu fac nimic. Va multumesc.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie mi se pare ca tu vrei sa faci o propaganda proasta, iar asta nu ai cum sa o transformi intr-un loc de munca, decat pe la firmele de preluare a deseului si mentinerea curateniei.
Daca se face o sortare a gunoiului ca la carte, atat de catre locuitor cat si de catre firma ce il preia, va ramane putin material pentru gropile de gunoi, o mare fiind reciclat, fie ca o sa fim in stare si noi sa reciclam mai mult decat hartie, sau o sa vindem tot strainilor.
Apoi, cu circulatia masinilor deja se fac schimbari, naiba stie ce o sa faca; programul RABLA functioneaza de ani buni, eu zic ca are efect, se schimba harburi cu masini mult mai blande cu mediul.
Apoi, noi avem un ministru de mediu si multe organizatii ce nu fac decat galagie, si scot niste cugetari de copii nematurizati, insa regulile despre mediu vin in special de la UE, noi doar incercam sa ne conformam.
Iar tarile mai dezvoltate o duc mult mai rau decat noi la calitatea aerului si a solului, spui ca la noi e jalnic, doar din dorinta de propaganda proasta.
Eu unul traiesc intr-un oras foarte putin poluat, desi functioneaza multe centrale pe lemne. Urmeaza sa se treaca pe incalzirea cu gaz, dar sunt proiecte 'gripate'.
P.S.: Eu te sfatuiesc sa te duci la munca. Ecologistii sunt comparabili cu martorii lui Iehova, iar lumea e satula de prostiile lor.

| duhhhhhhhh a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi se pare ca nu m.ai inteles. Nu ai raspuns la niciuna din intrebarile mele. Nu vreau sa fac nici un fel de propaganda, vreau doar sa fac parte dintr-un viitor in care toti romanii care au conditii favorabile sa fie educati in domeniul poluarii, sa fie atentionati despre consecintele actiunilor lor. Nu pot sa fac parte din miscarea asta stand intinsa in pat. Am nevoie sa actionez cumva si de asta am venit aici: sa aflu ce trebuie sa fac pentru a schimba ceva.

| anonim_4396 explică (pentru duhhhhhhhh):

O sa-ti treaca pofta cand vezi ca plantezi un pom, selectezi gunoiul, ca asa faceam si eu candva, iar altii isi bateau joc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru duhhhhhhhh):

Uite, ce ar fi de facut pentru gunoi: in toate orasele, s-au pus pubele de mai multe culori, pentru a sorta gunoiul reciclabil (plastic, hartie si sticla), de cel menajer. Unii au mai sortat, pe altii i-a durut in 14, dar concluzia e dezastruoasa: dimineata pe la 5-6, vine o masina de gunoi, si goleste toate pubelele, indiferent ce e in ele, in acelasi container. De acolo le arunca direct in groapa de gunoi, si aia e.
La mine la servici se sorteaza gunoiul, ca e mult mai bine dpdv financiar: ne costa 800 de lei ridicarea unui singur container, pe cand cartoanele, sticlele si pet-urile sunt bagate intr-o magazie mare, si vandute centrelor de reciclare.
Saptamana asta am dus la reciclare si in jur de o tona de hartie, din arhiva.
Insa asta e situatia cu societatile, care lucreaza cu firme de preluare a deseurilor mai mici. Pe la blocuri lucreaza firme ale grasilor din primarie, ce isi bat joc.
Nu prea are cine sa iti spuna concret ce sa faci, cred ca cel mai bun lucru ar fi sa iti infiintezi tu o firma in acest domeniu, si sa te asiguri ca se face treaba cum trebuie. La nivel national, ti-am spus, regulile vin in special de la UE, iar licitatiile sunt in mana unor politicieni plini de interese.
Poate ti-ar placea si un post pe la garda de mediu, insa nu salvezi nici o lume, daca dai amenzi. Cum ti-am dat exemple, firmele mici isi fac treaba, iar de cele mari nu te poti lega, ca eventual, sunt ale sefilor tai de la mediu.

| duhhhhhhhh a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu-mi vine sa cred ce aud. Containerele alea nu se ocupa cu reciclarea? ...nu stiu de ce sunt mirata

| Freya1 a răspuns:

Eu am facut liceul in domeniul Resurse naturale si protectia mediului si crede-ma nu ma ajuta nici pe mine la viitorul meu si nu pot nici eu sa ajut tara de aceia am renuntat mai repede la ea.
Singurul lucru pe care o sa il poti face sa sa muncesti sau sa infintezi o firma de reciclare, un laborator de epurare sau statia de apa etc nu o sa reusesti mare chestie.

| duhhhhhhhh a răspuns (pentru Freya1):

Degeaba infiintez o firma de reciclare daca la noi majoritatea materialelor nu sunt reciclabile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana termini facultatea de protectia mediului, o sa constati ca nu ai unde lucra, ca la cum taie astia padurille ramai fara obiect de activitate.