| AndaAlexandra a întrebat:

Buna. Am o curiozitate.
Care e diferenta dintre un avion si avion privat? Ma refer la zbor. Adică un avion privat va parcurge aceeași distanță ca un avion normal in acelasi timp sau va ajunge mai repede? Nu stiu daca altitudinea contează, dar ma gandesc ca zboară la altitudini diferite. Astept orice informații. Multumesc.

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Avion e pentru toata lumea pe cand cel privat e mult mai mic si zbori doar tu, avionul privat pleaca oricand doresti tu in schimb cel normal nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Avionul public zboara pe niste rute prestabilite, dupa un anumit program.
Avionul privat zboara acolo unde stabileste beneficiarul, dupa programul lui si propriile interese.

| VoidEternal a răspuns:

Avionul privat e cel deținut de o persoana fizica sau firma, dar nu o firma de transport persoane. E mai mic pentru că nu are nevoie de sute de locuri, transporta 1-2-10 persoane deodată iar majoritatea (in special cele de lux) pot atinge aceeași viteză ca și cele comerciale.