| Tiberiu555 a întrebat:

Am o întrebare. Am dat bac-ul la romana și la subiectul 3, cum toți știm, a picat comedia. La punctul cu două argumente pentru încadrarea în curent/perioadă sau orientare tematică am scris că e o operă dramatică și am dat argumente și din text, explicat tot. Proful a zis ca trebuia să o încadrez în curent neaparat, deci din start îmi pica 60 de sutimi. Eu chiar am uitat să scriu de realism, a trebuit să copiez încă o dată subiectul 3 pe altă foaie ca n-am inceput foaia a 2-a de pe prima, din cauza stresului. Știe careva daca îmi scade într-adevăr că n-am scris că se încadrează în realism? Nu-mi vine să cred că am învățat efectiv la toate celelalte 20 și ceva, chiar încadrare în 3 curente, precum e la Enigma. Chiar acum a trebuit s-o dau în bară și să uit de realism. Am învățat de am rupt caietele alea și din cauza stărilor de panică m-am dus pe apa sâmbetei. Până și fără să fi învățat știam s-o încadrez în realism, efectiv mi-a disparut din minte dupa ce am dat argumente că aparține genului dramatic. Am zis că e ok asta și ca ajunge. Plus că am scris tot ce am învățat în rest...
Chiar nu înțeleg de ce au dat atâtea sinonime pentru curent literar la cerința aia, probabil am crezut ca o pot încadra în orice, pe moment.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Asta e, din cauza emoțiilor se mai întâmplă să greșești.
Poți face contestație dacă e cazul.

| Lidia0000 a răspuns:

Hei! Din pacate, profesorul are dreptate, dar totul tine de profesorul care corectează. Acesta poate fi mai indulgent sau mai sever...tu nu iti pierde speranța și daca nu esti multumit, depune contestație. Asa, poate ai noroc sa iti corecteze un prof mai indulgent lucrarea. Si eu m-am bazat tot pe Enigma si cand am vazut comedie...mi a picat fata efectiv. Baftă