| RoxyOnTPU a întrebat:

Am o intrebare(cam banala,recunosc)tonguerofa de engleza ne-a zis ca baietii nu poarta bluze(doar tricouri si camasi) si fetele nu poarta camasi si tricouri (doar bluze).Si profa de engleza de anul trecut ne-a spus acelasi lucru.Mi se pare aiurea...eu vad multi baieti pe strada care poarta bluze,si multe fete care poarta tricouri sau camasi.

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

BLÚZĂ s.f. 1. Obiect de îmbrăcăminte, lung până la brâu, de obicei cu mâneci, pe care îl poartă mai ales femeile. 2. Haină de pânză pe care o poartă militarii vara în locul vestonului. ♦ Haină de protecție purtată de muncitori în timpul lucrului. [< fr. blouse].

Poate la asta se refera. Nu e gresit sa spui ca o femeie poarta o camasa sau un tricou. La barbati, chestia cu bluza e relativa... depinde de bluza.

3 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pai si ea se imbraca doar in bluze? Nu-i adevarat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Profa ta de engleză e retardată.

| Lightning1997 a răspuns:

Fetele de obicei nu poarta camasi, probabil ele crd ca unui baiat ii sta mai bine decat unei fete(desi nu este obligatoriu), eu unul nu prea am vazut fete care sa poarte camasi, desi poate sunt cateva.Baietii poarta camasi si tricouri, este adevarat, dar nu neaparat in toate cazurile, poate sa fie si invers.Probabil ai observat si pe la televizor, nu exista prezentator barbat fara camasa, respectiv femeie care sa poarte camasa.