| ella_6981 a întrebat:

am o nelamurire, si in special este adresata baietilor: de ce va considerati superiori fetelor? de ce considerati ca voi sunteti mai buni in toate si o fata nu va poate intrece? eu sunt o feminista convinsa si sunt sigura ca fetele pot fi la fel sau chiar mai bune decat baietii in orice...

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

"Fetele pot fi la fel sau chiar mai bune decat baietii in orice..." Chiar mai bune... daca nu spuneai astea trei cuvinte, atunci te pupam pe portofel, dar asa, simt o doza de superioritate in afirmatia ta si nu mi se pare in regula, deoarece nu poti afirma ca ar exista o superioritate a fetelor asupra baietilor sau viceversa. Din fiecare rasa in parte, exista cate un personaj mai luminat si unul mai intunecat. Intelegi ce vreau sa zic?
Poate ca ai intalnit baieti care credeau asta despre fete sau se comportau ca atare, dar asta nu inseamna ca toata gloata e la fel. Exceptiile sunt prezente si in acest caz.

| Vizitiul a răspuns:

Inna -Daca nu sunt realizat, vadeste ca nu am o femeie puternica in spate?

| inna a răspuns:

Orice barbat realizat, are in spatele sau o femeie puternica.

Nu sunt superiori femeilor punct.

| haiZI a răspuns:

Nu ne consideram superiori dar se pare ca tu vrei sa fii sau te crezi superioara.Eu cred ca exista egalitate, nu?
Avem nevoie unii de altii.pa

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@ella, bre, fir-ar mama lui de feminism si cine l-a inventat. Hai sa fim serioase, sunt domenii unde numai barbatii se pot descurca. Incearca matale sa te faci pilot ( pornind de la premisa ca s-ar putea...) si sa vezi cat e de amuzant sa ai responsabilitatea atator vieti si tu sa ai PMS. Sau incearca sa conduci un tir incarcat cu marfa, sute de km.
Eu raman tot la parerea mea, ca barbatii sunt mana forte, ca nu am niciun motiv sa ma aflu in competitie cu un barbat si ca unii din ei, au o putere de munca enorm de mare.
Am putea sa nu mai invocam atata durerile facerii? Mi se pare jenant. Plus ca orice bolnav e ipohondru, mie chiar mi se pare amuzant un barbat puternic care se smiorcaie din pricina unei taieturi...plus ca e un motiv in plus sa il rasfat!
@Mrsmith, te aplaud pentru propozitia cu cratita. Maaaare adevar graiesti, dar sa stii ca lupta e tare grea si vb din experienta, din pacate sau din fericire! E mai comod, evident sa stai la caldurica, sub pretextul ca "imi am grija de sot"!

| dienisor a răspuns:

Da e adevatat fetele sunt mai bune ca baieti in primul rand caci ei nu stiu cum sa iubeasca si nu lor le-a fost daruit un dar de a face copii
p.s.:fetele-s mai destepte

| anonim_4396 a răspuns (pentru dienisor):

Daca sunteti mai destepte, de ce nu ati inventat, aa stiu si eu, CAM MAJORITATEA INVENTILOR DE PE AMANT! sau de ce nu faceti copilasi singure? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Te inseli daca crezi ca toti baietii sunt la fel.Eu unul, niciodata nu am considerat o fata inferioara mie.Toti suntem egali si nu trebuie sa facem diferente, in plus baietii sunt buni in ocupatiile lor, fetele sunt bune in ocupatiile lor.Nu putem pune un baiat sa spele(intr-adevar mai sunt si exceptii)sau o fata sa joace fotbal. Un baiat cu ajutorul unei fete se completeaza, sau invers.
In concluzie, ar fi greu unul fara celalalt.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi aveti mereu impresia ca noi ne consideram superiori.noi avem nevoie de voi si voi de noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sa inteleg ca nu iti convine ca ne credem superiori,si ca vrei egalitate, spunand ca fetele pot face mai bine tot ce poate face un barbat? Sunt lucruri la care fetele se descurca mai bine, si alte lucruri la care baieti se descurca mai bine, avem plusuri si minusuri, suntem complementari din punct de vedere spiritual si genetic.Baieti nu sunt superiori fetelor si nice fetele bbaietilor.

| ella_6981 explică:

Sunt constienta ca nu toti baietii sunt la fel si eu una nu ma consider superioara baietilor ci sunt indignata de anumite conceptii ale multor baieti.majoritatea baietilor pe care ii cunosc considera ca daca esti fata esti lipsita de ajutor, mult prea fragila...nu ma intelegeti gresit, dar eu pur si simplu am o nelamurire.nu am dat cu parul in capul nimanui.in cazul in care v'a deranjat ceva din intrebarea mea imi cer scuze

| ella_6981 explică:

In primul rand se pare ca esti un misogin. Si inca unul foarte mare. Cum am putea fi noi fricoase? Chiar as vrea sa vad un barbat care sa suporte durerile nasterii. Voi de fiecare data cand aveti o rana mai mare incepeti sa va plangeti. Cand sunteti putin "bolnaviori" abia va puteti ridica din pat. Ti-ar conveni sa nu ne mai "dam lovite odata la 25 de zile"? Explica-mi tu cum ar mai exista atunci copii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ella_6981):

Ce interesant, cineva care se autocaracterizeaza feminista, foloseste termenul de misogin drept jignire.