| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si am nevoie de sfatul vostru pentru a o putea rezolva. Deci am 15 ani la moment. De mica am fost foarte vorbareata, vesela si imi faceam prieteni usor pina in momentul in care m-am dus la scoala. Acolo din cauza faptului ca nu aveam multe haine si o situati financiara mai grea decit ceilalti am ajuns sa devin foarte complexata. Desi sunt printre primii in clasa si ma impac bine cu majoritatea, totusi nu sunt persoana care se evidentiaza intr'un grup, si mai degraba ramine neobservata. Am o problema si cu increderea in sine. Mereu ma simt inferioara celor din jur *desi sunt constienta ca am capacitati. As dori mult sa trec peste aceste probleme pentru ca ele imi afecteaza viata sociala de aceea va rog recomandati'mi carti de psihologie orice doar pentru ca incet incet sa redevin persoana care eram mai inainte, sa imi recapat increderea in mine si sa scap de complexe. Mersi anticipat*

7 răspunsuri:
| eurynomus a răspuns:

Inferioara trebuia sa te simti sau complexata daca intelectual ai fi fost cumva in urma celorlati dar in nici un in caz ca nu aveai o sit. materiala materiala buna. Degaba e ambalajul frumos daca marafa din el este deterioarata

| Anna979 a răspuns (pentru eurynomus):

Nu, nimeni nu ma ia de proasta )) dimpotriva in clasa in care invat acum sunt apreciata pentru ca sunt desteapta
Atunci eram mica si toate jignirile lor m'au influentat rau de tot
acum situatia financiara nu ma afecteaza in nici un fel
si vreau sa redevin vesela si vorbareata cu toti

| Anna979 a răspuns (pentru eurynomus):

Mersi pentru sustinere )))

| eurynomus a răspuns (pentru Anna979):

Sa sti k eu personal apreciez cel mai mult la un om: inteligenta, comunicarea libera (imi plac persoanle cu care pot comunica) si nu in ultimul rand simtul umorului dezvoltat. din pacate nu prea cunosc multe persoane cu aceste caliatati. Cat despre starea materila nu mi se pare un atu deoarece azi poate fi buna maine poate fi proasta. Sunt in lume oameni care au fost f bogati iar acum zac in mizerie

| annutzab18 a răspuns:

100% nu ai gasiti prietenii potriviti pentru tine! Prietenii adevarati te respecta pentru valoarea ta ca om, nu pentru situatia financiara! Evita oamenii populari! Se vor folosi de tine(daca sunt colegi, pentru teme, de exemplu) si iti vor intoarce spatele atunci cand vei avea nevoie!
Fii mereu cu fruntea sus si zambetul pe buze!

| Anna979 a răspuns (pentru annutzab18):

Mersi mult =)

| annutzab18 a răspuns (pentru Anna979):

Nu stiu daca trebuiau sa te amuze raspunsurile noastre, dar fie... Succes in tot ce iti doresti!