| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema sper ca puteti sa ma ajutati. Astazi, sora mea de 25 de ani a venit acasa cu o plasa cu haine pentru mine. Chestia e ca desi eu am 13 ani, nu imi vine mai nimic! Nu ma mai suport cu picioarele astea! Va rog mult daca stiti vreo cura de slabire cam 3-4 kg intr-o luna sa-mi ziceti, daca se poate sa fie incercate de voi! Va rog mult mult mult!

3 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Nu vreau sa te supar sad dar sa stii ca nu e bine sa tii nicio cura de slabire de la varsta asta sad
incearca sa mananci mai putine dulciuri si grasimi, bea mai multa apa si mananca multe fructe love struck
mai bine faci ceva sport sau daca nu iti place iesi seara la o plimbare happy poate la un alergatwinking sau joaca-te cu prietenele volei, handbal, baschet happy si ca tot e vara poti merge la inotwinking

| didu_5680 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu incerci "diete minune" de pe net sau auzite de la prieteni...iti spun din proprie experienta, vei acumula mult mai multe kilograme daca te infometezi si vei fi anemica, nervoasa tot timpul si fara pofta de viata.
Iti spun ce fac eu in momentul de fata...astazi e a 9-a zi de "dieta" (desi nu tin o dieta anume, combin alimentele dupa bunul plac, dar in cantitati moderate) si totodata a 9-a zi de alergat in parc (alerg dimineata, in jurul orei 07:00). Deja ma simt mult mai bine, nu se vede mare lucru, dar ma simt mai in forma decat inainte, cand mancam pana simteam ca plesnesc, si apoi ma ridicam si ma asezam in fata calculatorului :D Mananc de 5 ori pe zi, la ore fixe (micul dejun - ora 08:00, prima gustare - ora 10:30, pranz - ora 13:00, a doua gustare - ora 15:30 si cina - ora 18:00). Dimineata mananc cereale Fitness cu lapte, gustarile contin de obicei cate un fruct (mar, portocala, piersica/nectarina.) sau cate o cana de lapte, ori o feliuta de paine cu pate (mananc numai paine de secara), sau o leguma (rosie, castravete, morcov, ardei gras) cu o feliuta de branza.La pranz mananc piept de pui la cuptor (il faca fara grasime, asez folie de copt in tava si nu pun niciun strop de ulei peste el) cu legume, sau cu o feliuta de paine.Seara,la cina poti manca un peste la cuptor (tot pe folie) sau pe gratar.cum iti place tie :).
Inlocuieste sucurile cu acid cu sucuri naturale facute de tine (stoarce portocale sau grefe si poti obtine un suc natural, fara zahar). Daca ai storcator de fructe, iti poti face si de mere sau de morcovi.Nu lua in considerare sfatul de a bea 2 l de apa pe zi, pentru ca te poti imbolnavi, poti face intoxicatie de la apa (cred ca 1l e de ajuns). Fa exercitii fizice, combina-le.Roag-o pe sora ta sa faca ex impreuna cu tine, asa nu vei renunta repede.Aici ai o gama variata de exercitii: http://www.sanatateata.com/frumusete/exercitii.htm. Secretul e sa ai rabdare, sa nu te dai batuta daca vezi ca nu slabesti, si daca ai "calcat stramb", mancand o prajitura de pofta... :D sa nu revii la vechile obiceiuri, ci sa continui promitandu-ti ca nu vei mai face asta.Succes! :)

| ladygaga a răspuns:

Poate te ajuta acest link:

http://curedeslabire.net/

La varsta ta nu e bine oricum sa tii cura de slabire, eventual alearga putin dimineata si seara. mananca mere multe si mai usor cu dulciurile, inghetata, fast-food mai ales MC
nu mai manca seara dupa 7.

pacat ca vrei sa slabesti, eu incerc din rasputeri sa ma ingras si nu pot.