| remus2022 a întrebat:

Buna.Am o soba de teracota care mai scoate fum pe sus pe capacul sobei.e noua,,am spalat pe jos si am mutat soba,cei drept cam brutal am mutato,,, cum as putea rezolva sa nu mai iese fum?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum adica ai mutat-o? Esti zdravăn?

| DjSannan a răspuns:

Iti sugerez sa verifici daca conducta de evacuare a fumului este blocata sau daca exista orice obstacol in interiorul sobei care poate impiedica evacuarea corecta a fumului. De asemenea, ar trebui sa verifici daca gratarul de deasupra sobei este curat si permite circulatia aerului. Este posibil, de asemenea, ca etansarea sobei sa fie defecta, ceea ce poate duce la scurgerea fumului. Daca problema persista dupa ce ai verificat aceste lucruri, ar fi indicat sa consulti un specialist in instalatii de incalzire pentru a diagnostica si rezolva problema

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Eu stiu ca se foloseste pamant galben amestecat cu apã (lut).