| Eff a întrebat:

Bunahappy am si eu nevoie de putin ajutor. As vrea niste site-uri, despre psihologie preferabil, unde sa gasesc informatii despre simboluri in psihologie. Cum sunt chestiile alea cand iti arata un desen si te pune sa zici ce e. Dar nu neaparat asa, ci lucruri generale, de gen ce inseamna cand desenezi stelute, sau linii sau pete sau buline sau. etc. :d?

2 răspunsuri:
| T a răspuns:

Forme: Deseneaza ce forme vrei tu.

Manunchiurile de sageti denota ca ai vrea sa pedepsesti pe cineva. Daca au varful indreptat spre stanga, indica ingrijorare in legatura cu ceva din trecut; daca varful e orientat spre dreapta, nelinistea este legata de viitor.
Dreptunghiurile sunt, in general, desenate de oameni care sunt stapani pe ei insisi, dar pasivi din punct de vedere emotional.
Dreptunghiurile desenate in alte dreptunghiuri sugereaza teama de a pica in capcane ori de a fi coplesita de lucruri sau evenimente.
Cercurile in care desenezi forme sau chipuri arata ca esti o persoana cu multe idei si planuri.
Cruci deseneaza cei care simt nevoia sa fie protejati de rau sau de ghinion.
Spiralele indica dorinta de a merge inainte.
Patrate deseneaza persoanele care stiu foarte bine ce vor si carora le plac disciplina si lucrurile bine organizate.
Stelele sunt simboluri ale sperantei si implinirii.
Triunghiurile denota agresivitate, ambitie, multa energie, neliniste, dar si echilibru interior si aspiratii inalte.
Chipuri: Schiteaza-ti propriul chip!

Urechile foarte mari indica o persoana care se teme de critica. Daca nu le desenezi, inseamna ca nu stii sa asculti.
Ochii mici sau aproape inchisi arata ca esti foarte preocupata de tine. Cei care deseneaza ochi mari sunt fie suspiciosi, fie prea sensibili.
Sprancenele stufoase sunt desenate de persoane morocanoase si inhibate; sprancenele subtiri sugereaza vanitate.
Pistruii arata ca esti constienta de valoarea ta.
Parul e desenat cu grija de catre cei carora le place cum arata. Parul desenat neglijent sugereaza confuzie, iar daca nu apare deloc dezvaluie un sentiment de nemultumire.
Gura prea mare indica lacomie; prea mica, sugereaza un sentiment de vinovatie.
Nasul mic indica ostilitate. Nasurile mari denota o preocupare deosebita pentru sex.
Limba - cand e scoasa, reprezinta ostilitate sau obsesii sexuale.
Casa: Deseneaza casa ta ideala.

Draperiile - Daca sunt date la o parte, indica nevoia de cinste si de a tine lucrurile sub control. Daca desenezi perdele trase, ar putea fi vorba de o usoara labilitate psihica sau simti impulsul sa te izolezi de ceilalti.
Usile mici sugereaza timiditate; usile mari arata ca esti deschisa fata de oameni.
Portile dezvaluie nevoia ta de a fi protejata.
Drumurile care duc spre stanga arata ca esti prinsa in rutina; cele ce o iau la dreapta indica un progres.
Acoperisurile mari sunt semne ale unei firi visatoare sau introvertite; daca nu le lasi albe, inseamna ca ai o neliniste permanenta.
Peretii desenati cu linii apasate reflecta o personalitate puternica, in timp ce liniile subtiri reprezinta slabiciune sau instabilitate.
Ferestrele fara ochiuri de geam dezvaluie un sentiment de pierdere. Obloanele indica deprimare, iar gratiile, ca te simti ca prinsa intr-o cursa.

| apopa2024 a răspuns:

Sc SG MIKY PROD CONSTRUCT SRLspecializata in lucrari pentru acoperisuri executa cu profesionalism si garantie la cele mai mici preturi Montaj Tigla Ceramica. Pentru mai multe detalii accesati site ul nostru https://expertacoperisuri.eu/