| Fallen Angel a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Atunci cand gresim cuiva si ne cerem scuze, persoana spune ca ne iarta. Credeti ca este chiar asa? Eu nu o fac. Nu iert in totalitate. Voi iertati?

Răspuns Câştigător
| 5000 a răspuns:

A ierta in totalitate inseamna a trai in superficial si ignoranta. Nu exista iertare absoluta, exista doar ascunderea faptei iertate undeva adanc in subconstient. Sunt cazuri in care fapta iertata rasare, si cazuri cand ramane acolo adanc.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să ierți trebuie să uiți.
Da, dar asta se întâmplă foarte rar.
Pa, pa.

| lia a răspuns:

Sunt persoane pe care esti nevoit sa le ierti, indiferent daca-si cer iertare sau nu.
Ca sa poti ierta, in primul rand trebuie sa fii impacat cu tine insuti. Pentru ca iertarea nu trebuie sa stea in cuvintele pe care ti le adreseaza o alta persoana, ci in ceea ce simti in interiorul tau. Acest schimb de cuvinte este mai mult un protocol, chiar daca are si el un rol foarte important in procesul de iertare.
Sunt unele lucruri pe care le iert imediat dupa ce s-au intamplat, pentru ca sunt o fire vulcanica, si reactionez impulsiv. Dar unele lucruri, a caror durere s-a adancit in inima, nu le pot uita.

| SweetPrinces a răspuns:

Eu iert pe moment ca nu suport sa mi se ceara iertare de o mie de ori, dar pana la urma nu prea iert acum depinde si cu ce imi greseste

| Fallen Angel explică:

Dar daca o persoana isi cere scuze doar pentru ca se simte obligat, nu pentru faptul ca ii pare rau? Ati ieta stiind ca parerile de rau nu sunt sincere? Eu nu iert nici asa, dar sa stiu asta.

| f a răspuns:

Eu una iert doar persoanele care cred ca au invatat sa nu-si repete greseala, dar o data cu timpul ii iert de tot, pana imi recapat increderea in eihappy

| ana0metalhead a răspuns:

Nu cred ca exista cineva care sa ierte in totalitate. e imposibil

cu timpul da dar nu asa dintr-o data

| kennyspark a răspuns:

Ideea e ca ierti dar nu uiti... Cel putin daca ti a gresit cu ceva el isi cere scuze... ti il ierti in sensul ca nu mai esti suparat/a dar nu se sterge nimic cu buretele.
Eu, personal sunt foarte dusmanos. nu iert si nu uit rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iert dar nu uit.