| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Iertati usor sau deloc o amic/a / prieten/a care si-a cerut scuze ulterior sau o eliminati definitiv din viata voastra?

Eu, iert rapid o persoana sau daca este mai grava problema cu timpul tot o iert, nu mai port suparare pe ea/el.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă și-a cerut scuze în mod sincer și chiar regretă ce a făcut, atunci cu dragă inimă o iert.
Depinde și ce a făcut.
Dacă e ceva puțin dăunător, o iert repede dar dacă e ceva mai dăunător, atunci o iert mai greu dar tot o iert.

Nu sunt și nu am fost niciodată o persoană ranchiunoasă sau răzbunătoare.

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

A gresi e omeneste a ierta e Dumnezeieste.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si care ar fi alternativa? Sa nu iertam si sa... stam suparati?

Normal ca iert, adica nici nu cred ca se pune problema despre asta. Mai ales daca cuiva ii pare rau, sau chiar daca nu ii pare, incerc sa inteleg de ce a facut asta si... gata. Nu trebuie sa etichetam fapta respectiva ca "iertat" sau nu neaparat.

Numai bine! ^_^