| anonim_4396 a întrebat:

De ce uneori când greșim față de cineva, dar ne cerem iertare, suntem iertați și aproape totul revine la starea inițială, de ce rămân urme de mustrări de conștiință și regret, chiar și o perioadă îndelungată?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Pentru că degeaba te-a iertat cel căruia i-ai greșit dacă tu nu te-ai iertat pe tine.

3 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Pentru că unii oameni înțeleg sau simt că nu există iertare totală.
Iertarea e doar un pansament peste o rană din suflet. O vindecare care oricum va lăsa o cicatrice în urmă.
Nimeni nu poate ierta total.
Nimeni nu e Iisus Christos.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil te consideri încă vinovat sau că persoana in cauza nu te iertat pe deplin.
Dar ar trebui sa eviți astfel de gânduri,daca persoana aceea te iertat și ați revenit la starea inițială,n-ar trebui sa te gândești la lucruri de gen?
Până la urmă ce poate sa fie mai rău decât o mustrare de conștiință fara motiv?
Practic,te autosabotezi de ce?
Persoanele in viața noastră sunt trecătoare, altele ne iubesc,altele ne deschid ochii cu privire la ceva,iar altele ne oferă lecții dure,dar toată lumea va pleca la un moment dat, chiar și iubirea vieții,fie moare ea prima și tu ești nevoit să mori singur sau se plictisește Intr-un final de tine.
Nu te mai stresa atât, până la urmă cine va simți nevoia să te părăsească,o va face indiferent.
Dar dacă persoana in cauza te-a iertat, mustrările n-ar trebui sa existe, de ce te-ar mustra atât conștiința?
Încearcă să discuți cu un preot, el îți poate spune mai multe despre acest lucru, gen mustrarea de conștiință, de obicei apar când faci niste lucruri super nasoale, dar daca apare doar dintr-atat...nu știu.
Sper că te-am ajutat cat de cat!
Numai bine!

| helpforyou a răspuns:

Acestea sunt emoții naturale care pot apărea atunci când ne dăm seama că am rănit pe cineva sau că am făcut ceva greșit. Deși persoana în cauză poate decide să ne ierte, efectele greșelilor noastre pot dura mult timp.
Regretul și mustrările de conștiință pot să persiste pentru că ne dăm seama că am rănit pe cineva sau că am greșit și ne dorim să reparăm lucrurile.