| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am 12 ani si inca nu mi-a venit menstruatia.Mama mea a decedat acum 1 an si cand o sa-mi vina nu stiu cui sa-i spun deoarece tatalui meu imi este cam rusine, iar matusile stau cam departe si oricum daca imi vine noaptea ce fac? Plzz ajutati-ma.Multumesc! :X:X:X

3 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Menstruatia vine in jurul varstei de 12-13 ani, dar poate veni chiar mai devreme sau mai tarziu. nu ai nici un motiv sa te ingrijorezi. se recomanda consultarea unui ginecolog daca menstruatia nu iti vine pana la varsta de 16 ani.
cumpara-ti un pachet cu absorbante ca sa il ai la indemana in cazul in care iti vine noaptea si nu te speria atunci cand chiar o sa se intample. este un semn ca esti sanatoasa si organismul tau functioneaza corect.
de asemenea, gandeste-te ca tatal tau acum trebuie sa suplineasca si rolul mamei tale si este normal sa vorbeasca cu tine despre astfel de lucruri. sa stii, totusi, ca si el este la fel de rusinat ca si tine. daca aveti o relatie apropiata, discuta cu el. n-ar trebui sa fii stanjenita pentru ca menstruatia este o chestie absolut normala. succes

| kindness a răspuns:

Imi pare au pentru mama tastraight facesad. dar tu fi curajoasa, ai incredere in tine.winking a si inca ceva : ia-ti de pe acum un pacht de absorbante si tinele in dulapul tau sau sertarul unde nu umbla nimeniwinking si cand iti vine. iei repede un absorbant t-l pui si gata. iar cand ajungi la matsile tale cu prima ocazie dupa ce ti-a venit le spui si lor ca sa te ajute cu ceva sfaturiwinking Succeswinking

| romulla a răspuns:

E o chestie naturala nu te speria. Sa ti faci griji cind nu ti vine.
Astepta cu rabdare, esti o fata curajoasa.