| Kairaa a întrebat:

Bună! Aș avea nevoie de niște sfaturi. Am niste părinți foarte stricți, nici ușa la cameră nu am, nu pot avea spațiul meu personal. Vreau să ies și eu noaptea să mă plimb dar la 5-6 imi spun sa intru în casă...am 18 ani și mă tratează ca pe un copil de 10 ani,îi înțeleg că îmi vor binele dar mă afectează destul de tare chestia asta,mă amenință că pun camere și nu știu ce,chiar daca mereu i-am ascultat și nu le-am făcut probleme tot nu îmi dau voie să fiu eu sau să fac ceva ce îmi place. Mereu mă gândeam că ai mei merită o fiica mai bună dar am realizat ca eu sunt cea care merită niste părinți mai ok. Tata niciodată nu mă ascultă, sunt intr-o depresie oribilă și tot eu sunt cea de vină, scoala e mai importantă decât sănătatea mea(de exemplu am iesit din spital după aproape o zi de stat în perfuzii și următoarea zi m-au trimis la scoala). Mama mereu vrea să fie mai bună dar tatăl meu mereu se baga între mine și ea și o face să se întoarcă împotriva mea. Niciodată nu le-am iesit din cuvânt dar totuși pentru tatăl meu nu-i de ajuns. De abia astept sa termin liceul si să plec și chiar daca mulți o sa zică "dar este tatăl tău". Tatăl meu îmi controlează viața și mereu o face pe mama să facă la fel. E destul de greu pentru că mereu ii iubea pe frații mei mai mult, mereu eram cea de vină în orice și nu făceam nimic bine. Mă doare inima cand vad pe unii ca se inteleg asa bine cu părinții lor si eu dacă încerc mereu ies certata. Mă afectează asta pentru că mă transform într-un adult anxios. Tatăl meu daca are o zi grea se descarcă pe mine si pe mama si după mama iar pe mine. Am probleme, mereu mi-aș fi dorit să nu fi existat sau măcar visez la o viață mai bună în viitor. Vă rog, nu e o glumă. Și nu vreau sa aud cum le luați apărarea alor mei. Am nevoie de ajutor.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai niste parinti de cacao, asteapta sa ai ocazia sa pleci si lasa-i naiba. Pana atunci nu ai ce face.
Ai tu dreptate, ai nevoie de parinti mai buni, nu ei de o fata mai buna.
Sunt absurzi rau ei.

Am 43 ani si stiu ce zic. Eu daca aveam copil nu ma purtam asa, daca vroiai sa te plimbi noaptea, f bine, plimba-te.
Pe mine ma interesa doar trei chestii:
1 - Sa inveti cat de cat bine ca sa-ti faci un viitor in viata
2 - Sa te porti okey cu mine si in general
3 - Sa nu te droghezi

In rest faci ce vrei.

| Freya1 a răspuns:

Tati probabil simt nevoia asta de as tine fetele sub control si observație si voit sau involuntar devin mai stricti.
Acuma după ce termini scoala te sfătuiesc să îți găsești un loc de munca, sa strângi bani si cand consideri ca esti pregatita sa te muți.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Are niste parinti damblagii la cap, aia e.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu ai cum sa ii schimbi mai ales dupa atatia ani.
Singura solutie e sa astepti sa termini liceul si apoi sa te muti, sa iti gasesti un job.
Daca ramai in continuare acolo cu regulile lor stupide o sa iti ratezi tineretea

| Vântulalb a răspuns:

M-am oprit la "Vreau să ies și eu noaptea să mă plimb". Nu ai timp toata ziua? De ce noaptea? Mai ales ca esti fata si ti se pot intampla lucruri urate.

| Kairaa explică (pentru Vântulalb):

Nu mă lasă nici ziua. Și nu mă refer noaptea tarziu ci macar 8-9 seara.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Dacă tu crezi că ești o persoană responsabilă, care vrea și ea să se plimbe noaptea, atunci angajează-te, mută-te în chirie și plimbă-te la ce ore dorești. Este foarte simplu.

| Mosotti a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Si daca vrea sa se plimbe noaptea ce?! Nu exista si viata de noapte? Zic asa in general. In multe tari sunt locuri, localuri unde se duce omu catre noapte, multi sunt asa.
Daca invata cat de cat si stie sa se comporte, are voie sa faca ce vrea din partea mea ca parinte.