| tania77 a întrebat:

Buna as dori sa aflu daca mai sunt persoane cu o durere asa de mare ca a mea sa-mi ia d-zeu unicul copil la doar 8 anisori au trecut 4 ani de atunci dar nici acum nu pot realiza ca nu mai este, imi foarte greu, as dori sfaturi sa pot merge mai departe in viata asta atat de cruda

Răspuns Câştigător
| kaya a răspuns:

Imi pare sincer rau dar tin sa iti spun ca sunt sute mii de persoane care patesc asta, parinti mei au pierdut un copil numai la 3 anisori eu nu l-am cunoscut, niste prieteni si-au pierdut fetita la numai 2 anisori si baietelul la numai cateva luni asta nu se intampla numai in cazurile parintilor care isi pierd copii, de exemplu copii care isi pierd parinti.Eu mi-am pierdut mama care era tot ce aveam mai scump pe lume, nu am putut ajunge la inmormantarea ei cel mai dureros lucru.Cred ca voi merge in tara si o voi gasi acasa nu cred ca nu mai e, eu zic ca ma asteapta acasa.Nu esti singura cu aceasta durere sunt multi alti dar ca sa mergi mai departe trebuie sa te incurajezi, asa a vrut Dumnezeu sa ia un ingeras sau un om bun.Imi pare tare rau ca suferi si sper sa iti revii asta este acum doar o amintire toti care pleaca la Dumnezeu ne vor pazi si vor avea grija de noi, vor fi mereu prezenti in inimile noastre, in casele noastre.Eu iti mai pot spune capul sus si mult noroc, incerc sa ajut pe cineva cu un sfat dar sunt in aceeasi situatie, nu stiu daca te-am ajutat cu ceva dar si eu sunt la fel ca tine distrusa pentru ca viata mi-a rapit mama mult prea tanarasad numai bine

12 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sunt milioane de oameni care-si pierd copiii; se spune ca Dumnezeu ii ia la el pe cei pe care-i iubeste mai mult. Daca reusesti sa crezi in vointa divina, cu siguranta iti vei recapata linistea sufleteasca. Iar daca 77 este anul nasterii tale inseamna ca poti inca avea un copilas care sa te ajute sa uiti.Numai bine.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu se pot da sfaturi in cazul asta, imi pare foarte rau pentru pierderea ta. Nu ai incercat sa mai faci un copilas?

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Gandeste-te la faptul ca Dumnezeu stie ce face atunci cand ne ia de langa noi o persoana draga.
Gandeste-te ca acum este un ingeras, ingerasul tau care iti da putere si te vegheaza de sus! El este cel care a fost si va ramane in sufletul tau!
Cu siguranta amintirea lui va fi prezenta intotdeauna in viata ta, acum el sta la dreapta Tatalui, conducandu-te in viata mai departe.
Gandeste-te ca poate daca era sa ramana pe pamant, era foarte posibil sa aiba greutati, necazuri sau sufere de vreo boala care sa-l macine.
Aceasta a fost vointa Domnului si oricat de cruda ar fi pentru noi oamenii, trebuie sa ne resemnam si sa mergem mai departe in viata.
P. S de ce nu incerci sa aduci pe lumea un alt copilas sau sa adopti unul.Sunt atatia copii care asteapta caldura unor parinti!
Capu sus si Dumnezeu sa te binecuvinteze sa te lumineze.Doamne ajuta!

| OanaG a răspuns:

D-zeu sa-l ierte, si sa aiba grija de tine happy

Fii tare sad:*:*

| tania77 explică:

Va multumesc pentru incurajari, copilul meu avea doar 8 anisori cand a murit.Am sa incerc sa fac altul, cu toate ca un copil nu-l poti inlocui cu un altul.

| tania77 explică:

Ptr.maryus37 :multumesc pentru. observatie cu toate ca nu era cazul sa jignesti.

| versavia a răspuns:

N-am inteles intebarea ai avut copil la 8 ani'? Poti sa reformulezi?

| lia.d a răspuns:

Buna Tania! Viata trebuie traita mai departe, chiar daca iti este foarte greu, nu stiu ce simti, ce e in sufletul tau dar cred ca este o durere crunta, de neimaginat.Va trebui cred eu sa incerci sa vezi altfel viata decat ai vazut-o pana acum, sa incerci sa-ti gasesti alinare in anumite preocupari, cumva, in timp sa poti sa accepti ceea ce ti s-a intamplat ca sa poti sa traiesti in continuare, cat mai aproape de normal.Este un site pe net, www.ema.ro, asa sa incerci sa cauti, unde sunt inregistrati parinti care si-au pierdut copilasii dragi, isi scriu, discuta, povestesc diverse situatii, poate te-ai mai linisti daca intri pe acest site. Dca nu gasesti siteul asa cum eu am scris, scrie in google, asociatia ema, asa ceva e.Se zice ca de obicei, in asemenea situatii, omul trebuie sa treaca prin 7 etape, ca pana la urma sa poata intelege de ce s-a intamplat acest lucru. Daca ai sa cauti la www.ezoteric.ro,la emisiunile lui oreste, Codul lui Oreste, este o emisiune inregistrata in care se vorbeste despre parinti care si-au pierdut copiii, sunt invitate 2 doamne, Razara si Bianca, ele povestesc despre aceste 7 etape.Cred ca si pe youtube ai sa gasesti emisiunea.Scrie Codul lui Oreste.Eu iti doresc din tot sufletul, multa sanatate si putere multa sa poti razbate prin viata in continuare si cumva, candva, poate vei gasi o cale de intelegere a acestei situatii.

| lia.d a răspuns:

Buna! Am revenit, am incercat sa intru pe www.ema.ro,dar e gresita adresa, deci e mai bine sa cauti in google, asa:organizatia E. M. M. A, asa am gasit siteul de care ti-am zis, iar celalalt cu acea emisiune inregistrata e la Codul lui Oreste.Cu mult drag, Lia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tania eu sunt maria ati anteleg suferinta eu am un copil bolnav are 9 anisori cred ca atunci cand pirzi un suflet dtrag este foarte greu ancearca sa treci peste asta eu sufar zilnic avand aces fiu bolnav nimeni nu poate sa anteleaga suferinta unei mame numai tu ansuti trebuie sa fi tare an continuare pentru ca d-zeu poate ati va da o bucurie cand nu te astepti trebuie sa fi tare sa nu cedezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In astia 4 ani puteai sa inveti si tu macar limba romana. Semnele de punctuatie isi au rostul lor!
Viata te pune la grele incercari si daca tot crezi in Dumnezeu, gandeste-te ca dupa acest rau vine un bine, insa trebuie sa deschizi ochii ca sa-l vezi. Inca mai poti face copii si iti vor umple golul din inima. Multa putere si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu placere! Asa scrii tu pe "net", sa pari mai cool? Dar tin sa te anunt ca nu te prinde stilul asta. Mai bine incearca sa arati maturitatea prin scris...