| Mariukas a întrebat:

As vrea sa imi fac 2 gauri in urecheastanga si o gaura in urechea dreapta, as vrea sa le fac in aceeasi zi, se poate?! De fel sunt fricoasa cam cat de tare doare?! Multumesc

1 răspuns:
| Malphas a răspuns:

Nu poţi face 2 găuri în aceaaşi ureche la un interval atât de scurt. De fapt, poţi, dar te sfătuiesc să-ţi iei un prosop din care să muşti. Şi în urechi diferite e destul de urât, pentru că după prima, vei deveni un pic mai agitată, din cauza adrenalinei (hormonul). Dacă ţi le fac nişte mâini pricepute, nu va durea aproape deloc, însă zilele următoare nu vei putea să atingi urechea respectivă, sau să dormi pe ea. O să se umfle un pic, însă după o săptămână, cel mult, nu mai simţi nimic, şi, în plus, gaura nu se va mai astupa aşa uşor. Dacă îţi scoţi cercelul la câteva zile după ce ţi-ai făcut gaura se va astupa repede, şi ai îndurat totul degeaba. Hmm, să nu expui găurile la frig (nu prea ai avea unde, dar în fine) imediat după ce le-ai făcut, poartă o căciuliţă, sau nişte urechi îmblănite. Dacă nu poţi suporta deloc durerea, cumpără-ţi de la farmacie o fiolă sau două de xilină, un anestezic foarte slab. Se foloseşte atunci când vrei să-ţi pui pierce în limbă, însă merge destul de bine şi la ureche. Am folosit xilină la primele găuri, şi nu am simţit absolut nimic. Sunt destul de ieftine, cred că acum au ajuns la 3-4 lei fiola. Dacă nu ai încredere în chimicale, poţi apela la o metodă mai "băbească", o soluţie de sare, cu care să dai pe lobul urechii de 3 ori pe zi, cu 2 zile înainte să-ţi faci găurile, şi ceva mai mult înainte cu câteva secunde. Apoi să-ţi pui multă gheaţă, şi să laşi totul în seama timpului. Nu ştiu ce să-ţi mai zic, dacă mai vrei să ştii ceva trimite-mi un mesaj, şi o să-ţi spun. Am ceva experienţă laughing. Baftă!